25 هزار گوشی قاچاق از شبکه خارج شد

رسانه کلیک - معاون وزیر ارتباطات با اشاره به رفع اشکال طرح رجیستری گفت: شکایاتی در اجرای این طرح از سوی مردم دریافت کردیم که برای رضایت مردم، تسهیلات ویژه‌ و در ثبت شناسه گوشی برخی دارندگان گوشی قاچاق در نظر گرفته شد.

25 هزار گوشی قاچاق از شبکه خارج شد

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات امروز در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت طرح ثبت شناسه تلفن همراه (رجیستری) اظهار داشت: طرح رجیستری گوشی‌ و تبلت‌ های اپل از 14 آذر آغاز شد و قطع گوشی‌ های غیر قانونی این برند از 17 دی‌ ماه شروع شد که 2 تا 3 روز نیز بیشتر به دارندگان گوشی قاچاق برای فعال‌ سازی مهلت دادیم.

فلاح جوشقانی عنوان کرد: در حال حاضر حدود 25 هزار گوشی قاچاق قطع شده است، بقیه نیز طبق نوبت اعلامی قطع خواهند شد و به طور کلی حدود 70 تا 80 هزار گوشی قاچاق در شبکه دیده شده‌اند.

وی با بیان اینکه اشکالاتی در سیستم رجیستری وجود داشت که با گذشت زمان، مشکلات این طرح به مرور در حال مرتفع شدن است، گفت: شکایاتی به سامانه 096366 از طرف مردم ارسال شده بود که این گزارش‌ ها بررسی و به اغلب آنها ترتیب اثر داده شد، تا رضایت مردم بیش از پیش حاصل شود.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: برای کسانی که اظهار می‌کردند در روز 13 آذر گوشی خود را روشن کرده‌اند، یا ادعا کرده‌اند تسهیلاتی قرار داده‌ایم که گوشی آنها در سیستم ثبت شد، همچنین برخی اعلام می کردند که گوشی را تعمیر کرده‌اند که بعد از برخی تعمیرات که برد سیستم عوض می‌شود، شماره سریال گوشی عوض خواهد شد یا گوشی مشمول گارانتی بوده و گوشی جدیدی تحویل مشتری داده شده است که برای این افراد نیز پس از تحویل مستندات و تعویض گوشی تعداد زیادی از مشکلات برطرف شده‌اند.

وی اظهار داشت: همچنین شکایت‌ هایی از سوی مسافران درباره ثبت گوشی‌ های مسافری در سامانه گمرک دریافت کردیم که اکنون سامانه گمرک برای گوشی‌ های مسافری، یک هفته است که راه‌اندازی شده و مسافران می‌توانند تا یک ماه گوشی خود را در این سامانه ثبت کنند. در سامانه گمرک تمامی حقوق مسافران رعایت می‌شود که به دلیل اینکه هنوز سامانه سمت اپراتورها با سامانه وزارت صنعت برخط نشده، یک یا دو روز ثبت اطلاعات گوشی در شبکه اپراتوری زمان می‌برد.

جوشقانی اضافه کرد: در نتیجه اجرای طرح رجیستری تا الان که فقط چند مدل گوشی مشمول طرح شدند، واردات قانونی آیفون از کمتر از 5 درصد به بیش از 70 درصد رسیده و حتی در برندهای خارج از طرح، رشد چشمگیر 3 تا 4 برابری را شاهد بودیم که این موضوع نشان می‌دهد طرح در مسیر درستی است و فقط باید اصلاحات لازم انجام شود.

معاون وزیر ارتباطات گفت: در حال حاضر در چند مدل گوشی که از نظر تعداد کمتر از 10 درصد در بازار سهم داشتند، اما ارزش مالی آنها به 18 درصد می‌رسید، اجرا شده و مابقی گوشی‌ های آسیایی از سه برند ال‌ جی، سامسونگ و هواوی به تدریج مشمول طرح می‌ شوند به طوری که تا پایان سال هیچ برندی خارج از رجیستری نباشند و تا 14 بهمن نیز یک برند جدید را از این سه اصل برند اشاره شده مشمول رجیستری خواهیم کرد ( در مرحله چهارم طرح رجیستری یکی از 3 برند سامسونگ، ال‌ جی و هواوی مشمول می‌شوند ).

فلاح جوشقانی یادآور شد: همکاران وزارت صنعت زمانی یک بازه زمانی را مطالبه کردند که به آمادگی بیشتری در سامانه برسند و فاصله زمانی اعلام چند مدل باقی مانده، زودتر از پایان سال خواهد بود.

وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به سهم زیاد سه برند اعلام شده در بازار موبایل ایران در این مرحله ریسک مشمول کردن یکی از این سه برند با توجه به آمادگی طرح، زیاد نیست، گفت: در هر مرحله این ریسک وجود داشت و اگر می‌خواستیم بترسیم، اصلا نباید این طرح را اجرا می‌کردیم. نگران نیستیم و با تمام توان طرح را اجرا خواهیم کرد، زیرا معتقدیم به نفع دولت و مردم است، قاچاق در هر بازاری پسندیده نیست به ویژه در بازار 12 میلیارد تومانی موبایل.

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: بر اساس آمادگی سامانه جلو می‌ رویم و یک گروه و پیمانکار حرفه‌ ای داریم که به سرعت اصلاحات احتمالی مورد نیاز را انجام می‌دهد.

وی در واکنش به فعال شدن تعداد زیادی از گوشی‌ ها در آخرین روزهای مشمول شدن یک برند گفت: طبق گزارش‌ ها، فعال شدن گوشی‌ های قاچاق در آخرین روز مهلت قانونی، رشد داشته اما خیلی محسوس نیست که خیلی نگران آن باشیم.

ارسال نظر