سودجویان بازار موبایل قاچاق علیه رجیستری جوسازی می کنند

رسانه کلیک - کارشناس ارشد طرح رجیستری با اشاره به جوسازی‌ رسانه‌ای افراد سودجو و ناآگاه و نیز برخی از رؤسای اتحادیه‌ های مربوط و نامربوط طرح رجیستری گفت: برخی از این افراد با اجرایی شدن این طرح، آخرین دست و پاهای خود را برای حضور در بازار موبایل قاچاق می‌ زنند، چرا که سود هنگفت سالیانه خود را از دست رفته می‌ بینند.

سودجویان بازار موبایل قاچاق علیه رجیستری جوسازی می کنند

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ حسین یوسفیان، کارشناس ارشد طرح رجیستری با اشاره به برخی جوسازی‌ های رسانه‌ ای صورت گرفته در خصوص طرح رجیستری از سوی برخی افراد سودجو و ناآگاه و نیز برخی رؤسای اتحادیه‌ های مربوط و نامربوط عنوان کرد: برخی واردکنندگان غیر قانونی گوشی‌ های تلفن همراه فکر نمی‌کردند اجرای این طرح با موفقیت همراه باشد، بنابراین همان مسیر اشتباه فعالیت‌ های غیر قانونی خود را ادامه دادند، اما در حال حاضر به تکاپو افتاده و از انحصاری بودن تلفن همراه سخن می‌گویند.

یوسفیان عنوان کرد: سخنان سودجویان بازار موبایل قاچاق در حالی مطرح می‌شود که واردکنندگان قانونی گوشی تلفن همراه، از اجرای طرح رجیستری بهره کافی را می‌برند چرا که از ابتدای اجرایی شدن طرح یعنی طی دو سال اخیر، دستگاه‌ های متولی از بازرگانانی که به دنبال واردات قانونی بودند، حمایت کرده و فضای مناسبی در عرصه واردات قانونی موبایل شکل گرفت تا بازرگانان از مزایای این طرح استفاده کنند.

افزایش غیر منطقی قیمت موبایل از سوی چه کسانی مطرح شد؟

یوسفیان در خصوص افزایش قیمت گوشی‌ های تلفن همراه در طی اجرای رجیستری بیان کرد: به طور معمول بین قیمت محصولات قاچاق با واردات قانونی همان محصول، همواره به علت دلایلی همچون «پرداخت تعرفه گمرکی» برای محصول قانونی، اختلاف قیمت مطرح بوده که گوشی‌ های تلفن همراه نیز از این قاعده مستثنا نبودند.

وی بیان کرد: علاوه بر تفاوت قیمت گوشی‌ های قانونی و قاچاق به علت «پرداخت عوارض گمرکی»، می‌توان به هزینه‌ های دیگری ازجمله «ضمانت‌ نامه معتبر»، «تضمین سلامت گوشی با انجام تست‌ های SAR» و «مالیات بر ارزش افزوده» نیز اشاره کرد.

کارشناس ارشد طرح رجیستری در رابطه با بازار موبایل قاچاق گفت: با توجه به اینکه تا پیش از اجرای طرح رجیستری، میزان حجم واردات قانونی در مقایسه با واردات غیر قانونی، نسبت 10 درصد به 90 درصد را داشته لذا حال با افزایش چشمگیر واردات گوشی‌ های قانونی پس از اجرای طرح، قیمت گوشی های قانونی در بازار فراگیر شده و به همین دلیل این تصور شکل گرفته که قیمت گوشی های تلفن همراه با افزایش همراه بوده است. البته در ایجاد این تصور اشتباه، جوسازی‌ رسانه‌ ای برخی از همین افراد سودجو نیز که از افزایش قیمت 20 تا 30 درصدی سخن به میان آورده‌اند، نقش بسزایی داشته‌ است.

وی اجرایی شدن طرح رجیستری را عاملی برای متضرر شدن وارد کنندگان قاچاق تلفن همراه دانست و گفت: افزایش قیمت غیر منطقی در بازار موبایل توسط برخی سودجویان و فرصت طلبانی رخ داده که آخرین دست و پاهای خود را برای حضور در بازار می‌زنند چرا که سود هنگفت سالیانه خود را از دست رفته می‌بینند.

موبایل‌ های قاچاق، ضمانت‌نامه معتبر و تضمین سلامت ندارند

یوسفیان با اشاره به بازار موبایل قاچاق و اینکه عرضه و تقاضا در بازار موبایل هیچ تغییری نکرده و اجرای طرح رجیستری نباید موجب افزایش قیمت برای مصرف‌ کننده نهایی شود، گفت: افزایش قیمت منطقی گوشی‌ های قانونی، به علت پرداخت ارزش افزوده‌ هایی مانند ضمانت‌ نامه معتبر و «تضمین سلامت گوشی با انجام تست‌های SAR» و نیز پرداخت «تعرفه‌ های گمرکی» و «مالیات» است. بنابراین ادعای افزایش قیمت غیر منطقی «گوشی‌ های موبایل قانونی» همزمان با طرح رجیستری صحت ندارد و از گذشته به دلیل چهار علتی که نام برده شد، «گوشی‌ های قانونی» قیمت بالاتری نسبت به «گوشی‌ های قاچاق» داشتند، اما افراد سودجو و فرصت‌ طلب می‌خواهند این واقعیات را وارونه جلوه دهند.

وی افزود: همچنین در حالی طرح بحث انحصار بازار گوشی‌ های تلفن همراه پس از اجرای رجیستری پیش آمد که از همان ابتدای طرح تاکنون تعاملات بسیار پرحجم و مستقیمی از سوی کمیته اجرای طرح رجیستری با واردکنندگان قانونی و نیز خدمات‌ دهندگان آنلاین صورت گرفته و منجر به حمایت‌های دایمی به صورت خاص از تمام آن‌ ها شده است.

این کارشناس ارشد طرح رجیستری در پایان گفت: یکی از بسترهای بسیار راحت و مستقیم تأمین گوشی‌ های تلفن همراه، خدمات دهندگان مجازی‌ اند که به واسطه ارتباط با مردم طی چند سال گذشته، موفق به کسب درصد بالایی از رضایت‌مندی مشتریان شده‌اند.

ارسال نظر