شبکه اجتماعی بومی جایگزین تلگرام می شود

رسانه کلیک - رئیس مرکز فناوری و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جایگزینی تلگرام با شبکه های اجتماعی بومی خبر داد. 

شبکه اجتماعی بومی جایگزین تلگرام می شود

این روزها با محدودیت تلگرام، بسیاری از کسب‌وکارهای وابسته به این شبکه پیام‌رسان به حالت تعلیق درآمده و همین مسئله استفاده از انواع فیلترشکن را گسترش داده است. اما آیا می‌توان به فیلترشکن‌ها از لحاظ فنی اعتماد کرد؟ سید مرتضی موسویان، رئیس مرکز فناوری و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار امیدواری کرده است که با راه‌اندازی یک شبکه جدید بومی به جای تلگرام، بتوان کسب‌وکارهای موجود در این شبکه پیام‌رسان را به شبکه جدید بومی منتقل کرد. موسویان به مردم اطمینان خاطر داده است که شبکه‌های اجتماعی بومی قابل اعتماد هستند و همگی آن‌ها از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دریافت می‌کنند.

وی در رابطه با اتفاقات این روزها در فضای مجازی گفته است: «هر یک از کشورهایی که ما امروزه مورد مطالعه قرار می‌دهیم، با توجه به سیاست‌های خاص خود دارای شبکه‌های اجتماعی بومی مخصوص به خود هستند و اجازه بسیاری از تراکنش‌ها از جمله تراکنش‌های مالی از شبکه‌های غیربومی را گرفته‌اند. به عقیده من اگر یک یا چند شبکه اجتماعی داشته باشیم که بتوانیم به آن‌ها اعتماد کنیم، مردم از آن‌ها سرویس‌ خواهند گرفت. حتی دولت هم می‌تواند به گوشی‌های موبایل مردم خدمات بیشتری را ارائه بدهد.»

وی درباره معیار تایید شبکه های اجتماعی در حوزه فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: ما در این زمینه حدی بالغ بر 5 میلیون کاربر را برای تایید شبکه‌ها در نظر گرفتیم تا سرویس‌های مختلف را برای هر شبکه اجتماعی معرفی کنیم. موسویان در خصوص برخورد با متخلفین در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی گفت: بحث مربوط به مدیریت در فضای مجازی تفاوت‌هایی نسبت به مقررات جاری دارد. اگر در فضای مجازی ابتدا بحث احراز هویت و نشانه‌گذاری «شامد» صورت نگیرد، امکان اینکه ما تخلفی را به افراد نسبت بدهیم وجود ندارد. وی افزود: اگر نشریات یا رسانه‌های الکترونیک ثبت نشده تخلفی انجام دهند به دادگاه‌های عمومی معرفی می شوند. اما در مورد فضای مجازی یکی از مواردی که در دست بررسی است و تا هفته آینده در کمیسیون امنیت مرکز ملی فضای مجازی تمام می‌شود، بحث هویت فضای مجازی است. که اگر این مسئله به سرانجام برسد، بسیاری از این مشکلات حل خواهد شد ولیکن آنچه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دستور دارد بحث پذیرش مالکیت افراد بر محتوای فضای مجازی است که بتواند این فضا را با نشانه‌گذاری و همکاری مردم مدیریت کند.

رئیس مرکز فناوری و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین توضیحاتی درباره متخلفین فضای مجازی و نحوه شناسایی و برخورد با آن‌ها داده است. او گفته است: «اگر نشریات یا رسانه‌های الکترونیک ثبت‌نشده تخلفی انجام دهند به دادگاه‌های عمومی معرفی می‌شوند. اما در مورد فضای مجازی یکی از مواردی که در دست بررسی است و تا هفته آینده در کمیسیون امنیت مرکز ملی فضای مجازی تمام می‌شود، بحث هویت فضای مجازی است، که اگر این مسئله به سرانجام برسد، بسیاری از این مشکلات حل خواهد شد ولیکن آن‌چه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دستور دارد، بحث پذیرش مالکیت افراد بر محتوای فضای مجازی است که بتواند این فضا را با نشانه‌گذاری و همکاری مردم مدیریت کند.»

موسویان در این راستا به نشان «شامد» اشاره کرده که یک نشان ارتباطی دوطرفه و معرف مخاطب است و اعلام کرده است که ظرف دو ماه آینده، دیگر نرم‌افزار موبایلی بدون نشانه «شامد» نخواهیم داشت. «شامد» نام طرح شناسنامه‌دار کردن الکترونیکی محتوای دیجیتال است که طیف وسیعی از نرم‌افزار تا محتوا را تحت پوشش خود دارد. به گفته رئیس مرکز فناوری و رسانه‌های دیجیتال، در صورت بروز تخلف از جانب شبکه‌های اجتماعی، طرح تعلیق آن‌ها به اجرا درمی‌آید.

وی همچنین تأکید کرده است که شبکه‌های خارج از ایران نیز قابلیت نشانه‌گذاری دارند و در این‌جا ارتقاء فرهنگ عمومی مهم می‌شود، چراکه مردم باید بدانند، تنها برنامه‌هایی قابل اعتماد هستند که نشان «شامد» داشته باشند. موسویان از اعلام یک زیرساخت اجتماعی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا چند روز آینده خبر داد و گفت: «این زیرساخت سرعت بالایی دارد و به مدت یک سال کدنویسی‌های آن در ایران صورت گرفته است و محصولی کاملاً بومی است. امیدوارم با ذخیره‌سازی کسب‌وکارهای شبکه اجتماعی تلگرام بتوانیم آن‌ها را به این شبکه جدید منتقل کنیم.»

ارسال نظر