موفقیت کسب و کارهای اینترنتی در سومین اجلاس وب فارسی بررسی شد

رسانه کلیک - سومین اجلاس وب فارسی در حالی با حضور افراد موفق در حوزه کسب و کار خصوصا فضای وب و استارتاپ‌ ها برگزار شد که این نفرات دلایل موفقیت کسب و کارهای خود را برای حاضران مطرح کردند.

موفقیت کسب و کارهای اینترنتی در سومین اجلاس وب فارسی بررسی شد

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ سومین دوره از اجلاس وب فارسی پنجشنبه پنجم بهمن‌ ماه سال ۱۳۹۶ با حمایت کانون توسعه دهندگان فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، سازمان فناوری اطلاعات ایران و پلیس فضای تبادل و تولید اطلاعات ناجا (فتا) در سالن همایش شهید قندی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور جمع کثیری از جوانان و علاقه مندان حوزه وب برگزار شد.

در ابتدای این نشست، پیام محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، توسط حمیدرضا همتی ریاست اجلاس وب فارسی قرائت شد که در بخشی از این پیام آمده است:

«از برگزاری سومین اجلاس توسعه‌ دهندگان وب فارسی بسیار خرسندم. بدون شک برگزاری این‌ چنین رویدادهای باعث هم‌ افزایی دولت و بخش خصوصی و شما جوانان و فعالان این حوزه می‌شود در زمانه‌ ای به سر می‌ بریم که شما فعالان حوزه تجارت الکترونیک و توسعه‌ دهندگان فضای مجازی از بازوان قدرتمند اقتصاد این مرز و بوم به ‌حساب می‌ آیید.

امروزه کسب‌ و کارهای اینترنتی از کسب‌ و کارهای سنتی پیشی گرفته‌ اند و عموم مردم جامعه را به‌ عنوان بازه مخاطبین خود قرار داده‌اند و مقابله با این کسب‌ و کارها نه‌ تنها عقلانی نیست بلکه مسئولان باید تمام تلاش خود را در جهت حمایت و توسعه این امر قرار دهند. بلاشک آینده اقتصادی ایران به دست شما جوانان خوش‌ فکر رقم خواهد خورد. شاید در روزگاری اینترنت و فضای مجازی تنها برای بررسی کردن رایانامه و یا مشاهده اطلاعات شرکت‌ ها و سازمان‌ های بزرگ از طریق وب‌گاه‌ ها استفاده می‌شد اما امروزه اینترنت به بخش جدانشدنی زندگی عموم جامعه مبدل شده و در صورت عدم دسترسی به این فنّاوری بی‌ تردید افراد خلأ بزرگی را در روند فعالیت‌ های خود مشاهده خواهند کرد.

وزارت ارتباطات یکی از متولیان توسعه این فنّاوری بدون حد و مرز است. ما باید تمام تلاش خود را به‌ کار گیریم تا زیرساخت‌ های توسعه اینترنت و فضای مجازی فراهم گردد و فضا را برای ورود به بازارهای جهانی و حمایت از این کسب‌ و کارهای در توسعه اشتغال و کارآفرینی فراهم کنیم. اینکه به دلایلی شاهد سنگ‌ اندازی و مقابله با این‌ گونه فعالیت‌ ها باشیم قابل توجیه نیست و تا به کی شاهد این‌ گونه موارد خواهیم بود؟ کلید حل مسائل مشکلات جای دیگری است. دولت تمام تلاش خود را برای حمایت از این کسب‌ و کارها به کار بسته است. ما باید قدردان جوانانی باشیم که مشتاقانه خود را وارد مسیر پر پیچ‌ و خم تجارت و کارآفرینی می‌کنند. دولت در راستای قدردانی از این جوانان تسهیلاتی را فراهم کرده تا مسیر برای آنان مهیا شود.

در هفته‌ های گذشته و ماه‌ های گذشته شاهد بروز اتفاقاتی برای کسب‌ و کارهای فناورانه و وب محور بودیم که با تصمیم دولت مصوب شد تا شکایات بدنه دولت از کسب‌ و کارهای نوپا قبل از طرح در مراجع قضایی در کارگروهی به مسئولیت معاونت حقوقی رییس‌ جمهور مطرح شود. بدون شک نمی‌ توان زمانی که از کسب‌ و کارهای اینترنتی و فضای تجارت الکترونیک صحبت کرد از توسعه‌ دهندگان این زیرساخت‌ ها یاد نکرد از مهندسان و کارشناسان نرم‌ افزاری، نخبگان سایبری، ایده پردازان و برنامه نویسان که همچون سربازانی فداکار در پشت‌ صحنه نبرد این تجارت‌ های جدید حضور دارند. بدون شک بدون حضور این‌ گونه متخصصان، فعالیت‌ های اینترنتی و کسب‌ و کارهای وب محور مختل و با مشکلات عدیده‌ای رو به‌ رو خواهد شد.

