وقتی اطلاعات خصوصی مشترکان در سایت مخابرات ایران لو می‌رود!

رسانه کلیک - برخی سایت های دولتی احتمالاً به سبب عجله ای که برای عقب نماندن از دیگر سایت ها و اپلیکیشن ها دارند، دسترسی آسان به اطلاعات خصوصی مشترکان را فراهم کرده‌اند.به گزارش کلیک؛ به نقل از گویا آی تی، در ارتباط با دسترسی آسان به اطلاعات خصوصی مشترکان در سایت مخابرات ایران با همین موضوع، برخی سایت ها وجود دارند که به راحتی می توان اطلاعات بسیاری از مشترکان را از آن ها استخراج کرد؛ به عنوان مثال می توان از سایت های مخابرات ایران نام برد. با ورود به این سایت و در بخش تلفن ثابت با انتخاب گزینه پرداخت قبض، تصویر زیر نمایش داده می شود:

وقتی اطلاعات خصوصی مشترکان در سایت مخابرات ایران لو می‌رود!

به گزارش کلیک ؛ به نقل از گویا آی تی، در ارتباط با دسترسی آسان به اطلاعات خصوصی مشترکان در سایت مخابرات ایران با همین موضوع، برخی سایت ها وجود دارند که به راحتی می توان اطلاعات بسیاری از مشترکان را از آن ها استخراج کرد؛ به عنوان مثال می توان از سایت های مخابرات ایران نام برد. با ورود به این سایت و در بخش تلفن ثابت با انتخاب گزینه پرداخت قبض، تصویر زیر نمایش داده می شود:

دسترسی آسان به اطلاعات خصوصی مشترکان

چنانکه در تصویر مشاهده می کنید، با وارد کردن شماره تلفن می توان قبض یک مشترک، به همراه مبلغ آن، شناسه قبض و همچنین شناسه پرداخت را مشاهده کرد.

دسترسی آسان به اطلاعات خصوصی مشترکان

البته این تمام ماجرای سایت های مخابرات ایران نیست؛ با ورود به سایت مخابرات ایران منطقه تهران، دسترسی آسان به اطلاعات خصوصی مشترکان فراهم می شود. در واقع در سایت مخابرات ایران منطقه تهران، تنها با وارد کردن شماره تلفن و پس از آن انتخاب قبض می توان به آسانی هرچه تمام تر، صورت حساب کامل یک مشترک، از جمله ریز مکالمات شهری و بین شهری، تلفن همراه، مکالمات خارج از کشور و غیره را مشاهده کرد.

دسترسی آسان به اطلاعات خصوصی مشترکان

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، به راحتی می توان به اطلاعات قبض یک مشترک دسترسی پیدا کرد. این امر برای مخابرات که از مخاطبان بسیاری برخوردار است، فاجعه محسوب می شود. سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا باید دسترسی آسان به اطلاعات خصوصی مشترکان در سطح اینترنت فراهم شود؟ آیا مخابرات نمی توانست ساز و کار بهتری را برای دسترسی به این اطلاعات در نظر بگیرد؟ مثلاً با وارد کردن کردن کد پستی و یا با ارسال یک کد به تلفن همراه مشترک و غیره.

البته به احتمال بسیار زیاد خود طراحان سایت های مخابرات ایران دیده اند که به آسانی می توان به ریز مکالمات و اطلاعات دیگر یک مشترک دست یافت و اینگونه با خود گفته اند که ریز مکالمات و یا شناسه قبض به چه درد می خورد که حالا بخواهیم نام اطلاعات خصوصی بر روی آن ها بگذاریم؟

اگر شما نیز اینگونه فکر می کنید، متأسفانه در اشتباه هستید، چرا که اشخاصی با استفاده از همین اطلاعات اقدام به اخاذی، کلاه برداری و اقداماتی از این دست می کنند. برای مثال ممکن است فردی با استخراج ریز مکالمات و سایر اطلاعات قبض یک مشترک با شماره او تماس بگیرد و خود را یکی از افرادی معرفی کند که از سوی شرکت مخابرات تماس گرفته اند و سپس به هر طریقی، مثلاً به بهانه تخفیف و یا جایزه، شماره کارت و رمز دوم مشترک را از او بگیرد. البته این فقط یکی از سناریوهایی است که افراد کلاهبردار می توانند از آن استفاده کنند.

نکته ای کلی که باید به آن اشاره شود، این است که جدا از طراحان سایت های مخابرات و دیگر سایت هایی که خیلی به امنیت توجهی ندارند، خود ما نیز به عنوان کاربر دقت چندانی به مسائل امنیتی نمی کنیم؛ غافل از این که کوچک ترین و ریزترین اطلاعات می تواند موجب فراهم آمدن ابر داده هایی شوند که به واسطه آن ها می توان از بسیاری افراد کلاهبرداری کرد.

ارسال نظر