اقتصاد دیجیتالی، دست تحصیل‌ کرده‌‌های بیکار را می‌گیرد

رسانه کلیک - کارشناس بانکداری الکترونیکی با ارائه تعریفی از اقتصاد دیجیتالی به اهمیت استارت آپ‌ ها در تحقق این مفهوم در اقتصاد کشور پرداخت و اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را در این حوزه به تنهایی کافی ندانست.

اقتصاد دیجیتالی، دست تحصیل‌ کرده‌‌های بیکار را می‌گیرد

به گزارش کلیک ؛ به نقل از ایسنا، سید محمد امین حسینی کارشناس بانکداری الکترونیکی، اقتصاد دیجیتالی را استفاده از پلت فرم‌ های دیجیتال مانند سایت‌ ها، اپلیکیشن‌ ها و شبکه‌ های مجازی در فضای فعالیت اقتصادی دانست و گفت: فعالیت‌هایی چون پرداخت‌ های روزمره و تراکنش‌ ها که به صورت ناخود آگاه در فضایی غیر از فضای سنتی اتفاق می‌افتد از نمودهای عینی مفهوم اقتصاد دیجیتال در کشور است؛ امروزه بسیاری از شرکت‌ های بزرگ با سرمایه بزرگ اقتصادی در حیطه فناوری اطلاعات قرار گرفته‌اند که اهمیت هرچه بیشتر حوزه دیجیتالی را در اقتصاد جهانی نشان می‌دهد.

وی با تقدیر از پیش قدم شدن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای توسعه مفهوم اقتصاد دیجیتال در کشور اظهار داشت: اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه تضمین افزایش سرعت به عنوان یک زیرساخت جدی در این حوزه قابل تقدیر است اما کافی نیست. برای توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور باید به استارت آپ‌ ها و مخصوصا تجارت الکترونیکی توجه کرد چرا که این مقوله بسیار می‌تواند در ایجاد بسترهای اقتصادی هماهنگ با فناوری اطلاعات موثر باشد؛ از اقدامات تاثیرگذار در این حوزه تضمین حمایت‌ های قانونی و یا حداقل برداشتن موانع مقرراتی از پیش روی این کسب و کارهاست.

اقتصاد دیجیتالی

حسینی با بیان اینکه از فضای اقتصاد دیجیتالی نمی‌توان فاصله گرفت ادامه داد: هر چند نمی توان همه مشکلات اقتصادی کشور را بر دوش ضعف در توسعه اقتصاد دیجیتالی گذاشت اما این حوزه در صورت رشد و توسعه حوزه ای بسیار مستعد برای ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیلکرده است. اگر دولت در این حوزه حمایت‌ های لازم را از استارت آپ‌ها یا کسب‌ و کارهای نو پا به عمل بیاورد، می‌توان از شکست این استارت آپ‌ ها در شروع کار خود جلوگیری کرد.

این کارشناس بانکداری الکترونیکی به ضرورت حمایت و همکاری دیگر دستگاه‌ها با وزارت ارتباطات نیز اشاره کرد و گفت: معاونت علمی ریاست جمهوری، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی باید نهادی مشترک را با وزارت ارتباطات برای شناسایی شرکت‌ ها و استارت آپ‌ ها و ایجاد شتاب دهنده‌ها تشکیل دهند تا در نهایت بتوان معنای اقتصاد دیچیتال را در کشور محقق کرد.

وی در توصیف اهمیت حمایت از توسعه کسب‌ و کارهای نوپا در اقتصاد دیجیتالی به تجربه کشورهای دیگر در این زمینه اشاره کرد و افزود: برخی از کشورها حتی وزارتی را برای رسیدگی به امور استارت آپ‌ ها و کسب‌ و کارهای نوپا تشکیل داده‌اند.

ارسال نظر