طوفان توییتری کاربران ایرانی در اعتراض به شرکت اپل

رسانه کلیک – کاربران ایرانی به دنبال تحریم‌های جدید اپل و حذف اپلیکیشن‌های ایرانی با استفاده از هشتگ StopRemovingIranianApps# خواستار جلوگیری از حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از فروشگاه اپ استور شدند و اعتراض‌ خود را به گوش جهانیان رساندند. در ادامه به طوفان توییتری ایجاد شده برای اعتراض به اپل و برخی از توییت‌های جالب توجه  کاربران ایرانی می‌پردازیم.

طوفان توییتری کاربران ایرانی در اعتراض به شرکت اپل

در ادامه به طوفان توییتری ایجاد شده برای اعتراض به اپل و برخی از توییت‌های جالب توجه کاربران ایرانی می‌پردازیم.

به گزارش کلیک ، گسترش دهندگان ایرانی پس از حدف اپلیکیشن اسنپ به عنوان بزرگترین سیستم درخواست تاکسی به صورت آنلاین از فروشگاه اپ استور، پتیشنی را با هدف جمع آوری ۱۰۰ هزار امضا و به منظور اعتراض به تحریم‌های جدید اپل و حذف اپلیکیشن‌های ایرانی بزرگ از فروشگاه اپ استور و منع دسترسی کاربران ایرانی به این اپلیکیشن‌ها ایجاد کردند که تا ساعت ۱۲ روز شنبه، چهارم شهریور ماه حدود ۵۰۰۰ امضا جمع آوری شده است اما در کنار این پتیشن، هشتگ StopRemovingIranianApps# ایجاد و در توییتر به یکی از موضوعات داغ تبدیل شده است.

شرکت اپل به عنوان کمپانی بزرگ آمریکایی در حوزه تکنولوژی همواره چهره محبوبی در میان جوامع مختلف داشته است اما طی چند روز اخیر، اپل به بزرگترین دشمن ایرانی‌ها مخصوصا توسعه دهندگان ایرانی تبدیل شده است. کاربران ایرانی و افراد سرشناس در حوزه استارت آپ و کسب و کارهای اینترنتی طی چند روز اخیر با استفاده از هشتگ StopRemovingIranianApps# در شبکه‌های اجتماعی و به خصوص توییتر به صورت گسترده فعالیت داشته اند و توانسته‌اند با طوفان توییتری صدای اعتراض توسعه دهندگان ایرانی را به گوش رسانه‌های خارجی و شرکت اپل برسانند که در نهایت واکنش رسانه‌های خارجی بزرگی از جمله نیویورک تایمز، لس آنجلس تایمز، مک رومز، انگجت و مجله ورج را به دنبال داشت. همچنین شرکت اپل نیز با نیویورک تایمز در این رابطه مصاحبه‌ای کرد که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی جهت گیری اپل را مبهم خواند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی با پیوستن به کمپین جلوگیری از حذف اپلیکیشن‌های ایرانی گفت: فناوری اطلاعات باید برای بهتر و راحت‌ترکردن زندگی انسان‌ها مورد استفاده قرار بگیرد نه اینکه ابزاری برای تبعیض بین کشورها باشد.

وی چندی قبل در توییتی خاطر نشان کرد: ۱۱ درصد از سهم بازار گوشی ایران متعلق به اپل است. احترام به حقوق مصرف کننده امروزه یک اصل است که اپل رعایت نکرده است. حذف اپ‌ها را پیگیری حقوقی می‌کنیم.

در میان انبوهی از توییت‌ها برخی از توییت‌های جالب، خلاقانه و محبوب کاربران ایرانی در اعتراض به تحریم‌های اپل را برای شما جمع آوری کردیم که به شرح زیر است:

 • لطفا حذف اپ‌های ایرانی از فروشگاه اپ استور را متوقف کنید
 • آقای کوک، روح آقای جابز را با این کار در قبر لرزاندید
 • اگر دوست سامسونگی دارید، چند روزی ازش فاصله بگیرید چون اگه دیدتون میخواد برتری گوشیشو بار دیگه به رخ بکشه
 • وقتی حقوق مصرف کنندگان رعایت نمیشه دیگه چرا باید محصولات اپل رو بخریم؟
 • من مانده‌ام و سیب گاز زده‌ام که هیچ کاری دیگه ازش بر نمیاد
 • هزاران راننده اسنپ خرج زندگی خودشون رو از این اپلیکیشن تهیه میکردن و از حالا باید نگران باشن که هر لحظه چی ممکنه پیش بیاد!
 • آدم همون گوشی نوکیا قدیمی ۰۰۶۶ رو بگیره دستش، ولی منت نامرد تحریم کننده رو نکشه
 • اپل، با ما به از این باش که با خلق جهانی
 • حالا از فردا بازار داغ میشه کسی گوشی اپل بخره، ۱۰۰ تومن میگیرن برای ریختن اسنپ و الوپیک
 • تیم کوک یادت باشد که توسعه دهندگان ایرانی از مردم هستند نه دولت
 • فروش آیفون در ایران طی روزهای اخیر کاهش قابل توجه‌ای داشته است، باید با آیفون‌ خداحافظی کنیم.
 • اگر به مشتری اعتقاد دارید، باید بدانید که امروز اعتقاد شما به یک نقد تبدیل شده است
 • اپل به زودی با این رفتار بازار ایران را از دست خواهد داد
 • به خدا ما ایرانی‌ها اگر٢سال همون گوشی GLX ایرانی رو می‌خریدیم الان یکی از کمپانی های مطرح جهان می‌شد و دیگه اپل تحقیرمون نمی‌کرد
 • تا همین الان هم رقابت توسعه دهنده های ایران با خارج بسیار نا برابر بود که با این اتفاقات هر روز بدتر هم میشه!
 • اپل لطفا متفاوت فکر کن!
 • ایران بر روی کره زمین است، اپ استور در ایالات متحده آمریکا ممنوع نیست پس حق ایرانی ها استفاده نامحدود از آن است
 • فقط یه اپلیکیشن مونده بود تحریم شیم که به امید خدا اینم حل شد، الان اسنپ آپدیت بخواد، باز نکنه پول اژانس منو کی میده!
 • درخواست تاکسی و غذا با برنامه ها در ایران بهترین راه برای ساخت یک بمب هسته ای است!
 • اپل برابر است با نژادپرسی

لازم به ذکر است که تا به امروز اپلیکیشن‌های دیجی کالا، تخفیفان، الو پیک، حملو، علی بابا، دیلون، ریحون، اسنپ، تپ سی و تاچ سی از فروشگاه اپ استور حذف شده‌اند اما اپلیکیشن‌های نت برگ، دیوار و اپارت هنوز از اپ استور حدف نشده‌اند که بزرگترین سوال این است چرا نت برگ به عنوان سیستم تخفیف روزانه و مشابه با تخفیفان در حال ادامه کار در فروشگاه اپ استور است در حالی که دسترسی تخفیفان برای کاربران ایرانی بسته شده است.

در نهایت باید گفت که حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از فروشگاه اپ استور اقدامی خلاف بر رعایت حقوق مصرف کننده است اما اپل در حال رعایت قانون کشور مبدا یعنی ایالات متحده آمریکا است و ایران طبق گفته بسیاری از کارشناسان توانایی پیگری قانونی از دادگاه‌های خارجی را که محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که از آن خبر داده بود، ندارد و تنها می‌تواند تا با اپل وارد مذاکرده شود تا حذف مسئله حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از فروشگاه اپ استور به سرانجام برسد و دوباره شاهد اپلیکیشن‌های ایرانی در اپل استور بود.

ارسال نظر