کدام اپراتور در ماجرای حراج شماره تلفن برخی مشترکان موبایل دست داشت؟

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات روز گذشته بار دیگر با صراحت و شجاعت از گزارشی مبنی بر نقض حریم خصوصی برخی مشترکان تلفن همراه در کشور پرده برداشت؛ گزارشی که از نقش مبهم یک شرکت ایرانی و یک سرویس‌ دهنده اسپانیایی می‌گوید اما...

کدام اپراتور در ماجرای حراج شماره تلفن برخی مشترکان موبایل دست داشت؟

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ روز گذشته همایش جنبه‌ های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد و وزیر جوان ICT به بیان مصداقی برای پی بردن حضار در سالن به اهمیت وضع قوانین حقوقی برای این حوزه، پرداخت. وی در این همایش از موضوع عجیبی پرده برداشت که تعجب افراد حاضر در مراسم را برانگیخت.

محمد جواد آذری جهرمی با تأکید بر ضرورت تدوین مقررات حقوقی مربوط به ICT، اشاره‌ ای به گزارش دو شب گذشته مرکز ماهر درباره نقض حریم خصوصی برخی مشترکان تلفن همراه داشت و عنوان کرد: بر اساس این گزارش، برخی از اپراتورها سرویسی را ایجاد کرده‌ اند که از طریق آی‌ پی مشترکان به شماره‌ های تماس آنان دست یافته‌ اند و به وسیله آن تبلیغات انجام می‌ شود ( اپراتورهای تلفن همراه حق ندارند از طریق آی‌ پی آدرس برای مشترکان پیامک تبلیغات ارسال کنند ).

برخلاف اینکه تصور می‌ شد مجموعه وزارت ارتباطات توانسته مچ اپراتورهای ارتباطی را بگیرد و پرده از این کشف بزرگ بردارد اما واقعیت اینگونه نبود و ماجرا به کشف یکی از کاربران فعال در فضای مجازی باز می‌ گردد.

این کاربر با تحلیل کد سرویس یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات ارزش افزوده به اپراتورهای اول و دوم ارتباطی، به این نتیجه رسیده که شرکت مذکور آی‌ پی مشترکان این دو اپراتور تلفن همراه را به شماره موبایل تبدیل می‌ کرده و با ورود به حریم خصوصی کاربران موبایل، شماره‌ ها را در اختیار تبلیغ کنندگان قرار می‌ داده است؛ شرکت خصوصی «ص.س.آ» که به گفته خودش در دو حوزه نشر محتوای دیجیتال و تبلیغات دیجیتال فعالیت می‌ کند و شعار استراتژیکش «رساندن بهترین محتوا و تبلیغات به مخاطب مناسب در زمان و مکان درست است». همچنین این شرکت اپراتورهای اول و دوم ارتباطی را در سایتش به عنوان «همکاران» معرفی کرده است.

بر اساس ادعای این کاربر فضای مجازی، مدیر این شرکت یکی از فارغ‌ التحصیلان دانشگاه شریف است که اکنون نیز با برخی اساتید این دانشگاه در ارتباط است اما با توجه به اینکه این افراد در کسوت استادی هستند، نامی از آنها نبرده است.

در ادامه بررسی های این کاشف نقض حریم خصوصی کاربران در خدمات اپراتوری، به 10 دامنه جعلی شرکتی که قوانین حریم خصوصی را زیر پا گذاشته اشاره کرده که انتهای زنجیره خدمات‌ دهی آنها به شرکتی اسپانیایی ختم می‌ شود و این شرکت همکاری با اپراتورهای ایرانی را تأیید کرده است اما هنوز مشخص نیست نقش شرکت ایرانی واسط در این زنجیره دقیقا چیست؟!

چنین کشفی که قطعا در تعارض با سیاست های مشخص وزارت ارتباطات، دولت و حاکمیت است، در صورت بررسی و تأیید از سوی مسئولان ارتباطی کشور می‌ تواند زمینه‌ ای برای برداشتن نخستین گام اجرایی آنها در برخورد با ناقضان حریم خصوصی باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه همین همایش با بیان اینکه باید بررسی شود که آیا اقدام اپراتورها قانونی بوده است یا خیر، اظهار داشت: ابعاد حریم خصوصی مشخص نیست؛ اگر این گزارش صحت داشته باشد، قطعا ناقض حریم خصوصی مشترکان است و به مرکز ماهر اعلام شد که این سرویس متوقف تا ابعاد این موضوع بررسی شود.

با توجه به اینکه چندی پیش تمامی اپراتورهای تلفنی در راستای احترام به حقوق مشترکان تلفن همراه از هرگونه تبلیغات پیامکی و تلفنی منع شدند، بنابراین باید منتظر بررسی این مرکز و نحوه پیگیری وزارت ارتباطات که طی چندین سال اخیر مدام از حفظ حریم خصوصی و مقابله با ناقضان آن می‌گوید، ماند.

ارسال نظر