"درجه بندی رنگ" یا "تصحیح رنگ" کدام‌یک صحیح است؟

شاید برای شما هم این سوال مطرح باشد که چه تفاوتی میان اصطلاحات اصلاح و تصحیح رنگ (Color Correction) و درجه‌بندی رنگ (Color Grading) وجود دارد. پس با ما همراه باشید.

"درجه بندی رنگ" یا "تصحیح رنگ" کدام‌یک صحیح است؟

کلیک - در یک مسابقه اتومبیل‌رانی یک شخص با اتومبیل خود سایرین را جا گذاشته و به مقام اول دست پیدا می‌کند. در این حالت نام آن شخص "راننده" است یا "مسابقه دهنده". مسئله این است! حتما گهگاهی شما هم در مورد برخی مسائل دچار ابهام شده‌اید و سوالاتی بدون پاسخ در ذهنتان شکل گرفته است...

اگر از یک سوپروایزر تدوین و تنظیم رنگ سوال کنیم که کدام یک از موارد تصحیح رنگ یا درجه بندی رنگ صحیح است؟ جواب او بدون شک چیزی شبیه به سوال بالاست! اما اگر کمی دقیق‌تر به این موضوع نگاه کنیم، جواب‌های بهتری پیدا خواهیم کرد. طی سال‌های اخیر به دلیل پیچیده و حرفه‌ای‌تر شدن فعالیت‌های تدوین‌گران، تعریف جدیدی برای هریک از این اصطلاحات معرفی شده است. برای درک بهتر این مسئله باید تعریفی از این موارد داشته باشیم.

ابتدا باید مطلع شویم "درجه بندی رنگ" به چه معناست؟

درجه بندی رنگ به معنای تغییر و بهبود رنگ یک فیلم یا ویدئو است که بصورت آنالوگ (با استفاده از فناوری‌های فوتوشیمیایی) یا دیجیتال (بوسیله نرم‌افزارهای پیشرفته کامپیوتری) صورت می‌گیرد. ناگفته نماند شیوه‌های فوتوشیمیایی منسوخ شده‌اند. بعد از رفع اولیه مشکلات تصویر، کاربر وارد قلمروی درجه‌بندی رنگ می‌گردد.

اما اصلاح و تصحیح رنگ چه کاربردی دارد؟

بسیاری از تدوین‌گران و متخصصان رنگ در استودیوهای مختلف معتقدند که تحصحیح رنگ اولین پله از پروسه درجه‌بندی رنگ است و مواردی است که هرکسی که در این زمینه فعالیت دارد باید پیش از شروع آن‌ها را بررسی و رفع نمایید از این روی به آن اصلاح می‌گویند. درحالی که بسیاری از کاربران نظرات دیگری دارند و "درجه بندی رنگ" را نقطه شروع می‌دانند.

در استفاده روزمره، کاربرد این اصطلاح قابل تغییر با اصطلاح "درجه بندی رنگ" است. درواقع "تصحیح رنگ" به شرایطی اطلاق می‌شود که کاربران قرار است برروی هنر و صنعت بزرگ‌تری فعالیت کنند. البته این بیشتر یک بحث سلیقه‌ای است که میان تدوین‌گران باب شده است و اصلا اهمیتی ندارد که شما از چه کلمه‌ای برای این کاربرد استفاده می‌کنید. مهم درست به اتمام رساندن یک پروژه است و نام آن چه "تصحیح رنگ" باشد، چه "درجه بندی رنگ" اهمیت زیادی ندارد!

ارسال نظر