100 شبکه وای‌ فای از سوی شرکت مخابرات ایران به بهره برداری می رسد

رسانه کلیک - توسعه ظرفیت شبکه انتقال و ایجاد شبکه وای‌ فای در سطح استان‌ ها از مهم‌ ترین برنامه‌ های شرکت مخابرات ایران است که بهره‌ برداری از 100 سایت شبکه وای‌ فای را می توان از جمله این برنامه ها عنوان کرد.

100 شبکه وای‌ فای از سوی شرکت مخابرات ایران به بهره برداری می رسد

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ یکی از مواردی که اخیرا مورد توجه مسوولان حوزه ارتباطات قرار گرفته، توسعه وای‌ فای و ارائه آن در مکان‌ های عمومی است. شرکت مخابرات ایران نیز در این راستا اقداماتی انجام داده از جمله ارائه وای‌ فای در سطح استان‌ های کشور و برخی از مناطق که مدتی است توسط این شرکت آغاز شده و در همین راستا، در ایام نوروز در اماکن توریستی، تفریحی، تجاری، درمانی و مذهبی کشور بالغ بر ۱۰۰ سایت شبکه وای‌ فای به بهره‌برداری رسیده است.

توسعه ظرفیت شبکه انتقال در ۲۰ استان، توسعه و نوسازی شبکه دیتا، ایجاد شبکه وای‌ فای در سطح استان‌ ها، ایجاد زیرساخت تحویل و توزیع محتوای داخلی و آماده‌ سازی سامانه‌ های پایش المان‌ های شبکه و سرویس از جمله اولویت‌ های برنامه شرکت مخابرات ایران در حوزه شبکه است که سید مجید صدری مدیرعامل شرکت مخابرات ایران-به تشریح آن‌ ها پرداخته است.

صدری با اشاره به نوسازی و توسعه شبکه ثابت اظهار کرد: توسعه شبکه انتقال در ۲۰ استان با ظرفیت قابل استفاده ۲۲ ترابیت بر ثانیه در بیش از ۴۰۰ سایت از شبکه صورت گرفته است، حجم زیادی از سرویس‌ های STM۱ ،STM۴ ،۱G ،STM۱۶ و ۱۰G ،STM۶۴، را شامل می‌ شود. این سرویس‌ ها غالبا مورد درخواست اپراتورهای ثابت و سیار فعال در سطح کشور هستند. بیشترین حجم ظرفیت ایجاد شده مربوط به استان تهران با ۸۰ سایت و ۷ ترابیت بر ثانیه است.

مدیر شرکت مخابرات، با بیان اینکه این شرکت نوسازی و توسعه شبکه ثابت، دیتای استان ها را در دستور کار دارد، درباره این پروژه توضیح می‌ دهد: این پروژه با هدف افزایش ظرفیت و پهنای باند مورد استفاده کاربران سرویس پرسرعت، بهبود پارامترهای کیفی و نهایتا بهبود کیفیت تجربه مشتری و سرویس در استان‌ هاست. فاز اول عملیات اجرایی آن در ۱۴ استان کشور آغاز شده است و بیش از ۱۰۰ ترابیت بر ثانیه ظرفیت شبکه دیتای شرکت را افزایش می‌ دهد. بهره‌ برداری از بخشی از این فاز در استان‌ های گلستان، سیستان و بلوچستان، یزد، خراسان شمالی، بوشهر، کرمانشاه، خوزستان، کردستان و خراسان جنوبی آغاز شده است.

همچنین صدری با تاکید بر ایجاد زیرساخت تحویل و توزیع محتوای داخلی و بهبود کیفیت سرویس و کاهش هزینه کاربران اینترنت، اظهار کرد: زیرساخت فنی مبادله محتوای داخلی با ظرفیت ۲۰۰ گیگابیت بر ثانیه ایجاد شد. از طریق این بستر در حال حاضر بالغ بر ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه محتوای داخلی در سطح استان‌ های کشور، شرکت ارتباطات سیار و دیگر اپراتورهای ثابت و سیار فعال در کشور مبادله می‌ شود.

وی از آماده‌ سازی سامانه‌ های پایش المان‌ های شبکه و سرویس و ایجاد سامانه‌ های متمرکز و یکپارچه در این زمینه و پایش پارامترهای کیفی سرویس‌ های موجود و آتی در دستور کار شرکت خبر داده و تصریح کرد: در این راستا سامانه آنالیز و بهینه‌ سازی سرویس باند پهن روی خطوط مسی، سنجش و سامانه پایش کیفیت سرویس صوت و سامانه مانیتورینگ، (OSS) پایش کیفیت تجربه مشتری، سیستم پشتیبانی عملیات لحظه‌ ای پهنای باند مصرفی استانها به طور کامل مورد بهره‌ برداری قرار گرفت.

ارسال نظر