هرآنچه درباره رجیستری گوشی باید بدانیم؛ از روش استعلام سنجی تا تکلیف گوشی های ثبت نشده

دهقانی نیا عنوان کرد: دریافت پنج درصد مالیات بر ارزش افزوده در امارات، حذف ارز مبادله ای برای وارد کنندگان گوشی موبایل و افزایش نرخ درهم امارات از جمله مواردی بوده که باعث افزایش قیمت محصولات شده است.

هرآنچه درباره رجیستری گوشی باید بدانیم؛ از روش استعلام سنجی تا تکلیف گوشی های ثبت نشده

به گزارش کلیک ؛ حمیدرضا دهقانی نیا مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در نشست خبری با تأکید بر اینکه از چهاردهم دی بالغ بر دو هزار گوشی موبایل به دلیل رجیستر نشدن قطع شده اند، درباره دلیل گران شدن محصولات بازار موبایل با اجرای این طرح گفت: بر اساس بررسی ها سه عامل باعث رشد قیمت موبایل در بازار شده است.

دهقانی نیا عنوان کرد: دریافت پنج درصد مالیات بر ارزش افزوده در امارات، حذف ارز مبادله ای برای وارد کنندگان گوشی موبایل و افزایش نرخ درهم امارات از جمله مواردی بوده که باعث افزایش قیمت محصولات شده است.

روش استعلام سنجی اصالت موبایل

دهقانی نیا با تأکید بر پروسه استعلام سنجی اصالت گوشی های تلفن همراه و ثبت شناسه (IMEI) در سامانه گمرک اظهار کرد: مردم از طریق شماره پیامکی 7777 یا کد دستوری *7777# نسبت به اصالت گوشی و همچنین ثبت شناسه آن برای گوشی هایی که ثبت نشده اند اقدام کنند.

مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطر نشان کرد: مردم هنگام خرید گوشی حتما خودشان از این سامانه استفاده کنند و علی رغم تمامی فعالان امین بازار موبایل، اما ممکن است عده ای هم کلاهبردار باشند و به ظاهر استعلام را انجام دهند اما وقتی با پیام قاچاق بودن محصول مواجه می شوند، آن را پاک کرده و به دروغ بگویند رجیستر شده است.

وی در ادامه گفت: در مرحله ثبت شناسه گوشی، شماره موبایلی هم که قرار است در آن گوشی استفاده شود، پرسیده می شود و بعد از آن نیز نیاز به ورود کد شش رقمی است که پشت کارت گارانتی محصول قرار دارد و خریداران باید روی آن را بخراشند و در سامانه وارد کنند.

تکلیف کسانی که گوشی موبایل رجیستر نشده خرید کرده اند یا گوشی قاچاق به جای رسمی به آنها فروخته شده است، چیست؟

مدیر کل ICT ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره کسانی که گوشی رجیستر نشده خرید کرده اند یا گوشی قاچاق به جای رسمی به آنها فروخته شده است نیز گفت: در این موضوع باید محصول مورد نظر را به فروشنده تحویل دهند یا اگر با امتناع وی مواجه شدند نزد سازمان های تعزیرات حکومتی به آدرس Tazirat135.ir یا حمایت مصرف کنندگان به آدرس Cppo.mimt.gov.ir مراجعه کرده و شکایتشان را ثبت کنند.

دهقانی نیا با تأکید بر اینکه خریداران گوشی های چند سیم کارته باید فرایند ثبت شناسه دستگاه در سامانه رجیستری گوشی را برای تک تک سیم کارت ها با همان کد شش رقمی انجام دهند، ابراز کرد: این را به همه متقاضیان خرید گوشی توصیه می کنم.

سامانه ثبت شناسه گوشی های مسافران چه زمانی راه اندازی می شود؟

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سامانه ثبت شناسه گوشی های مسافری چه زمانی راه اندازی می شود؟ گفت: این سامانه. در حال حاضر به آدرس epl.irica.gov.ir/ImeiRegister راه اندازی شده و آن دسته از مسافرانی که با خود گوشی به کشور آورده اند می توانند در این سامانه اطلاعات محصولشان را ثبت کنند.

دهقانی نیا با تأکید بر اینکه در زمان ثبت شناسه گوشی های مسافری که مشمول طرح رجیستری گوشی می شوند اطلاعات مسافری متقاضی نیز در سامانه چک می شود، عنوان کرد: مسافرانی که کمتر از هفت روز است وارد کشور و گوشی شان مشمول این طرح شده، می توانند به سامانه مذکور مراجعه کرده و اطلاعات شناسه گوشی را ثبت کنند و اگر نتیجه برآورد سایت مثبت باشد، می توانند وارد مرحله پرداخت حقوق گمرکی شوند.

وی درباره تعداد گوشی هایی که هر مسافر می تواند با خود به کشور بیاورد نیز گفت: مسافر بر اساس قانون اگر یک گوشی در سال با خود به کشور بیاورد مشمول معافیت 80 دلاری می شود.

آورده اجرای طرح رجیستری گوشی برای کشور

مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره آورده ای که تاکنون اجرای طرح رجیستری گوشی برای کشور داشته نیز عنوان کرد: مجموع ارزش کالای ورودی تلفن همراه به کشور در 9 ماهه اول سال 95 حدود 147 میلیون دلار بوده که در مدت مشابه سال جاری به 278 میلیون دلار رسیده است.

وی افزود: با توجه به اینکه رجیستری از پاییز استارت خورد، اگر بخواهیم به صورت دقیق تر بگوییم، ارزش کالای ورودی در پاییز سال گذشته 56 میلیون دلار بوده که در سال جاری به 144 میلیون دلار رسیده و در واقع رشد 160 درصدی از محل اجرای قانون برای چهار مدل گوشی داشته است.

تکلیف مسافران چه می‌شود؟

دهقانی نیا در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه بازه زمانی 30 روزه ای برای مسافران توریستی به کشور در نظر گرفته شده تا گوشی شان در اپراتورهای تلفن همراه قادر به دریافت سرویس باشد در حالی که ممکن است بیش از این زمان بخواهند در کشور بمانند، حکایت حال این دسته از افراد چیست؟ گفت: اولا که اغلب توریست ها از سیم کارت های خودشان و رومینگ بین المللی استفاده می کنند و رجیستری گوشی در ارتباط با کسانی مطرح است که از سیم کارت های ایرانی استفاده می کنند.

وی ادامه داد: ما این زمان را به صورت پیش فرض بر اساس مدت زمان اعتبار گذرنامه در نظر گرفتیم و اگر بیش از 30 روز بخواهد در کشور باشد و از سیم کارت ایرانی استفاده کند باید حتما رجیستر شود.

مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی اجرای رجیستری برندهای دیگر تلفن همراه را نیز خطاب قرار خواهد داد؟، گفت: دوستان درصدد هستند پیش از پایان سال بخش اعظمی از برندها را وارد اجرای رجیستری کنند.

ارسال نظر