وزیر ارتباطات: دولت به حفظ حریم خصوصی مردم در فضای مجازی مصمم است

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اصلاح رویه های غلط فعلی در فضای مجازی گفت: طبق قولی که دادیم، مصمم به حفظ حریم خصوصی مردم هستیم.

وزیر ارتباطات: دولت به حفظ حریم خصوصی مردم در فضای مجازی مصمم است

به گزارش کلیک به نقل از ایران اکونومیست؛ محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات عصر سه شنبه در حاشیه جشن انقلاب در دانشگاه شهید بهشتی، عنوان کرد: همه تلاش خود را برای ارتقای حفظ حریم خصوصی مردم در فضای مجازی به کار خواهیم گرفت و در این موضوع همه مسئولان و اپراتورها با یکدیگر هم نظر هستند.

وی به برداشت اطلاعات افراد توسط نهادهای مرتبط با ‌بانک‌ های مختلف اطلاعاتی و استفاده از آنها برای کارهای تبلیغاتی اشاره کرد و اظهار داشت: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف شد پیگیری و نظارت دقیقی بر اپراتور ها اعمال کند.

عضو هیات دولت از بررسی گزارش های به دست آمده در این رابطه خبر داد و خاطرنشان ساخت: طبق اطلاعات به دست آمده، روشن شد که اپراتورها مرتکب تخلف هایی شده‌اند که با بخشی از آنها برخورد صورت گرفت.

وی افزود: بخشی از تخلف ها هم در دفاتری غیر از اپراتورها همچون دفاتر خدمات شهری رخ داده است؛ به نحوی که [مسئولان مربوطه] اطلاعات مراجعه کننده را دریافت کرده و سپس به فروش می رساندند.

آذری جهرمی با بیان اینکه وقوع تخلف و انتشار اطلاعات مردم تنها مربوط به اپراتورها نیست، ادامه داد: این مسئله در مکان‌ های دیگر همچون مرکزهای فروشگاهی هم وجود دارد که این موضوع، ضرورت تدوین مقررات را دو چندان کرده است.

وزیر ارتباطات با اشاره به یک نشت اطلاعاتی که اخیرا رخ داد، اضافه کرد: اپراتوری که درز اطلاعات داشت، آن را ناخواسته عنوان کرد. ما پاسخ دادیم که آیا نباید این موضوع را اطلاع رسانی می کردید؟ زیرا این حق مردم است که بدانند.

وزیر ارتباطات در ادامه صحبت‌ های خود از تلاش برای برگزاری همایشی دو روزه در نیمه نخست اسفند ماه امسال خبر داد و افزود: قرار است در این همایش، لایحه‌ ای قانونی برای حفاظت از حریم خصوصی و حکمرانی داده ها که زیر ساخت فعالیت در فضای مجازی است، بررسی شود

وی تصریح کرد: پنج لایحه مهم در این رابطه تدوین شده است که در همایش مذکور برای تبادل نظر نخبگان رونمایی و پس از بررسی کامل، برای طی مراحل قانونی به مراکز مربوط ارسال می خواهد شد.

آذری جهرمی با بیان اینکه ‌هم‌ اکنون چارچوب نظارتی دقیقی برای حفظ حریم خصوصی مردم وجود ندارد، بیان کرد: ابتدا باید قانون تدوین و سپس چارچوب های نظارتی و مرجع لازم ایجاد شود.

وی با بیان اینکه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اکنون در خلاء سازمان‌ های نظارتی، در تلاش برای نظارت بر اپراتورها است، گفت: مقرر است در ایام دهه فجر سامانه ای راه اندازی شود تا مردم شکایت‌ های خود در زمینه نقض حریم خصوصی را در آن ثبت کنند.

آذری جهرمی یادآور شد: مقرر است سازمان مذکور گزارش ها را رسیدگی کرده و ریشه یابی کند تا بتوان به صورت اصولی اقدام لازم را انجام داد.

وزیر ارتباطات در ادامه به متصل نشدن دانشگاه های داخلی به شبکه علمی اشاره کرد و افزود: مقرر است سازمان فناوری اطلاعات در این زمینه اخطار جدی به اپراتور شبکه علمی دهد.

وی با بیان اینکه اکنون حدود شانزده دانشگاه به این شبکه متصل هستند، عنوان کرد: این رقم ناچیز است و باید بیشتر شود.

آذری جهرمی گفت: تکلیف کرده‌ایم که کار اتصال دانشگاه ها به شبکه علمی کشور سرعت بگیرد و سال آینده تعداد بیشتری از دانشگاه ها متصل شوند.

ارسال نظر