جهرمی: اولویت وزارت ارتباطات اصلاح تعرفه اینترنت است

رسانه کلیک – محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران از اصلاح تعرفه اینترنت به عنوان اولویت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد.

جهرمی: اولویت وزارت ارتباطات اصلاح تعرفه اینترنت است

به گزارش کلیک ، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مشکلات زیادی در زمینه اینترنت و حل مشکل سرعت اینترنت کشور وجود دارد، اظهار داشت: اولین اولویت وزارت ارتباطات در دولت دوازدهم اصلاح نظام تعرفه اینترنت برای مناسب سازی تعرفه اینترنت موبایل و خانگی به منظور اصلاح بازار اینترنت کشور و توسعه اقتصاد دیجیتال است.

وی ادامه داد: در حال حاضر مشکلات زیادی در زمینه حل مشکل سرعت اینترنت وجود دارد. مهمترین بحث در این رابطه سرعت و پهنای باند اینترنت موبایل است که این دو مسئله به ساختار و شکل طراحی سلولی شبکه‌های موبایل و موانع موجود برای راه اندازی سایت و دکل‌ها توسط شرکت‌های موبایل مربوط است.

جهرمی افزود: فیبر شهری مناسب با ظرفیت‌های لازم برای انتقال از دکل‌ها تا مرکز به میزان کافی وجود ندارد به همین دلیل باید وارد یک تعامل سازنده با شهرداری‌ها برای حل این مشکل شویم.

محمد جواد آذری جهرمی یکی از مشکلات بزرگ در حوزه اینترنت خانگی را شبکه سیم مسی برشمرد و گفت: یکی از جدی‌ترین معظلات در بخش اینترنت‌های خانگی، شبکه سیم مسی است که امروزه زیر ۲ مگابایت سرعت را منتقل می‌کند و این سیم‌ها نمی‌توانند به خوبی سرعت را منتقل کنند. راهکار حل مشکل شبکه قدیمی سیم مسی اجرای پروژه FTTB یا FTTH است که شرکت های FCT مجوز گرفته‌اند و یک سال تا یک سال و نیم آینده در سطح هر کلان شهر کشور شاهده اجرای پروژه فیبر نوری خواهیم بود و برای اینترنت ثابت خانگی از نوع VDSL نیز تلاش خواهیم کرد تا شرکت‌ها را افزایش دهیم و در کوتاه‌تر از هجده ماه این ظرفیت‌ها را پیاده سازی کنیم تا در نهایت سرعت مناسب برای اینترنت را یک مگابایت افزایش دهیم.

وی اضافه کرد: مهمترین کاری که ما می‌توانیم برای مردم انجام دهیم این است که موضوع اشتغال را برای مردم حل کنیم؛ در واقع در این زمینه باید برای توسعه اقتصاد دیجیتال کیفیت را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهیم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه هیچ مجموعه‌ای در نظام جمهوری اسلامی ایران اعتقاد به ایجاد محدودیت ندارد، عنوان کرد: این دکترین رهبری نظام است که چنین اعتقادی دارند و این موضوع در عین حال با این اعتقاد هم همراه است که بی بند و باری نباید وجود داشته باشد و آزادی مسئولانه که رییس جمهور به آن اشاره کردند را تلاش و پیگیری می‌کنیم.

جهرمی در پایان یادآور شد: تلاش ما این است که دسترسی‌ها را با رعایت اصول فرهنگی افزایش دهیم و همواره اعتقادمان این است که برای مردم محدودیت ایجاد نکنیم. همچنین تقابل‌ها را میان نهادها در این زمینه به تعامل تبدیل کنیم، این موارد نباید وارد فضای رسانه‌ای شود و باید در جای خودشان حل شود تا مردم زندگی راحت‌تری داشته باشند.

ارسال نظر