وضعیت نابسامان شبکه‌ های موبایل هنگام بحران/ رگولاتوری به اپراتورها تذکر داد

رسانه کلیک - در حالی که مهم‌ترین زمان امدادرسانی هنگام بروز بحران، همان ساعات ابتدایی است، گاهی پایداری شبکه اپراتورهای تلفن همراه کمتر از حد استاندارد بوده و بعضا ارتباط‌ ها دچار اختلال می‌ شود. به همین دلیل رگولاتوری اپراتورها را ملزم به ارتقای شرایط سایت‌ هایشان کرده است. 

وضعیت نابسامان شبکه‌ های موبایل هنگام بحران/ رگولاتوری به اپراتورها تذکر داد

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، میزان پایداری شبکه اپراتورهای تلفن همراه در مواقع بحرانی از جمله رویدادهای بارش برف و زلزله و در صورت قطع ناگهانی برق، پایین‌ تر از حد استاندارد است و شاهدیم که در ساعات ابتدایی، ارتباط‌ ها بعضا دچار اختلال می‌ شود.

در حالی که مهم‌ ترین زمان دستگاه‌ های امدادرسان برای پرداختن به امدادرسانی، همان ساعات اولیه پس از بروز بحران است و اگر بنا باشد در ساعات اولیه ما دچار اختلال در ارتباط باشیم، طبیعتا به تبع آن ممکن است در امدادرسانی هم دچار اختلال شویم.

ضمن این‌ که اختلال در ساعات اولیه بین کاربران هیجان هم ایجاد می‌ کند. کاربران وقتی می‌ بینند ارتباط قطع است، تلاش بیشتری برای برقراری ارتباط می‌ کنند که همین تلاش باعث می‌ شود شبکه دچار اشباع شود و شبکه را به سمت ناپایداری می‌ برد.

در این زمینه مجید حقی معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به لزوم پایداری شبکه‌ ها هنگام وقوع حوادث بحرانی، اظهار کرد: بحث پایداری به قطعی برق بر می‌ گردد و این‌ که هنگام قطعی برق شبکه‌ ها چقدر پایدار هستند. رخدادهایی که در سال گذشته رخ داد مانند زلزله کرمانشاه و بارش برف که باعث قطعی برق شد. این قطعی نباید حداقل در ساعات و دقایق اولیه تاثیری در پایداری شبکه بگذارد، ولی می‌ گذارد.

وی عنوان کرد: بررسی‌ های ما نشان می‌ دهد یکی از دلایل این قطعی این است که سامانه‌ ها و تجهیزاتی که باید این پایداری را حفظ کنند، مثل باتری و تجهیزاتی که برق سایت‌ ها را تا یک زمانی تامین می‌ کنند، مناسب نیست. زیرا درصد قابل توجهی از سایت‌ ها این پایداری و تجهیزات را در بازه زمانی چند ساعته‌ ای که باید تامین کنند، ندارند.

حقی تصریح کرد: ما از سایت‌ های مختلف در اقصی نقاط کشور بازدید میدانی کردیم و تذکراتی دادیم که تجهیزات خود را در یک بازه زمانی سه ماهه بازنگری کنند و اگر لازم است تجهیزات را جایگزین کنند تا شرایط به گونه‌ ای شود که در رخدادهایی از این دست و قطعی برق، پایداری شبکه و برق در لحظه اولیه دچار اختلال نشود. همچنین در سه ماه آینده این موضوع را بررسی می‌ کنیم و بنا داریم در مانورهایی مورد تست عملیاتی هم قرار دهیم و امیدواریم سال آینده قطعی‌ های برق دچار اختلالات شبکه نشود.

حقی پیش از این درباره سایت‌ های شبکه اپراتورهای تلفن همراه گفته بود: این سایت‌ ها از نظر قطعی برق و مدت زمان پایداری باتری‌ های پشتیبان و سیستم تغذیه پایین‌ تر از استاندارد قابل قبول هستند و این موضوع در زمان قطعی برق ناشی از وقوع حوادث غیرمترقبه باعث عدم پایداری شبکه تلفن همراه و نارضایتی مشترکین می‌ شود. به همین دلیل اپراتورها ملزم شدند شرایط استاندارد در سایت‌ ها را ظرف سه ماه آینده ارتقاء دهند

ارسال نظر