منشأ طلا کشف شد!

رسانه کلیک - ثبت انفجار ستاره های نوترونی با دستگاه های پیشرفته باعث شد تا دانشمندان به یکی از چالش‌برانگیزترین سوالات بشر یعنی «منشا طلا» پاسخ دهند!

منشأ طلا کشف شد!

اخیراً پدیده‌ای جالب در کهکشان رخ داد که دانشمندان را با یکی از چالش‌برانگیزترین سؤال های بشر مواجه کرد و آن‌ها سرانجام موفق شدند پاسخ مناسب را پیدا کنند. در چند روز اخیر ستاره های نوترونی با هم برخورد کردند که پس از برخورد، انفجاری پیش آمد و نتایج حاصل از این انفجار بسیار جالب توجه بود.

این پدیده ابتدا در ماه آگوست اتفاق افتاد و دستگاه‌های بسیاری این پدیده را رصد کردند تا آن را ضبط کرده و داده های مرتبط با این برخورد را در اختیار ستاره‌شناسان قرار دهند.

ستاره های نوترونی در واقع ستاره‌های مرده یا سوخته‌ای هستند که بقایای یک ابرستاره بوده و پس از جدایی از ابر ستاره، در فضا پراکنده و مدتی پس از رقص و حرکات خطرناک، به هم نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوند و سرانجام به هم برخورد می‌کنند. پس از برخورد این دو ستاره با یکدیگر، انرژی و ماده در فضا پراکنده می‌شود.

شاید برای بسیاری سؤال باشد که چه ماده‌ای از برخورد این دو به وجود می‌آید. بد نیست بدانید، پاسخ به این سؤال در واقع پاسخ به یکی از اصلی‌ترین سؤالات بشر است؛ طلا.

تا به امروز منبع پیدایش طلا و پلاتین نامشخص بود و دانشمندان و محققان قادر به یافتن پاسخ آن نبودند. سال‌های متمادی است که محققان روی معادن طلا تحقیق کرده‌اند، اما همچنان به پاسخ مشخصی نرسیده‌اند.

حال انفجار این دو ستاره، پاسخ تمامی این سؤال‌ها را داد چرا که فلز طلا و پلاتین از محصولات این انفجار ستاره های نوترونی بود. دانشمندان معتقدند حداقل نیمی از ذخایر طلا در جهان از این طریق به وجود آمده است.

جالب است بدانید یافتن فلز طلا، تنها نتیجه هیجان‌انگیز این پدیده جالب نیست؛ پس از برخورد این دو ستاره با هم، امواجی گرانشی تولید شده که توسط دستگاه‌های قدرتمند در زمین نیز تأیید شده است. این امواج که در بعد چهارم اتفاق می افتند، در واقع موید نظریه‌های انیشتین است که پیش از ساخت این دستگاه‌های قدرتمند، پیش‌بینی شده بود.

ارسال نظر