بز نژاد اسپانیایی در ایران شبیه‌سازی شد

رسانه کلیک - رییس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان از شبیه‌ سازی بز اسپانیایی در این مرکز علمی - تحقیقاتی خبر داد.

بز نژاد اسپانیایی در ایران شبیه‌سازی شد

به گزارش کلیک ؛ به نقل از فانوس، محمدحسن نصر اصفهانی، رییس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان اعلام کرد: پژوهشگران این مرکز با استفاده از تجارب قبلی شبیه سازی و با بکارگیری روش دستی بومی‌ سازی، پس از 9 ماه موفق به این شبیه سازی از تخمدان و لقاح مصنوعی سلول بنیادین سه رأس بز از آن نژاد شدند.

به گفته وی، با این شبیه‌ سازی بز اسپانیایی پژوهشکده رویان به معدود کشورهای دست یافته به فناوری های نوین تولید ‌مثل پیوست.

وی با اشاره به اینکه قرار است با دستیابی به این فناوری یکصد راس بز مورسیا شبیه سازی شود، گفت: هم اکنون این طرح آماده واگذاری به دامپروران برای تولید انبوه است که با انبوه سازی آن می توان قیمت تمام شده تولید شیر را کاهش و کیفیت آن را بالا برد.

به گفته رییس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان، اشتغالزایی برای دامداران در مناطق محروم، صادرات گوشت این نژاد، تولید شیر با کیفیت و تهیه پنیر از آن بدلیل داشتن چربی زیاد نه تنها نشان دهنده ظرفیت این نژاد برای ورود به صنعت دام شیری کشور است، بلکه بیانگر نیاز به توجه ویژه به صنعت بز شیری برای ایجاد اقتصاد کوچک اما مولد با هدف تأمین خانواده‌ های روستایی است.

عضو هیات علمی پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان نیز گفت: تخمک این نژاد در آزمایشگاه، بالغ سازی و سلول های مورد نظر نژاد مورسیا به درون تخمک های بالغ انتقال داده می شود.

ارسال نظر