شیوع باج افزار «سم سم» در کشور؛ حمله به سیستم مدارس و بیمارستان ها

رسانه کلیک - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به شیوع باج افزار سم سم در کشور که سیستم کامپیوتری مراکز بهداشتی، مدارس و بیمارستانها را مورد هدف قرار می دهد، هشدار داد.

شیوع باج افزار «سم سم» در کشور؛ حمله به سیستم مدارس و بیمارستان ها

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ مرکز ماهر با اعلام شیوع باج افزار «SamSam» اعلام کرد: مشاهده و رصد فضای سایبری در روزهای اخیر از افزایش فعالیت باج افزار ‫SamSam خبر می‌ دهد. هر چند شروع فعالیت این باج افزار در ماه های فوریه، مارس و آوریل ۲۰۱۶ گزارش شده اما فعالیت جدید این باج افزار در ماه های اخیر مجددا از سر گرفته شده است.

بررسی ها نشان می دهد باج افزار سم سم بر خلاف سایر باج افزارها، اهداف خود را با دقت انتخاب می‌ کند. مشاهدات حاکی از آن است که این باج افزار عموما مراکز بهداشتی، مدارس و بیمارستان ها را مورد هدف قرار می دهد.

این نکته را باید در نظر گرفت که SamSam از طریق آسیب پذیری های شناخته شده در سیستم عامل و یا حمله Brute force و شکستن کلمات عبور ضعیف در سرویس ریموت دسکتاپ (RDP)، اقدام به حمله می کند و دلیل موفقیت آن نیز همین نکته است.

نکته قابل توجه اینکه باج افزارها، پس از نفوذ موفقیت‌ آمیز به سیستم قربانی، به سرعت از طریق درایوهای به اشتراک گذاشته شده در شبکه، که در سیستم‌ ها نگاشت شده‌ اند باعث رمزگذاری اطلاعات سایر سیستم‌ های موجود در شبکه نیز می‌ شوند.

مرکز ماهر به مدیران و راهبران شبکه توصیه اکید کرده که پس از بروزرسانی سیستم‌ عامل و نصب آخرین وصله های امنیتی، نسبت به امن سازی سرویس های موجود در شبکه خصوصا RDP اقدام کرده و حتما از پشتیبان گیری منظم داده ها اطمینان حاصل کنند.

ارسال نظر