نمایشگر جدید اپل در iMac قادر به نمایش ۱ میلیارد رنگ خوهد بود

هفته گذشته اپل از تغییر جدید در کامپیوترهای iMac خود رو نمایی کرد. یکی از این تغییرات مربوط است به قابلیت صفحه نمایش های جدید iMac برای نمایش بیش از ۱ میلیارد رنگ که می تواند قابلیت بسیار جالبی در نمایش تصاویر با کیفیت محسوب شود.

نمایشگر جدید اپل در iMac قادر به نمایش ۱ میلیارد رنگ خوهد بود

به گزارش کلیک ، اپل در آخرین به روز رسانی خود در خصوص کامپیوتر های iMac تغییرت زیادی را بر روی آن ها اعمال کرده است. از جمله این تغییرات می توان به توانایی نمایشگرهای تعبیه شده در این کامپیوترهای برای نمایش تصاویر با تنوع رنگی بیش از یک میلیارد اشاره کرد.

در بسیاری از صفحه نمایش های امروزی رنگ ها با عمق رنگی ۸ بیت نمایش داده می شوند و یعنی از هر ۳ رنگ اصلی ۲۵۶ طیف رنگی نمایش داده می شود. سه رنگ اصلی عبارتند از قرمز، زرد، آبی. در واقع مجموع تمامی ترکیب های مختلف رنگی و انواع طیف های آن ها در حدود ۱۶٫۸ میلیون رنگ تولید می کند که به عنوان رنگ های ۲۴ بیتی شناخته می شوند.

اگر عمق رنگی یا عمق بیت به ۱۰ بیت افزایش پیدا کند در این صورت از هر رنگ اصلی در حدود ۱۰۲۴ طیف رنگی تشکیل می شود که در نتیجه تعداد رنگ هایی که از ترکیب رنگ های اصلی به وجود می آیند به همراه طیف های رنگی شان به چیزی در حدود ۱٫۰۷ میلیارد رنگ می رسد که به عنوان رنگ های ۳۰ بیت شناخته می شود. این تعداد رنگ در واقع همان تعداد رنگی است که نمایشگرهای به روز رسانی شده iMac اپل قادر به نمایش آن ها خواهند بود.

به گفته ریموند سونریا رییس موسسه تکنولوژی های DisplayMate نمایش این تعداد رنگ در یک تصویر باعث می شود تا تصویر با کیفیت بسیار بالاتری نمایش داده شود. این موضوع می تواند همچنین از لحاظ بصری برای محاسبه دقیق محتوای رنگ های تیره و همچنین برای اجتناب از ایجاد خطوط رنگی غلطی که ممکن است در تصویر رخ دهد( خطوطی که در برخی از تصاویر در بین هر رنگ از طیف رنگی مثلاً آبی رخ می دهد) جلوگیری کند. در واقع این خطوط بیشتر در مواقعی رخ می دهند که از یک شی بزرگ و یا یک گستره بزرگ از یک رنگ مثل آسمان آبی یک دست روز بخواهیم تصویری نمایش دهیم. تأثیر این خطوط بیشتر در زمانی خودش را نشان می دهد که بخواهیم تصویر را با نمایشگرها و یا تلویزیون های قدیمی مشاهده کنیم. زیرا در این تلویزیون ها و نمایش گرهای قدیمی تعداد ترکیب رنگی که نمایش داده می شود محدود است بنابراین هنگامی که قرار است طیف رنگی به صورت یکنواخت و پیوسته نمایش داده شود به صورت نا پیوسته و همراه با این خطوط نمایش داده می شوند.

به گفته رافائل مانتیوک، یکی از اساتید رشته گرافیک و تکنولوژی نمایش در دانشگاه کمبریج، بعید به نظر می رسد که بیشتر کاربران سیستم های iMac به چنین سطح دقتی برای نمایش تصاویر نیاز داشته باشند.

