امکان ارائه اینترنت با سرعت بیش از 2 مگابیت در 30 درصد خطوط تلفن ثابت وجود ندارد

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات گفت: 30 درصد خطوط تلفن ثابت ظرفیت ارائه اینترنت با سرعت بیش از 2 مگابیت را ندارند.

امکان ارائه اینترنت با سرعت بیش از 2 مگابیت در 30 درصد خطوط تلفن ثابت وجود ندارد

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات با حضور در برنامه تلویزیونی دورهمی در مورد اختلالات و عدم کیفیت سرویس های ارتباطی توضیح داد.

وی عنوان کرد: یکی از مشکلات موجود برسر آنتن دهی تلفن همراه ممانعت مردم با نصب دکل های موبایل به دلیل داشتن ذهنیت غلط از آسیب زا و مضر بودن این آنتن ها است.

30 درصد خطوط تلفن ثابت امکان ارائه اینترنت بیش از 2 مگابیت را ندارند

جهرمی افزود: از سوی دیگر در زمینه توسعه فیبر نوری نیز مشکلاتی داریم و به طور کل اوضاع تلفن ثابت از موبایل بدتر است. هم اکنون ٣٠ درصد خطوط تلفن ثابت ظرفیت ارائه سرویس اینترنت بالاتر از ٢ مگابیت بر ثانیه را ندارند و باید در این بخش سرمایه گذاری روی توسعه فیبر به جای سیم مسی انجام شود.

وزیر ارتباطات شاه کلید حل این دو مشکل را تعامل با شهرداری ها عنوان کرد و گفت: البته اینکه هر یک از ٣ اپراتور بخواهند برای خود در هرجا دکل بزنند اقدامی منسوخ شده در کل دنیا است و باید به صورت واحد و در مکان هایی که از سوی شهرداری در اختیار آنها گذاشته می شود این اقدام صورت گیرد.

وی با بیان اینکه هم اکنون ١٢۴٢ شهر کشور پوشش موبایل باند پهن دارند بیان کرد: در مرداد ماه امسال ۵۶ درصد شهرهای کشور مجهز به نسل چهارم موبایل بودند که در دهه فجر امسال این پوشش کامل شد و هم اکنون در کل کشور اینترنت موبایل نسل چهارم و سوم وجود دارد.

فیلترینگ دکمه ندارد

وزیر ارتباطات در مورد جمله معروف رییس جمهور مبنی بر اینکه دست وزیر ارتباطات روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت، توضیح داد و عنوان کرد: به معنای واقعی فیلترینگ دکمه ندارد و این سخن رییس جمهور استعاره از تلاش دولت برای دسترسی آزاد مردم به اطلاعات است.

وی اظهار داشت: دولت حافظ دسترسی مردم به فضای مجازی است و نماینده دولت در این زمینه وزیر ارتباطات است. ما موافق دسترسی آزاد مردم به اطلاعات هستیم.

همه کشورها فیلترینگ دارند

جهرمی با تاکید بر اینکه البته در همه کشورهای دنیا فیلترینگ وجود دارد ادامه داد: باید توجه داشت که فضای مجازی عین فضای حقیقی است و هتک حیثیت همانطور که در فضای واقعی پسندیده نیست در فضای مجازی نیز نیازمند برخورد قانونی است.

وی خاطرنشان کرد: در دنیا فضای مجازی در چندین لایه دسترسی تعریف شده و قطعا محتوایی که در این فضا در اختیار کودک قرار می گیرد متفاوت از سایر محتواها است. اما در کشور ما این فضا یکنواخت است و نیازمند تنظیم زیست بومی هستیم که چارچوب های مختلف دسترسی را برای کاربران تعریف کند.

جهرمی با بیان اینکه نباید کار به جایی برسد که تنها راه حل، فیلترینگ باشد تصریح کرد: این فرآیند زمان بر است اما ما در وزارت ارتباطات، در حال تهیه و طراحی زیست بوم فضای مجازی در سطوح مختلف دسترسی هستیم.

وی با تاکید براینکه مردم از انتشار هتک حرمت و محتوای ضد دین و ضد مقدسات در فضای مجازی گلایه مندند ، گفت: البته همین مردم با بستن کلی سرویس و محدود کردن دسترسی عادی به سرویس نیز مخالفند.به همین دلیل این زیست بوم باید به گونه ای تهیه شود که فضای مثبت به حداکثر رسیده و دسترسی قانونی و آزاد به این فضا فراهم شود.

وزیر ارتباطات اضافه کرد: اختیار فیلترینگ در دست ما نیست اما رییس جمهور کتبا و شفاها در جلسات مختلف از ما خواسته که دسترسی آزاد مردم به اطلاعات را با تهیه زیست بوم فضای مجازی فراهم کنیم.

فضای رسانه باید از پیام رسان ها جدا شود

وزیر ارتباطات با بیان اینکه فضای مجازی ما آغشته به موضوعات سیاسی شده است، با انتقاد از مدل فضای رسانه ای ایجاد شده در کشور گفت: در دنیا فضای پیام رسان ها با فضای رسانه ها کاملا متفاوت است و مردم از اپلیکیشنی مانند واتس اپ برای ارتباطات معمولی و هماهنگی کاری استفاده می کنند اما در کشور ما تلگرام به یک رسانه تبدیل شده است.

وی با تاکید بر اینکه این مدل بدترین مدل رسانه ای و یکطرفه است اضافه کرد: امروز در دنیا فضای رسانه ای یکطرفه به اتمام رسیده و این درحالی است که ما در کشور شاهد فعال شدن رسانه های اجتماعی در این فضا شده ایم.

جهرمی افزود: این موضوع سبب شده تا اثرگذاری محتوای تبادل شده در این فضا، فقط روی مردم خودمان باشد و تمامی کسانی که با نظام ما مشکل دارند در این فضا حضور داشته باشند.

پیشنهاد رییس جمهور برای وزیری ام غیره منتظره بود

جهرمی در مورد نحوه انتخابش به عنوان نخستین وزیر جوان متولد بعد از انقلاب از سوی رییس جمهور اظهار داشت: در فاصله یک ماه مانده تا اعلام لیست وزرا از سوی رییس جمهور، یک روز ایشان من را صدا کرد و پس از سوال و جواب هایی که داشتیم گفتند که تصمیم گرفته اند مرا به عنوان وزیر ارتباطات به مجلس معرفی کنند.

وی با بیان اینکه انتظار این موضوع را نداشتم، خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه ممکن بود تصمیم رییس جمهور تا آخرین لحظه تغییر کند، امانتداری کرده و آن را عنوان نکردم. البته این پیشنهاد برایم خیلی غیرمنتظره بود.

به گفته وزیر ارتباطات، انتخاب وی به عنوان وزیر ارتباطات از سوی رییس جمهور، برای تمامی گروه های سیاسی دور از ذهن بود که در برخی مواقع منجر به ایجاد هجمه هایی شد.

ارسال نظر