چرا سرمایه‌گذاران علاقه ای به پیام رسان های بومی ندارند؟

رسانه کلیک - عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات، نبود امنیت در سرمایه‌ گذاری را چالش پیش روی پیام رسان های بومی عنوان کرد و گفت: سرمایه‌گذار بخش خصوصی به ابعاد مختلف سرمایه‌ گذاری اعتماد ندارد.

چرا سرمایه‌گذاران علاقه ای به پیام رسان های بومی ندارند؟

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ خسرو سلجوقی عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به دلایلی که سبب ناکامی فعالیت شبکه‌ های اجتماعی و پیام رسان های بومی در کشور می‌شود، اظهار داشت: از آنجایی‌ که در هیچ جای دنیا مرسوم نیست که دولت نسبت به راه‌اندازی شبکه‌ های اجتماعی اقدام کند، بخش خصوصی باید در این حوزه ورود کند؛ اما شاهد هستیم که در کشور، چالش‌ هایی بر سر راه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این عرصه وجود دارد.

سلجوقی با بیان اینکه خطرپذیری سرمایه‌گذاری بخش خصوصی باید به صفر نزدیک شود، ادامه داد: اما هم‌ اکنون بخش خصوصی اطمینان و اعتمادی به ابعاد قضایی و امنیتی سرمایه‌گذاری و ایجاد کسب‌ و کار در حوزه فضای مجازی ندارد.

وی تاکید کرد: شبکه‌ های اجتماعی و پیام‌ رسان‌ ها مغازه نیستند که اگر یک شب پلمب شوند و فردا مجدداً باز شوند، خدشه‌ ای به فعالیتشان وارد نشود، بلکه با فیلتر یک روزه این شبکه‌ ها، مرگشان فوری است.

عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه این فرهنگ و نحوه برخورد پیش‌ از این برای وبلاگ‌ های ایرانی اتفاق افتاده است، افزود: در دهه گذشته رشد وبلاگ در ایران به حدی عمیق بود که در این حوزه ایران در میان کشورهای رده اول بود؛ اما هر بار با تجربه تلخ قوانین قضایی و امنیتی رو به‌ رو شدند که در نتیجه شاهد افول این حوزه به مرور زمان بودیم.

وی ادامه داد: فارغ از موضوع سرمایه‌گذاری، حس بی‌ اعتمادی کاربران به شبکه‌ های بومی نیز برای جلوگیری از رشد پیام‌ رسان‌ ها، مزید بر علت شده است. چراکه برخی کاربران فکر می‌کنند که اطلاعاتشان توسط این شبکه‌ های بومی درز پیدا می‌کند.

سلجوقی با اشاره به مصوبه شورای عالی فضای مجازی در خصوص حمایت از شبکه‌ های اجتماعی بومی و تاکید به تعریف و تسهیل مقررات و رفتارهای قضایی و امنیتی ایجابی که این اعتماد را در میان سرمایه‌گذاران و نیز کاربران، ایجاد کند، گفت: تاکنون این فضا مهیا نشده است.

ارسال نظر