در زمانه‌ ای به سر می‌ بریم که دیگر حملات و دشمنی‌ ها نیز از فضای واقعی به فضای مجازی منتقل‌ شده‌اند و هوش و بصیرت جوانانی چون شما جزو تسلیحات این میادین بشمار می‌ آید. در ماه اخیر حملات سایبری از سه مرکز آمریکا، چین و هند به بانک‌ های ایرانی داشتیم که تلاش شد تا سامانه‌ های بانکی و مالی ما را مختل کنند آن‌ ها تمام تلاش خود را بکار بستند تا اختلالی در سامانه ایجاد کنند، اما با فکر و توان جوان ایرانی تیرشان به سنگ خورد. شما جوانان که الحق از ورزیده‌ ترین و فعال‌ ترین افراد در فضای مجازی و حوزه‌ های نوآورانه در ایران هستید در این مسیر پیش‌ قدم شوید و ما تمام‌ قد شما را حمایت خواهیم کرد. بی‌ شک آینده تجارت جهانی به دستان شما فرهیختگان ایرانی رقم خواهد خورد.»

پس از خوانده شدن پیام وزیر، نخستین پنل اول از سومین دوره اجلاس وب فارسی با اجرای آرش برهمند که میزبان خسرو سلجوقی از مدیران وزارت ارتباطات بود، برگزار شد که در این پنل به موضوعات مهمی، اعم از حمایت از استارتاپ‌ ها، خلق ایده جدید، نیازسنجی از مردم جهت اجرای یک کسب و کار مفید و فیلترینگ برخی از شبکه های اجتماعی اشاره شد.

پس از پنل میلاد منشی‌ پور مدیر عامل شرکت تپ‌ سی در سومین دوره اجلاس وب فارسی در خصوص حوزه کسب و کار مطالبی را مطرح کرد که متشکل از شروع کسب و کار، جذب سرمایه‌ گذار و تعامل با قانونگذار بود و در ارائه خود آمار و ارقام بسیار جالبی را برای مطرح کرد.

در ادامه رضا قربانی با موضوع ارزهای دیجیتال ارائه خود را آغاز کرد که در آن به معرفی تاریخچه‌ ای از این ارزها، حال و آینده آنها پرداخت. او معتقد بود در آینده‌ ای نه چندان دور ارزهای دیجیتال با تلفیق شدن با اینترنت اشیا و هوش مصنوعی نقش پررنگ تری را در زندگی همه ما خواهند داشت.

در ادامه پنل دوم رضا قربانی با آقای سید ولی‌الله فاطمی اردکانی مدیرعامل شرکت توسن که جز برترین شرکت‌ های نرم افزاری حوزه بانکی است، به گفتگو پرداخت، در این پنل آقای فاطمی از تجربیات خود در طول سالیان گفت و براین باور بود که اگر جوانان هدفگذاری کنند، کاری را شروع کنند و با پشتکار ادامه دهند، قطعا موفق خواهند شد. همچنین معتقد بود ناامیدی و گلایه داشتن از شرایط هیچگاه نمی‌تواند عامل پیشرفت و تعالی در زندگی شخصی و کاری شود.

سپس نوبت به حمید سپید نام یا مستر تیستر شد تا در خصوص موضوع پرسنال برندینگ صحبت کند. او از نفوذ بسیار زیاد رسانه‌ ها بر زندگی افراد گفت و معتقد بود اگر محتوای خوب و هوشمندانه‌ ای بسازیم؛ قطعا خواهیم توانست چه در فضای شبکه‌ های اجتماعی و چه در فضای وب بازدید کنندگان بسیاری را جذب کنیم و اصل صداقت قطعا در تولید محتوا بسیار مهم است. او از روش‌ های خلاقانه و تجربیات خود در طول این سال‌ها برای تولید محتوا گفت ؛ که توجه حضار در سالن را کاملا جلب کرده بود.

بعد از این پنل و در زمیان استراحت بین برنامه، بازار عکس‌ های دسته جمعی و شبکه‌ سازی و پرسش و پاسخ بسیار داغ شد. سپس حمیدرضا همتی ریاست کانون توسعه دهندگان فضای مجازی در خصوص موضوع «فرماندهی کنید» مطالبی را مطرح کرد.

ریاست کانون توسعه دهندگان فضای مجازی اعلام کرد محیط کسب و کار، میدان جنگ است و برای موفقیت باید جنگید و باید هدفگذاری کوتاه مدت داشت تا در دراز مدت بتوانیم پیشرفت خود را بسنجیم و رشد کنیم.

در ادامه سیامک مختاری از نحوه طراحی یک اپلیکیشن کاربرپسند گفت و سعی کرد تا تجربه خود در حوزه طراحی نرم افزار خدمات آنلاین بانکی را توضیح دهد. سپس علیرضا درخشان طراح رابط کاربری، تجربیات سال‌ های کار خود را را بیان کرد و گفت: تخصص گرایی عامل موفقیت یک کسب و کار بوده و بهتر است به‌ جای استخدام یک شخص با توانایی های متفاوت در هر حوزه‌ای، از افراد مختلف اما متخصص در حوزه‌ های مختلف استفاده کنیم. همچنین با تلاش و کار فراوان می‌ توان موفقیت های بزرگی در زندگی کسب کرد.

در طول اجلاس چه نفرات حاضر در داخل سالن و چه بینندگان اجلاس (به‌صورت زنده از آپارات) سوالات خود را از طریق هشتگ #pwconf مطرح می‌کردند که این مطالب توسط مجری خوانده و توسط حاضران پاسخ داده می‌شود. همچنین آنها تعامل بسیار خوبی در طول ارائه‌ های متفاوت با ارائه دهندگان داشتند.

ارسال نظر