نباید از ارزهای رمزنگاری‌ شده غافل شویم؛ بیت‌ کوین چند میلیارد دلار از ثروت کشور را قاپید!

رسانه کلیک - معاون وزارت ارتباطات گفت: غفلت ما از تکنولوژی جدید ارزهای رمزنگاری‌ شده می‌ تواند چیزی شبیه بیت‌ کوین ایجاد کند و طی چند ماه، چند میلیارد دلار از ثروت یک کشور را ببرد، بدون اینکه نظام پولی‌ اش روی آن کنترل داشته باشد.

نباید از ارزهای رمزنگاری‌ شده غافل شویم؛ بیت‌ کوین چند میلیارد دلار از ثروت کشور را قاپید!

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ نصرالله جهانگرد معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در اجلاس مدیران تحول دیجیتال کشور در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه ارزهای رمزنگاری‌ شده ثروت کشور را می برد، در خصوص سرویس دولت الکترونیکی اظهار داشت:‌ در ایران نزدیک به 50 میلیون گوشی هوشمند در دست مردم است و به زودی سرویس دولت الکترونیکی از طریق یک اپلیکیشن روی گوشی‌ های تلفن همراه قابل ارائه می شود که پلتفرم آن آماده شده است. امیدوارم هرچه زودتر با یک برنامه تحول در نظام برنامه‌ ریزی کشور، نظام صنعت و نظام خدماتی کشور روبرو باشیم.

ناصر حکیمی معاون فناوری‌ های نوین بانک مرکزی علاوه بر ضرورت توجه به ارزهای رمزنگاری‌ شده به نقش فناوری‌ های دیجیتالی در تحول صنعت مالی اشاره کرد و افزود: طی 20 سال اخیر تحولات بزرگی در مسیر خدمت رخ داده است. به طور متوسط هر ایرانی هر دو روز یک بار از کارت بانکی‌ اش استفاده می‌ کند. ایران در سطح منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به لحاظ تعداد و مبلغ تراکنش های خرد، رتبه اول را دارد. اگر چه با وجود تحریم‌ و دشواری‌ های ورود تکنولوژی، در سمت دسترسی و ابزاری که فناوری اطلاعات باید فراهم می کرد پیشرفت‌ های خوبی داشتیم، اما در حوزه سرویس به لحاظ ماهوی شاهد تغییر خاصی نبوده‌ایم.

وی ادامه داد: فشار اجتماعی، تغییرات فناوری و مشکلات فعلی ما را ناگزیر می‌کند که دیدگاه قبلی خود را از اینکه فناوری یک تسهیل‌گر است، تغییر دهیم به اینکه فناوری، خود نقش اصلی تغییر را ایفا می‌کند. اگر نخواهیم در سیستم پولی خودمان با تغییر مواجه شویم، موج فین‌ تک نظیر موریانه این تنه را خواهد خورد و مبارزه کردن با آن بسیار سخت خواهد بود.

حکیمی تصریح کرد: لشگر موریانه ها دارند می‌ آیند، فیل‌ های ما آیا آمادگی دارند با آنها کار کنند یا میدان را واگذار می‌ کنند. نگرانی ما به عنوان رگولاتور این است که اگر این واگذاری به درستی اتفاق نیفتد نتیجه‌ اش هرج و مرج خواهد بود. به بانک‌ ها توصیه می‌ کنیم زمینه فعالیت و همکاری خود با استارتاپ‌ ها را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

در این اجلاس همچنین علیرضا جلالی فراهانی یک کارشناس بانکی، بیان کرد: در حوزه رصد فناوری‌ های تحول‌ آفرین بر صنعت بانکداری، لازم بود گزارش‌ های تحلیلی شناختی در حوزه‌ هایی نظیر اینترنت اشیا، کلان‌ داده‌ ها، بانکداری اجتماعی و غیره تعریف شود. در بعضی حوزه‌ ها نظیر اینترنت اشیا به محصول رسیده‌ ایم و در برخی حوزه‌ ها مفاهیم را تعریف کرده‌ ایم. اگر پیاده‌ سازی بانکداری دیجیتال را مصداقی از برنامه تحولی بدانیم، بحث فرهنگ‌ سازی یکی از ضرورت‌ ها است.

در دومین دور از جایزه تحول دیجیتال در 3 محور «زندگی دیجیتالی»، «نوآوری دیجیتالی» و «رهبری دیجیتالی» شرکت‌ های برتر معرفی شدند.

ارسال نظر