به عقیده من بسیاری از افراد در واقع تفاوت نمایش تصویر با چنین سطح دقت و کیفیتی و سطح کیفیت پایین تر را به هیچ عنوان تشخیص نمی دهند. در واقع تعداد افرادی که کارهای گرافیکی انجام می دهند بسیار محدود است و شاید این افراد هستند به نمایشگرهایی با چنین سطح کیفیت بالایی برای نمایش تصاویر نیاز دارند.

از طرفی به گفته مانتیوک این تکنولوژی چندان جدید نیست و وی پیش از این نیز به گفته خودش با مانتیورهایی که در آن ها عمق رنگ ها ۱۰ بیت بوده است کار می کرده است. البته تا کنون این نمایشگرها برای سیستم هایی استفاده می شده اند که بسیار حرفه ای بوده و بیشتر برای کارهای حرفه ای مورد استفاده قرار می گرفته اند. اما از دو سال پیش استفاده از این تکنولوژی در تلویزیون ها برای نمایش تصاویر با کیفیت نیز استفاده شده است.

در واقع در نمایشگرهای HDR ا ترکیب رنگ گسترده تری که با استفاده از تکنولوی عمق رنگ ۱۰ بیتی تشکیل می شود و مخصوص نمایش تصویر در صفحه نمایش ها یا تلویزیون های بزرگ است استفاده می شود. در واقع استفاده از این تکنولوی نه تنها باعث تولید تصاویر با کنتراست رنگی بالایی می شود بلکه باعث می شود تا رنگ ها با شفافیت بالاتری در تصاویر نمایش داده شوند.

گفته می شود تصاویر در صفحه نمایش های جدید کامپیوتر های iMac تا حدود ۴۳ درصد نسبت به شفافیت رنگ در مانتیورهای قبلی iMac روشن تر و شفاف تر خواهد بود. در واقع به عقیده مانتیوک، افزایش شفافیت برای کاربران معمول بسیار بیشتر از افزایش تعداد رنگ نمایش داده شده در مانتیور به چشم آمده و ملموس تر خواهد بود.

اما در تلویزیون های تولید شده در سال های اخیر میزان شفافیت رنگ در حدود ۱۰۰۰ nits است ( nits واحد اندازه گیری شفافیت تصویر است) است. اما در صفحه نمایش های اپل که برای کامپیوترهای iMac از آن استفاده شده است میزان شفافیت تصویر در حدود ۵۰۰ nits است که تا رسیدن به میزان ۱۰۰۰ nits راه زیادی در پیش دارد و شاید یکی از مهم ترین فاکتورهایی باشد که اپل هنوز از پسوند HDRبرای مانیتورهای خود استفاده نمی کند.

نکته مهم دیگر این است که در نمایشگرهای اپل بر خلاف سایر نمایشگرهایی که از عمق رنگ ۱۰ بیتی روی سخت افزارهایشان استفاده می شود، در این نمایشگرها از عمق رنگ ۸ بیتی بر روی سخت افزارها استفاده می شود ولی با انجام یکسری پردازش تعداد رنگ ها به ۱ میلیارد رنگ می رسد.

سخنگوی شرکت اپل در ادامه توضیحات خود به این نکته اشاره کرده است که در iMac از یک الگوریتم تلفیقی برای نمایش تصاویر استفاده می شود. که در واقع روش جدید برای نمایش تصاویر است. در واقع این روش باعث می شود تا کاربر با خطای دید مواجه شود و تعداد رنگ ها را بیشتر از آنچه که هست نمایش می دهد. در واقع این روش بیشتر در نرم افزارهای مانند فوتوشاپ از آن استفاده می شود که در واقع از عمق رنگ ۶ بیتی برای تولید رنگ هایی با عمق ۸ بیت استفاده می شود. اما سخنگوی اپل گفته است برای آن دسته از افراد حرفه ای که عمق واقعی رنگ در صفحه نمایش ها برایشان اهمیت دارد امکان استفاده از صفحه نمایش هایی به غیر از اپل بر روی کامپیوترهای iMac وجود دارد.

ارسال نظر