اپل سرعت آیفون های قدیمی را پایین آورد تا مدل های جدید آن را بخرید!

رسانه کلیک - دارندگان آیفون به این نتیجه رسیده اند که با تعویض باتری آیفون خود می‌توانند عملکرد این گوشی را افزایش دهند. اطلاعات گیک بنچ نشان می دهد شرکت اپل، عمدا سرعت پردازش گوشی‌های قدیمی را پایین آورده تا افراد را وادار به خرید گوشی‌ های جدید خود کند.

اپل سرعت آیفون های قدیمی را پایین آورد تا مدل های جدید آن را بخرید!

تعویض باتری یکی از راه‌های مناسب و ارزان برای بهبود کارایی تلفن‌های همراه است. به عنوان مثال قیمت باتری آیفون تقریباً 79 دلار بوده که در مقایسه با قیمت یک گوشی جدید بسیار ناچیز است. در حقیقت عوض کردن باتری یک آیفون‌ قدیمی می‌تواند عملکرد آن‌ را بهبود بخشد.

کاربران وب‌سایت ردیت هفته گذشته به این نتیجه رسیدند که کمی پس از قرار دادن باتری جدید روی آیفون، نتیجه تست‌های بنچمارک بهبود یافته و عملکرد گوشی به طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.

گیک بنچ، یکی از رایج‌ترین بنچمارک ها و نرم‌افزارهای تست سرعت گوشی نیز صحت ادعای کاربران وب‌سایت ردیت را تائید کرد.

نمودار توزیع گیک بنچ در حالت ایده آل، باید تنها در یک نقطه به میزان حداکثر خود برسد؛ یا به عبارت دیگر تنها دارای یک قله باشد؛ بنابراین گوشی‌های آیفون و سایر مدل‌های مشابه نیز در بهترین حالت دارای چنین نموداری خواهند بود.

اما جان پول ، سازنده نرم‌افزار گیک بنچ، متوجه شد که نمودار گوشی‌های آیفون 6، آیفون 6S و آیفون 7 که از نسخه آی او اس بالاتر از 10.2.1 استفاده می‌کنند، تعداد قله بیشتری دارند. گوشی‌های قدیمی‌تر نیز دارای چندین قله بودند و این یعنی برخی محدودیت‌های نرم‌افزاری، سرعت پردازش دستگاه‌ها را پایین آورده است.

در تصویر زیر نمودار توزیع آیفون 6S را مشاهده می‌کنیم:

باتری آیفون

این موضوع نشان می‌دهد شرکت اپل احتمالاً برای بهبود عملکرد دستگاه‌های قدیمی، سرعت پردازشگر آن‌ها را کاهش داده است. با این حال برخی معتقدند اپل برای به فروش رساندن محصولات جدید خود، از عمد مرتکب این امر شده است.

پول اعتقاد دارد هنگامی‌که وضعیت باتری بدتر از حد معینی باشد، شرکت تغییراتی را روی دستگاه اعمال می‌کند تا عملکرد آن را محدود نماید.

اپل در برابر این گفته‌ها واکنش چندان سریعی نشان نداد.

پول می‌گوید اظهارات وی بر اساس اصلاحاتی است که روی نسخه ios 10.2.1 صورت گرفت. این اصلاحات بر پایه گزارش‌هایی بود که از خاموش شدن خود به خودی دستگاه خبر می‌داد؛ به این ترتیب که پس از رسیدن شارژ باتری به 30 درصد، دستگاه ناگهان خاموش می‌شد؛ بنابراین کاهش سرعت پردازشگر احتمالاً در رفع این مشکل بی‌تأثیر نبوده است.

اپل آن زمان اعلام کرد: طبق داده‌هایی که از گوشی‌های به‌روزرسانی شده دریافت نموده‌ایم، این مشکل برای 80 درصد دارندگان آیفون 6s و 70 درصد دارندگان آیفون 6 کاملاً برطرف شده است.

پل عقیده دارد این اصلاحات به جای آنکه افراد را به فکر تعویض باتری بیندازد، آن‌ها را به خرید گوشی جدید وادار می‌کند و به نظر می‌رسد این امر با برنامه‌ریزی قبلی صورت گرفته باشد.

از آنجایی که همه باتری‌ها طول عمر محدودی دارند، طبیعتاً دیر یا زود کارایی خود را از دست خواهند داد.

طبق گزارشات شرکت اپل، ظرفیت باتری آیفون پس از 500 بار شارژ کردن به 80 درصد مقدار اولیه می‌رسد و لذا باید هر سه سال یک بار گوشی جدید خریداری کرد.

پیشنهاد می‌شود افراد هر شب گوشی خود را به شارژ متصل کنند و پس از گذشت دو سال باتری خود را تعویض نمایند. این کار علاوه بر ذخیره شارژ در طول روز، سرعت پردازش گوشی را نیز افزایش می‌دهد.

ارسال نظر