سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای: تقاضای بازگشایی شبکه‌ های اجتماعی فیلتر شده را داریم

رسانه کلیک - رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای کشور گفت: تقاضای بازگشایی شبکه‌ های اجتماعی فیلتر شده وراهکاری برای پیشگیری وقوع موارد مشابه را داریم.

سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای: تقاضای بازگشایی شبکه‌ های اجتماعی فیلتر شده را داریم

به گزارش کلیک به نقل از فارس، ناصر علی سعادت گفت: در سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به عنوان مجموعه ای متشکل از صاحبان کسب و کار در کشور از اینکه مردم از پیام رسان داخلی استفاده کنند، استقبال می کنیم و به هیچ عنوان طرفدار محصولات خارجی نیستیم؛ با این وجود مسدودسازی یکباره شبکه های اجتماعی خسارت های مستقیم و غیر مستقیمی را متوجه اقتصاد کشور می کند.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای با اشاره به اینکه اکنون طبق آمارها نزدیک به 40 میلیون ایرانی کاربر شبکه های اجتماعی (پیام رسان داخلی) هستند، افزود: امروزه تولید کنندگان بسیاری بر بستر شبکه های اجتماعی با توزیع کنندگان ارتباط دارند و این شبکه ها ابزاری برای برقراری ارتباط بین کسب و کارها به شمار میروند و به این ترتیب شبکه های اجتماعی دیگر مانند گذشته تنها کارکرد تفریحی و سرگرمی ندارند و در فرآیندهای اقتصادی تاثیرگذار هستند.

سعادت با بیان اینکه امسال به عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده است، گفت: اکنون با بسته شدن شبکه های اجتماعی، بستر ارتباطی بخش بزرگی از تولید کنندگان با عرضه کنندگان از بین رفته و در فرآیند توزیع بسیاری از محصولات و خدمات خلل وارد شده است و صاحبان صدها هزار کسب و کار بیکار شدند که این برخلاف شعار اشتغالزایی است ( 500 میلیارد تومان زیان کسب و کارهای اینترنتی ایران در پی اغتشاشات اخیر و قطعی اینترنت ).

رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با اشاره به تصمیم شورای امنیت در خصوص تعطیلی موقت شبکه های اجتماعی برای حفظ امنیت گفت: این تصمیم به رغم خسارت های اقتصادی که در پی داشت قابل پذیرش بود، مردم نیز همانگونه که در هنگام وقوع حوادثی مانند زلزله برای کمک رسانی بسیج می شوند، اکنون نیز همراهی کردند، با این وجود انتظار می رود بعد از گذشت چند روز و عادی سازی شرایط، محدودیت ها برداشته شود.

سعادت با اشاره به اینکه اگر نسبت به جوانب اقتصادی این مسئله ساده انگاری شود جایی برای جبران آن وجود ندارد و بخش خصوصی است که لطمه میخورد، افزود: باید توجه داشت، فعالان اقتصادی بیش از همه نگران امنیت کشور هستند زیرا در سایه نا امنی جذب سرمایه امکان پذیر نخواهد بود. با تداوم و تکرار چنین مواردی خسارت ها افزایش می یابد و بخش خصوصی نیز توان جبران آن را نخواهد داشت و دیگر امیدی به اثرگذاری فناوری اطلاعات و ارتباطات بر رشد و توسعه اقتصاد کشور نمی توان داشت، در حالیکه صنعت فاوا قادر است جایگزینی بر درآمدهای نفتی کشور باشد.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای با اعلام آمادگی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برای همکاری با دولت، به ارائه راهکارهایی پرداخت و افزود: اکنون‌ که این شبکه‌ های اجتماعی در کشور متداول شده و مردم به آن وابسته شده‌اند، نمی‌ توان به یک‌ باره آن‌ ها را تعطیل کرد.

وی در خصوص وضعیت شبکه‌ های اجتماعی فیلتر شده در کشور تاکید کرد: تقاضا داریم شبکه‌ های اجتماعی فیلتر شده، بازگشایی شوند و سپس راهکاری برای پیشگیری وقوع موارد مشابه اندیشیده شود. مردم طی سال ها یک وسیله ارتباطی رایگان را به دلیل خدمات و سرویس‌ دهی آن انتخاب کردند و اکنون باید با کارشناسی و ارائه خدمات ویژه مانند تبلیغات رایگان در صدا و سیما یا ارائه خدمات پرداخت بانکی یا طرح‌ های حمایتی و تشویقی از راه‌ اندازی شبکه‌ های اجتماعی بومی که توان رقابت با نمونه‌ های خارجی را داشته باشند، حمایت کنیم.

ارسال نظر