پیگیری وضعیت پیام‌ رسان های بومی در مجلس/ فیلتر شکن‌ ها ساماندهی شوند

رسانه کلیک - رییس کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات مجلس شورای اسلامی از پیگیری وضعیت حمایت دولت از پیام‌ رسان های بومی و شبکه های اجتماعی داخلی خبر داد و گفت: موضوع استفاده از فیلتر شکن ها باید ساماندهی شود.

پیگیری وضعیت پیام‌ رسان های بومی در مجلس/ فیلتر شکن‌ ها ساماندهی شوند

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ رمضانعلی سبحانی فر رییس کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات با تاکید بر اینکه کمیته ارتباطات مجلس به صورت مرتب، پیگیر وضعیت پیام‌ رسان های بومی و خدمات و سرویس هایی که این شبکه های اجتماعی باید ارائه دهند، است، اظهار داشت: تمامی تلاش دولت، مجلس و اپراتورها در این است که این سرویس دهندگان بومی در کشور تقویت شوند.

وی با بیان اینکه نباید توقع داشت که در شروع کار پیام‌ رسان های بومی در حد پیام‌ رسان های خارجی سرویس دهی داشته باشند، اضافه کرد: ظرفیت این شبکه ها هنوز به حد لازم نرسیده و ما به این امر واقف هستیم که این شبکه های بومی جوابگوی ۵ میلیون کاربر نیستند و نیاز به توسعه دارند.

رییس کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات مجلس شورای اسلامی با اشاره به تسهیلاتی که دولت برای حمایت از این کسب و کارها در نظر گرفته و نیز لزوم همکاری اپراتورها در تقویت این شبکه ها، تاکید کرد: بر مبنای بررسی های صورت گرفته و گزارشی که وزارت ارتباطات در مورد وضعیت شبکه های پیام‌ رسان بومی ارائه داده است، حمایت مالی از این کسب و کارها از محل وام وجوه اداره شده وزارت ارتباطات صورت می گیرد.

وی عنوان کرد: در این زمینه از وزارت ارتباطات گزارشی خواستیم و این وزارتخانه گزارش خود مبنی بر نحوه حمایت از شبکه‌ های پیام‌ رسان بومی و زمینه سازی برای ایجاد فضای رقابتی را ارائه داده است.

سبحانی فر با اشاره به نمونه‌ های موفق کسب و کارهای نوپا در کشور که چندین میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کرده اند، بیان کرد: پیام‌ رسان های بومی نیز به دلیل داشتن دانش فنی می توانند به این شرایط برسند اما نیازمند جذب سرمایه هستند و باید مدیریت و برنامه ریزی داشته باشند که در نهایت شاهد افزایش ظرفیت آنها و جذب کاربر باشیم.

وی با تاکید بر اینکه بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور رو به رشد و توسعه است، خاطر نشان کرد: اشتغال در این بخش به سرعت در حال پیش روی است و شبکه های اجتماعی نیز می توانند با افزایش ظرفیت ها، در این زمینه موثر باشند.

رییس کمیته ارتباطات مجلس درباره نامه ۱۷۰ نماینده مجلس در خصوص حمایت از پیام‌ رسان های بومی و لزوم ساماندهی استفاده از فیلترشکن ها، تصریح کرد: از این نامه اطلاعی ندارم و موضوع آن را در خبرها دیده ام. اما به هر ترتیب استفاده از نرم افزارهای فیلتر شکن در کشور نیازمند ساماندهی است.

وی با بیان اینکه مسدود کردن مقطعی برخی شبکه های اجتماعی مانند تلگرام، سبب روی آوردن کاربران به سمت فیلتر شکن ها شد، اظهار داشت: این موضوع سبب شد که محتوای غیر اخلاقی و غیر مجاز در دسترس عموم قرار گیرد و این اصلا درست نیست. ما معتقدیم که با فیلتر کردن تلگرام، مشکل حل نمی شود و باید کار اساسی برای استفاده از شبکه های اجتماعی و پیام‌ رسان ها انجام داد.

سبحانی فر بر لزوم ساماندهی این فضا و استفاده کاربران از شبکه های اجتماعی خارجی تاکید و خاطر نشان کرد: برخی کانال ها در این شبکه های اجتماعی اقدام به تشویش اذهان عمومی، انتشار مطالب بی پایه و اساس و بدون استناد به منابع موثق، می کنند که باید از سوی پلیس فتا پیگیری شود.

عضو کمیسیون صنایع مجلس یادآور شد: استفاده از ظرفیت های شبکه های اجتماعی و پیام‌ رسان ها نیازمند فرهنگ سازی، ساماندهی و نهادینه سازی از سوی دولت است.

ارسال نظر