واکنش استارت‌آپ های هندی در پی رسوایی های اخلاقی در «سیلیکون ولی»

رسانه کلیک - پس از فاجعه های جنسی که در سیلیکون ولی اتفاق افتاد، حالا استارت آپ های هندی به فکر افتادند با وضع قوانین سخت گیرانه و اقدامات بازدارنده از وقوع فجایع مشابه در کشورشان جلوگیری کنند.

واکنش استارت‌آپ های هندی در پی رسوایی های اخلاقی در «سیلیکون ولی»

استارت آپ های موفق و مطرحی در سیلیکون ولی فعالیت دارند و این منطقه سالهاست که الگو و الهام بخش بسیاری از هندی ها محسوب می‌شود، اما حالا آشکار شدن آزار و اذیت های جنسی توسط افراد سرشناسی مثل دیو مک کلور (از بنیان‌گذاران شتاب دهنده استارت آپ ۵۰۰)، کریس ساکا از استارت آپ لاورکیس کاپیتال و جاستین کالدبک (بنیان گذار استارت آپ سرمایه گذاری باینری) باعث تعجب و حیرتشان شده است.
اما در شرایطی که آزار و اذیت جنسی و رسوایی های اخلاقی در سیلیکون ولی می‌تازد، در هند نیز کم و بیش اخبار مشابه به گوش می‌رسد. به طور مثال اوایل تابستان امسال بود که ماجرای فساد اخلاقی یکی از کارمندان یک استارت آپ سرگرمی در این کشور لو رفت و البته مدیر اجرایی آن نیز پس از این حادثه استعفا داد. از طرفی، پس از اینکه یکی از بنیان گذاران استارت آپی در زمینه رسانه های دیجیتال به فساد اخلاقی متهم شد، مدیران آن آزار و اذیت های جنسی در محل کار را به شدت محکوم کرده و این پرونده را به کمیته شکایات خود منتقل کردند.
چنین اتفاقاتی هندی ها را بر آن داشت تا برای پیشگیری از حوادثی از این دست، نشست هایی برگزار کرده و چاره ای بیاندیشند. در یکی از این نشستها که با حضور حدود ۲۰۰ نفر از سرمایه گذاران هندی در شهر بنگلور برگزار شد، کریشنا گانش سرمایه گذار مطرح هندی از بروز این اتفاقات اظهار تاسف کرد و اتفاقات تلخ سیلیکون ولی و زیر سوال رفتن محبوبیت و شهرت برخی استارت آپ ها به واسطه انحراف بنیان گذاران آنها را مایه عبرت دانست.

وی اظهار داشت که قوانین جدیدی باید وضع شود و علاوه بر ممیزی های مالی و حقوقی ابتدایی، قوانین و مقررات سخت گیرانه ای در رابطه با امنیت زنان نیز در آن گنجانده شود تا اتفاقات این چنینی مانع از حضور زنان در کسب و کار نشود.
ونی کولا برگزار کننده این نشست در سخنانش گفت که موضوع آزار و اذیت جنسی زنان در استارت آپ های معتبر او را به برگزاری این نشست تشویق کرد. او همچنین از تشکیل انجمنی بزرگ و مهم خبر داد که با درخواست مردم هند ایجاد شده و محلی است برای به اشتراک گذاشتن راه حلهایی درباره مشکل آزار و اذیت جنسی که می تواند باعث تغییرات مثبتی در جامعه شود. این انجمن از طرف استارت آپ های مهم هند حمایت مالی می شود و روند رو به رشدی را پیش رو دارد.

هندی ها که در اغلب موارد از استانداردهای سیلیکون ولی تقلید می‌کردند، اکنون قدمی نوآورانه و اصلاحی برداشته‌اند تا اکوسیستم تکنولوژی خود را که از سیلیکون ولی بسیار کوچک تر است، صاحب سبک و پویا نشان دهند.

ارسال نظر