انحصار مخابرات ایران در زیرساخت های فیبر نوری شکسته می شود

رسانه کلیک - رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد که به زودی انحصار شرکت مخابرات ایران در زیرساخت های فیبر نوری شکسته شده و امکان انتخاب برای مشترکان فراهم می شود.

انحصار مخابرات ایران در زیرساخت های فیبر نوری شکسته می شود

به گزارش کلیک به نقل از ایرنا؛ حسین فلاح جوشقانی رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی عنوان کرد: شرکت مخابرات ایران در راستای اجرای مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره مقررات حاکم بر ارایه خدمات عمده‌ فروشی بیت‌ استریم، با هماهنگی رگولاتوری زیرساخت‌ های لازم را ایجاد کرده است.

وی اظهار داشت: بدین ترتیب شرکت مخابرات ایران برای عقد قرارداد با شرکت های دارنده پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت اف سی پی (FCP) و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطی ثابت سروکو (ServCo) آمادگی دارد.

فلاح به مصوبه 260 کمیسیون تنظیم مقررات اشاره کرد و بیان کرد: این مصوبه برای رقابتی شدن هرچه بیشتر بازار، تسهیل در ارایه خدمات در حوزه ارتباطات ثابت سیمی کابلی و ایجاد فرصت برای استفاده حداکثری از منابع و امکانات موجود در اختیار دارندگان پروانه شبکه از طریق اشتراک در بخش دسترسی و جلوگیری از هدر رفتن منافع و امکان توزیع و گسترش شبکه با سرعت بیشتر در تمام نقاط کشور تصویب شده است.

وی به پیگیری‌ های رگولاتوری و هماهنگی ایجاد شده بین شرکت مخابرات ایران به عنوان اپراتور غالب و شرکت های دارنده پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت اف سی پی (FCP) و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطی ثابت سروکو (ServCo) اشاره کرد و گفت: با اجرای این مصوبه، زیرساخت های فیبر نوری در بخش دسترسی شرکت مخابرات ایران با شرکت های اف سی پی و سروکو به اشتراک گذاشته می‌ شود و با رفع انحصار مخابرات در این بخش، کیفیت خدمات افزایش یافته و امکان انتخاب برای مشترکان فراهم می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات در رابطه با زیرساخت های فیبر نوری با قدردانی از شرکت مخابرات ایران برای شروع این خدمات ادامه داد: همه شرکت های اف سی پی و سرکو می‌توانند قراردادهای خود را در قالب قراردادهای عمده‌ فروشی با شرکت مخابرات ایران منعقد کرده و به مشتریان خود خدمات ارایه کنند.

فلاح جوشقانی با اشاره به اینکه همه قراردادها و ضوابط ارایه این خدمات باید در چارچوب‌ های تعیین شده در مصوبه 260 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات باشد تصریح کرد: رگولاتوری به صورت کامل بر اجرای این مصوبه نظارت می‌کند تا زمینه ارایه خدمات بهتر در بخش ثابت به مردم فراهم شود.

شایان ذکر است؛ بیت استریم یک جریان کمی است که تبدیل اطلاعات از حالت دیجیتال به آنالوگ را در بر می گیرد؛ تدوین مقررات خدمات عمده‌ فروشی بیت استریم فرصت جدیدی را برای استفاده حداکثری از منابع و امکاناتی فراهم می‌ کند که در اختیار هر یک از دارندگان پروانه شبکه بخش ارتباطات ثابت مبتنی بر سیم مسی یا کابل نوری است.

بر همین اساس از طریق اشتراک بخش هایی در شبکه دسترسی از هرز رفت منابع جلوگیری و امکان توزیع و گسترش شبکه با سرعت بیشتر در همه نقاط کشور ایجاد می‌شود.

بر اساس مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، دارنده پروانه FCP می‌ تواند بدون محدودیت تکنولوژی و با رعایت انحصار شبکه زیرساخت و شبکه های ماهواره ای هرگونه سرویس مرتبط با اینترنت و ارتباطات باند وسیع را وفق ضوابط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور ارائه کند.

دارندگان مجوز خدمات ارتباطی ثابت سروکو نیز می توانند هرگونه خدمت ارتباطی، انتقال داده و انواع خدمات محتوایی و ارزش افزوده به مشترک را بر بستر شبکه اپراتور میزبان در چارچوب قوانین و مقررات جاری کشور انجام دهند.

ارسال نظر