نسل جدید پهپادها وارد میدان‌های نبرد می‌شود

رسانه کلیک – یک شرکت انگلیسی قصد ساخت پهپاد جدیدی تحت‌ عنوان Adaptable UAV را دارد که به نوعی نسل جدید پهپادها محسوب می‌شود و قادر است هم با پره‌های متحرک و هم با بال‌های ثابت پرواز کند و در جنگ‌ها نیز استفاده شود.

نسل جدید پهپادها وارد میدان‌های نبرد می‌شود

با وجود اینکه در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی در زمینه فناوری‌های مرتبط با پهپادها حاصل شده است، اما هنوز هم برخی از شرکت‌های فعال در زمینه فناوری در حال تحقیق و توسعه فناوری‌های نوین برای ایجاد نسل جدید پهپادها با عملکردی کارآمد هنگام بلند شدن از زمین، فرود آمدن و در حین پرواز هستند.

متخصصان دفاعی و هوا و فضای شرکت انگلیسی BAE Systems در حال همکاری با عده‌‌ای از محققان دانشگاه Cranfield برای ایجاد پهپادی هستند که قابلیت پرواز با بال‌های ثابت و پره‌های متحرک را داشته باشد و بتواند بین این دو حالت به‌ راحتی تغییر حالت دهد؛ در ضمن ویدیویی از این پهپاد مفهومی با عنوان Adaptable UAV که ممکن است در آینده‌ای نامعلوم واقعا ساخته شود، منتشر شده است که محتوای آن بیشتر شبیه فیلم‌های علمی تخیلی است؛ البته ممکن است شرکت BAE Systems به این هدف بلندپروازانه خود دست پیدا کند.

بر اساس ویدیوی منتشر شده از این پهپاد، ساختار آن به صورتی است که وقتی با استفاده از پره‌های متحرک پرواز می کند، یک میله که دارای ساختار خاصی است و پهپاد بر روی آن سوار شده است، به پرواز و فرود آن کمک می‌کند. این میله ممکن است در سوراخی درست در وسط بدنه پهپاد قرار گیرد. این پهپاد کاملا منحصر به‌ فرد هنگامی که بر روی زمین فرود می‌آید، به سرعت می‌چرخد.

در صورتی که این نسل جدید پهپاد ساخته شود، می‌تواند جایگاه خوبی در میدان‌های نبرد به دست آورد. می‌توان چند پهپاد را روانه میدان‌های جنگ کرد و وقتی که ماموریت آن‌ها خاتمه یافت، سریعا به محل استقرار خود بازگردند.

کارشناسان شرکتی که قصد ساخت این پهپاد را دارد، معتقدند که در آینده این نسل جدید پهپادها در میدان‌های جنگ کمک زیادی به نیروهای نظامی می‌کند و سازگاری خوبی با شرایط خواهد داشت. این پهپاد به خوبی می‌تواند با سایر پهپادهای همتای خود به‌ خوبی ارتباط برقرار کند و از عهده عملیات پیچیده هوایی نیز به خوبی برآید.

این پهپاد می‌تواند در محیط‌های پیچیده و شلوغ شهری نیز عملکرد خوبی از خود نشان دهد. برخی از کارشناسان این شرکت بر این باورند که در آینده استفاده از روش‌های جدید در میدان‌های جنگ برای مقابله با تهدیدهای نوظهور و همچنین تأمین امنیت نیروهای نظامی در هر مکانی ضروری است.

این نخستین باری نیست که شرکت BAE Systems در زمینه ساخت نسل جدید پهپادها سرمایه‌گذاری کرده است. این شرکت سال گذشته نیز اعلام کرد که قصد دارد پهپادی با استفاده از ذرات مولکولی بسازد که پس از گذشت چند روز رشد می‌کند و تکمیل می‌شود!

ارسال نظر