هشدار جدی؛ پیغام تلگرامی «انتشار تماس صوتی و تصویری» فیشینگ است!

رسانه کلیک - معاون سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به انتشار پیام «سرویس تماس صوتی و تصویری تلگرام» در میان کاربران گفت: این پیام یک نسخه جعلی از تلگرام است که به دفترچه کاربر نفوذ می‌ کند.

هشدار جدی؛ پیغام تلگرامی «انتشار تماس صوتی و تصویری» فیشینگ است!

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ سید هادی سجادی معاون سازمان فناوری اطلاعات در مورد انتشار پیغامی جعلی در شبکه اجتماعی تلگرام با عنوان «سرویس تماس صوتی و تصویری تلگرام منتشر شد» و اسپم بودن این پیام، عنوان کرد و گفت: در صورتی که کاربران لینک حاوی این پیغام را باز کنند، به صفحه‌ ای جعلی شبیه پیام رسان تلگرام هدایت می شوند که باعث می شود این بدافزار به تمامی مخاطبی (دفترچه شماره تلفن) دسترسی پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه این لینک یک فیشینگ از تلگرام است، تصریح کرد: تاکنون کارکردی به غیر از دسترسی به دفترچه تلفن کاربر از این بدافزار مشاهده نشده است و تنها اقدامی که صورت داده این است که این پیام را به شماره های فردی که لینک را دانلود کرده است، ارسال می کند.

معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه ۲ آزمایشگاه مرتبط با مرکز ماهر در حال بررسی و شناسایی این بدافزار هستند، اظهار داشت: به زودی تحلیل این آزمایشگاه از این ویروس رایانه ای منتشر می شود.

سجادی با اشاره به اینکه حجم فایلی که از طریق این بدافزار دانلود می شود، حدود ۱۳ مگابایت است، ادامه داد: بلافاصله پس از نصب این فایل، این پیام به صورت اتومات به شماره تلفن های موجود در گوشی کاربر ارسال می شود.

وی یادآور شد: تاکنون در مورد اهداف و مقاصد این بدافزار و اینکه مبدا آن چیست، اطلاعاتی دریافت نشده و تیم امنیتی مرکز ماهر در ۲ آزمایشگاه در حال بررسی این موضوع هستند.

معاون سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه پیامی که کاربر را به سمت این صفحه فیشینگ هدایت می کند فارسی است، بیان کرد: با این وجود هنوز مشخص نیست این بدافزار تنها کاربران ایرانی را هدف قرار داده و یا خیر.

وی افزود: هم اکنون هر دو دامنه آدرسی که توسط منتشر کننده این نسخه جعلی به کاربر پیشنهاد می شود، غیر فعال شده است.

سجادی به کاربران موبایل توصیه کرد که تحت هیچ شرایطی این لینک را دانلود نکنند.

ارسال نظر