شفافیت تمام عیار با استفاده از فناوری بلاک چین

رسانه کلیک - رییس انجمن بلاک چین ایران با بیان اینکه این فناوری اطلاعات پایه را از گوشه گاو صندوق ها بیرون آورده و در اختیار عموم قرار می دهد، گفت: بلاک چین یا زنجیره بلوکی شفافیت را در بخشی که نیاز داریم، بیش از پیش می کند.

شفافیت تمام عیار با استفاده از فناوری بلاک چین

به گزارش کلیک به نقل از ایرنا؛ فناوری زنجیره بلوکی (بلاک چین Blockchain) یک پایگاه داده توزیع شده از اسناد و یا دفترکل عمومی از همه تراکنش ها یا رویدادهای دیجیتال است که توسط اجزای تشکیل دهنده اش به شکل مشترک اجرا می شود؛ نفوذ ناپذیری آن در برابر هکرها از ویژگی های آن است که سبب شده تا ارزهای دیجیتال برپایه این فناوری شکل بگیرند و رشد کنند.

سپهر محمدی رییس انجمن بلاک چین ایران عنوان کرد: فناوری زنجیره بلوکی به ما کمک می کند تا آن چیزی که منافع عمومی در آن قرار دارد را در بیشترین حالت در دسترس عمومی قرار دهیم.

وی اظهار داشت: می توان ثبت املاک و یا حتی ثبت خودروها را در فناوری بلاک چین قرار داد و هنگامی که این خودرو به دلیلی تصادف کرد و در مراکز تعمیرگاهی روی هر قسمت آن کار تعمیر انجام شود در بلاک چین ثبت خواهد شد و دیگرانی که در آینده قصد خرید آن را دارند، می دانند که چه قسمت خودرو آسیب دیده و دیگر نمی توان از این طریق مردم را دچار ضررهای ناخواسته کرد.

محمدی استفاده از فناوری زنجیره بلوکی را تنها در بخش تراکنش های مالی ندانست و خاطرنشان ساخت: می توان از این فناوری در همه بخش هایی که نیاز به شفاف سازی اطلاعات است، استفاده کرد.

رییس انجمن بلاک چین ایران با اشاره به کاربرد این فناوری در معرفی وکلای دادگستری ادامه داد: هر وکیلی می تواند پروانه کار خود را در بلاک چین قرار دهد تا مردم از آن آگاه شوند و بدانند وکیل مورد نظرشان چه توانایی هایی دارد و آیا در واقع وکیل مورد تایید هست یا خیر و به این گونه بساط افراد سودجو برچیده خواهد شد.

به گفته وی، زنجیره بلوکی این توانایی را در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار می دهد تا اطلاعات بیماران را در آن قرار داده و به این ترتیب بیمار به هر دکتر و یا مرکز درمانی مراجعه می کند اطلاعات قبلی به راحتی در اختیار دکتر جدید قرار گرفته و بر اساس آن روند بیماری را کنترل کند.

محمدی ادامه داد: بلاک چین در همه بخش های مالی، بهداشتی، دولتی، اطلاعات عمومی افراد و بانکداری کاربرد دارد و شفاف سازی زیادی ایجاد می کند.

رییس انجمن بلاک چین ایران به کاربرد این فناوری در رای گیری های انتخاباتی اشاره کرد و افزود: بلاک چین می تواند روند رای گیری را به شدت شفاف ساخته و از بروز مشکلات ناشی از آن جلوگیری کند.

به گفته محمدی، فناوری بلاک چین در بسیاری از امور کاربرد دارد و می تواند با شفافیتی که ایجاد می کند مانع بسیاری از سوء استفاده ها شود.

چندی پیش نخستین کنفرانس رگولاتوری بلاک چین و رمزارزها با هدف بررسی تجربه کشورهای پیشرو در فناوری بلاک چین و استفاده از آنها برای تدوین مقررات صحیح در کشور برگزار شد.

شایان ذکر است؛ در سال ۲۰۰۹ فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، الگوریتمی را طراحی کرد که اساس اولین پول دیجیتال تاریخ به نام بیت کوین شد؛ این پول بدون نیاز به تضمین هیچ بانک مرکزی در دنیا امکان انجام تراکنش بدون واسطه را برای همه فراهم کرد.

آنچه بیت کوین بر اساس آن طراحی شده مفهومی به نام blockchain است. در ساده ترین بیان ممکن، بلاک چین در واقع یک دفتر دیجیتالی است که بر اساس سه اصل باز بودن دفترچه، عدم تمرکز و غیر قابل هک بودن طراحی شده است.

ارسال نظر