چرا قطعی اینترنت با راه‌اندازی مجدد مودم روتر برطرف می شود؟

رسانه کلیک - حتماً شما هم می‌دانید که خاموش کردن به همراه یک مکث 10 ثانیه‌ای می‌تواند برخی از مشکلات مودم روتر را حل کند؛ در این مطلب به شما می‌گوییم که چرا این اتفاق می‌افتد.

چرا قطعی اینترنت با راه‌اندازی مجدد مودم روتر برطرف می شود؟

اینترنت از کارافتاده است، اما شما می‌دانید باید برای رفع این مشکل چه کاری انجام دهید؛ مودم روتر خود را از برق جدا می‌کنید، حداقل 10 ثانیه صبر می‌کنید، سپس آن را دوباره وصل کرده و حالا به احتمال زیاد مشکل رفع شده است.

اما آیا می‌دانید چرا این روش کار می‌کند؟ جادوی این 10 ثانیه در چیست؟ و حتی یک سؤال بزرگتر: آیا راهی وجود دارد که مشکلات مودم روتر را بدون انجام این کار رفع کرد؟

روترها ممکن است مرموز به نظر برسند، اما این دستگاه خیلی هم پیچیده نیست و اگر روند کار با آن را بدانید، معمولاً می‌توانید مشکلات زیادی را برطرف کنید.

روتر شما ساختاری همانند یک کامپیوتر دارد، ممکن است تابحال به این نکته فکر نکرده باشید اما روتر همانند یک رایانه است. داخل این جعبه پلاستیکی یک پردازنده، حافظه و ذخیره سازی محلی وجود دارد که همه آنها توسط یک سیستم عامل کار می‌کنند؛ مانند یک کامپیوتر، عملکرد این اجزا از زمانی به زمان دیگر می‌تواند با اختلال روبرو شود. شاید یک اشکال باعث نشت حافظه شود، شاید CPU بیش از حد گرم شود، یا شاید یک اختلال در هسته، کل سیستم را درگیر کند. ساده‌ترین راه‌حل برای حل این نوع مشکلات در کامپیوتر چیست؟ آن را خاموش و دوباره روشن کنید. در روترها هم مانند کامپیوترها می‌توان با خاموش و روشن کردن، برخی از مشکلات را حل کرد.

البته مطمئناً، این روش مشکلات سیستماتیک را حل نمی‌کند، اما به طور کلی برخی از مسائل را در کوتاه مدت حل می‌کند.

آیا واقعاً باید برای حل مشکلات مودم روتر 10 ثانیه صبر کنیم؟

اگر می‌خواهید از خاموش و روشن کردن روتر جواب بگیرید باید بین 10 تا 30 ثانیه آن را خاموش نگه‌دارید. می‌پرسید چرا؟ جواب این سؤال در خازن های وسایل الکترونیکی است. حتماً شما هم وقتی یک قطعه الکترونیکی یا کامپیوتری را باز کردید این خازن‌ها را دیده‌اید، آنها همانند باتری های کوچک عمل می‌کنند و تا چند ثانیه برق را در سیستم نگه می‌دارند.

آنها انرژی زیادی را ذخیره نمی‌کنند، اما می‌توانند به اندازه کافی برای نگه داشتن حافظه یک تراشه برای چند ثانیه انرژی ذخیره کنند. یک مکث 10 ثانیه‌ای این اطمینان را ایجاد می‌کند که خازن‌ها به طور کامل تخلیه شده‌اند و بنابراین حافظه پاک شده است. اینکار باعث تنظیم مجدد و حل برخی از مشکلات مودم روتر شما می‌شود.

همانطور که قبلاً گفته شد دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است روتر شما احتیاج به تنظیم مجدد داشته باشد اما مشکلات جدی‌تر با این روش حل نمی‌شوند. ضمن آنکه اگر دلیل مشکلات روتر خود را متوجه شوید می‌توانید با روش‌های دیگری بجز خاموش و روشن کردن آن نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.

علت این مشکلات مودم روتر چیست؟

دلایل مختلفی ممکن است باعث ایجاد اشکال در عملکرد روتر شما شوند که می‌توان آنها را با راه‌اندازی مجدد رفع کرد. در اینجا چند دلیل مهم را باهم مرور می‌کنیم.

اشکال Run-of-mill

به‌عنوان یک سیستم شبه رایانه‌ای، روتر شما می‌تواند به علت یک باگ در نرم‌افزار و یا مصرف بیش از حد حافظه دچار اختلال شود.

مشکلات مربوط به آدرس IP

روتر شما آدرس IP خصوصی و عمومی را مدیریت می‌کند و گاهی اوقات اشکالاتی در این زمینه ایجاد می‌شود؛ مثلاً اگر دو دستگاه در شبکه شما یک آدرس IP مشابه داشته باشند و یا اگر روتر شما یک آدرس IP عمومی به‌روز نداشته باشد، ممکن است اتصال شما قطع شود. بنابراین راه‌اندازی مجدد روتر این آدرس‌های IP را بازنشانی می‌کند تا همه‌چیز دوباره‌کار کند.

گرم شدن

یکی از مشکلات مودم روتر می‌تواند گرم شدن بیش از حد باشد (مانند کامپیوتر)، مخصوصاً اگر شما آن را در یک فضای محصور نگه‌دارید که این اشکال سبب اختلال در عملکرد آن می‌شود.

البته برای مشکلات مودم روتر دلایل بالقوه بیشتری وجود دارد، اما این‌ها رایج‌ترین اشکالات هستند و چندراه حل ساده برای رفع آنها وجود دارد.

راه اول برای حل مشکلات مودم روتر: بروز رسانی نرم‌افزار

هنگامی که کامپیوتر شما دارای اشکالات مداوم است، یک راه‌حل به‌روز رسانی سیستم عامل است. روتر هم نیاز به‌ بروز رسانی دارد. این روند به‌اندازه‌ای که شما فکر می‌کنید پیچیده نیست. معمولاً تنها کافی است مرورگر وب خود را باز کنید، آدرس IP روتر خود را تایپ و دکمه Update را پیدا کنید.

راه دوم برای حل مشکلات مودم روتر: تهویه مناسب و دوری از گرما

گرما می‌تواند در عملکرد روتر اختلال ایجاد کند، مودم های روتر برای تهویه هوا دارای منافذی هستند مطمئن باشید که آنها مسدود نشده باشند و در اطراف دستگاه فضا برای گردش هوا وجود داشته باشد.

یک راه‌حل موقت: راه‌اندازی مجدد روتر به طور خودکار

در حالی که شما در تلاش برای حل دائمی مشکلات مودم روتر خود هستید، می‌توانید به طور منظم و خودکار روتر را راه‌اندازی مجدد کنید تا کار کند.

یک روتر جدید بخرید

اگر هیچ‌کدام از این کارها به شما کمک نمی‌کند، ممکن است وقت آن رسیده باشد که به فکر خرید یک دستگاه جدید باشد. گاهی شما به یک سخت افزاری جدید نیاز دارید. فناوری بی‌سیم طی چند سال گذشته پیشرفت زیادی داشته است و اگر شما همچنان از یک مودم روتر قدیمی استفاده می‌کنید باید مطمئن باشید که خرید یک دستگاه جدید ارزشش را دارد. این بهترین راه‌حل برای آن است که از دست خاموش و روشن کردن‌های مداوم خلاص شوید.

ارسال نظر