پس از سرقت یا گم شدن کارت عابر بانک چه کارهایی باید انجام داد؟

رسانه کلیک - این سوال همواره برای افراد مطرح بوده که پس از سرقت یا گم شدن کارت عابر بانک در ایام تعطیل یا خارج از وقت اداری چه باید کرد؟

پس از سرقت یا گم شدن کارت عابر بانک چه کارهایی باید انجام داد؟

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ در ایامی که بانک‌ ها تعطیل‌ اند و به دلیل جلوگیری از سوء استفاده کردن از کارت عابر بانک باید آن را سریع سوزاند، این امکان هست تا بدون مراجعه به بانک عامل این کار را در هر ساعتی از شبانه روز انجام داد.

مسدودسازی کارت از طریق تماس با تلفن گویای بانک مربوطه و صحبت با کارشناس یا اپراتور که با پاسخ به سوالاتی اعم از شماره کارت و یا مشخصات هویتی و رمز کارت انجام می‌ شود. همچنین مسدودسازی کارت از طریق اینترنت بانک هم ممکن است و وقتی وارد اکانت حساب بانکی خود شدید گزینه‌ ای برای مسدودسازی وجود دارد.

مسدودسازی کارت از طریق همراه بانک هم در بیشتر نرم افزارهای بانکی وجود دارد.

مسدودسازی کارت از طریق خدمات بدون کارت دستگاه‌ های ATM هم به این شکل میتواند انجام شود که با مراجعه به نزدیک‌ ترین دستگاه خودپرداز در محل خود، دکمه ثبت و سپس گزینه مسدود کردن کارت را انتخاب کنید.

شماره کارت و رمز کارت را وارد کنید و در نهایت کارت به سرقت رفته و یا مفقودی شما مسدود خواهد شد.

درباره کارت‌ های بانکی همچنین کارشناسان پلیس فتا به کاربران تاکید می‌ کنند که کارت و رمز عابر بانک خود را به دیگران ندهید. همچنین مسافران باید دقت کنند و هنگام خرید به وسیله کارت‌ های بانکی مراقب عملیات کسر از حساب و کشیدن کارت در دستگاه‌ های کارت‌ خوان باشند و توجه کنند که این عملیات در مقابل چشم خودشان انجام شود.

کاربران نباید فراموش کنند رمز عبور را شخصا وارد کنند تا طمعه‌ ای برای کلاهبرداران نشوند؛ زیرا با توجه به افزایش خرید در روزهای پایانی سال و ایام نوروز از فروشگاه‌ ها و مراکز تجاری بیشتر تراکنش‌ ها از دستگاه‌ های کارت‌ خوان صورت می‌ گیرد؛ در نتیجه به هموطنان توصیه می‌ شود در صورت امکان کارت و رمز عابر بانک را در اختیار دیگران قرار ندهند.

ارسال نظر