بررسی وضعیت بودجه پیشنهادی ICT / بودجه وزارت ارتباطات پایین آمد

رسانه کلیک - کمیسیون ICT اتاق بازرگانی وضعیت و میزان بودجه اختصاص یافته به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در لایحه پیشنهادی بودجه سال 97 را بررسی کرد.

بررسی وضعیت بودجه پیشنهادی ICT / بودجه وزارت ارتباطات پایین آمد

به گزارش کلیک ؛ به نقل از مهر، کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی با حضور تشکل‌ های حوزه فناوری اطلاعات و نمایندگانی از وزارت ارتباطات، وزارت فرهنگ، وزارت صنعت و سازمان توسعه تجارت به بررسی چند و چون میزان بودجه اختصاص یافته به حوزه فناوری اطلاعات در سال ۱۳۹۷ پرداخت.

محمدرضا طلایی رییس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه این کمیسیون قصد دارد نحوه ارائه تسهیلات بانکی در حوزه ICT را روشن و شفاف کند، گفت: امیدواریم با کمک وزارتخانه های ارتباطات و صنعت، شفاف‌ سازی و سامان‌ دهی در زمینه نحوه تخصیص بودجه در این بخش، صورت گیرد.

بودجه پیشنهادی دردی از ICT دوا نمی‌کند

مسعود شنتیایی عضو کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی و رییس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان فناوری اطلاعات، در رابطه با گفت: اعداد و ارقامی که برای حوزه ICT در بودجه پیشنهادی سال ۹۷ اعلام شده، دردی از این حوزه دوا نمی‌کند.

وی افزود: مطابق با برنامه ششم توسعه رشد ۴.۱۹ درصدی پیش‌بینی شده است که بر همین اساس میزان افزایش بودجه‌ای که برای هر سال باید اتفاق بیفتد مشخص است. باید دید که بر این مبنا در هر سال، چقدر باید رشد داشته باشیم تا این برنامه با همکاری بخش دولتی و خصوصی انجام شود.

شنتیایی ادامه داد: در زمینه تخصیص بودجه معمولا واقعیت‌ها با آمارهای اعلام شده دولتی تفاوت دارد و عمدتا بانک‌ها با توجه به سخت‌ گیری‌ دهای بانکی، وثیقه‌های درخواستی و سلیقه‌های خاص هر بانک که به چه کسی وام داده یا ندهند، در عمل کارساز بودن مصوبات دولتی را از بین می‌برند؛ لذا باید راهکارهای دیگری برای اختصاص بودجه پیش‌بینی و اجرا شود.

۱۴۰ میلیارد تومان به وام وجوه اداره شده اختصاص یافت

خسرو سلجوقی عضو کمیسیون ICT و عضو عامل سازمان فناوری اطلاعات نیز در خصوص پیشنهادی میزان بودجه اختصاص یافته به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات برای سال آینده گفت: با وجود کمبود بودجه، یکی از ردیف های مربوط به بودجه وزارت ارتباطات، وام وجوه اداره شده و صندوق های خطرپذیر (VC ) است که در این زمینه ۱۴۰ میلیارد تومان در اختیار وزارت ارتباطات قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه این مبلغ طوری دیده شده که می‌تواند کلا هزینه شده و هیچ مبلغی برگشت داده نشود و اختیار این موضوع نیز با وزیر است، افزود: در سال‌های گذشته آیین‌ نامه استفاده از این پول به عنوان VC را نوشتیم اما دستورالعمل آن هنوز ابلاغ نشده است؛ اگر این دستورالعمل به اجرا گذاشته شود بودجه‌های اختصاص یافته سامان می‌یابد و ریسک خطرپذیری و اتلاف پول نیز کاهش پیدا می‌کند.

سلجوقی با مقایسه نحوه میزان بودجه اختصاص یافته به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران و ایتالیا گفت: ما در ایران پول را به بنگاه‌ها می‌دهیم اما در دیگر کشورها از جمله ایتالیا پول به اتاق بازرگانی یا اتحادیه‌ها داده می‌شود و به این طریق از انحراف پول و اتلاف آن جلوگیری می‌شود. با این وضعیت و در نتیجه این شیوه، در حال حاضر عدم برگشت تسهیلات در ایران حدود ۵۴ درصد است در حالی که در ایتالیا این شاخص کمتر از یک درصد برآورد می شود.

بودجه وزارت ارتباطات کم شد

مجید سروش دبیر کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران نیز در این جلسه به مساله میزان بودجه اختصاص یافته به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداخته و گفت: اگرچه در حوزه ICT نسبت به سال‌های قبل، بودجه مصوب وزارت ICT کم شده است اما اگر به مقدار اجرا شده توجه کنیم می بینیم که ۴۳۰ میلیارد تومان به عملکرد بودجه اضافه شده است. از این میزان ۹۲ میلیارد تومان سهم سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و ۶۵ میلیارد تومان سهم شرکت زیرساخت بوده و ۹ میلیارد تومان به شرکت پست اختصاص یافته است. همچنین به شرکت‌های تابعه وزارت ارتباطات نیز اجازه داده شده در صندوق‌های خطرپذیر سرمایه‌گذاری کنند.

بودجه رسانه های دیجیتال افزایش یافت

در این جلسه نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز نکاتی را در خصوص بودجه مرتبط با فناوری اطلاعات در این نهاد مطرح کرد و گفت: در حوزه دولت الکترونیک تقریبا بودجه تفاوتی با سال قبل ندارد، اما در حوزه رسانه‌های دیجیتال حدود ۱۲ درصد افزایش داشته و حدود ۵۴ میلیاردتومان بودجه کلی برای آن تعیین شده است.

رمضانعلی صادق‌ زاده نیز که به نمایندگی از وزارت صنعت در جلسه ماهانه کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران شرکت داشت، به بودجه‌ هایی که در قالب پروژه‌های اقتصاد مقاومتی اختصاص یافته اشاره کرد و گفت: سال گذشته به پروژه‌های اقتصاد مقاومتی ۱۶ هزار میلیارد تومان اعطا شد و امسال نیز قرار است ۳۰ هزار میلیارد تومان در قالب پروژه‌های اقتصاد مقاومتی به واحدهای صنعتی اختصاص داده شود.

وی در خصوص نحوه ارائه این تسهیلات نیز گفت: تقاضاهای واحدهای صنعتی بررسی می‌شود و پس از تعیین واحدهای واجد شرایط بودجه در نظر گرفته شده اختصاص می‌یابد.

ارسال نظر