کوکی ها می توانند کُشنده باشند

مراقب تنقلات باشید؛ بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله حفاظت غذایی، سالمونلا و سایر عوامل بیماری زا می توانند حداقل 6 ماه در کوکی و کراکر زنده بمانند.

کوکی ها می توانند کُشنده باشند

به گزارش کلیک - سالمونلا باکتری است که منجر به اسهال، تب و دردهای شکمی 12 تا72 ساعت پس از عفونت می شود. این باکتری توسط یک دانشمند آمریکایی دکتر سالمون کشف شده است و بیش از 125 سال باعث بیماری زایی شده است.

عفونت سالمونلا معمولا پس از 4 تا 7 روز بدون درمان رفع می شود، اما موارد جدی تر می تواند رخ دهد، که شامل اسهال شدید، گسترش عفونت از روده ها به جریان خون و سپس به سایر قسمت های بدن و گاهی مرگ می باشد.

در موارد شدید، بستری شدن و درمان سریع با آنتی بیوتیک ها برای کنترل عفونت ضروری است.

افراد مسن، نوزادان و کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند در معرض آلودگی شدیدتری هستند.

منابع سالمونلا

منابع متداول سالمونلا شامل غذا و آب آلوده با مقادیر کمی مدفوع حیوانات است. غذاها با منشاء حیوانی، مانند گوشت گاو، مرغ، شیر، ماهی یا تخم مرغ بیشتر مستعد آلودگی هستند. اما هر گونه مواد غذایی، از جمله سبزیجات، میوه ها و غذاهای فراوری شده می توانند باکتری را منتقل کنند.

آلودگی می تواند در فروشگاه و یا در آشپزخانه هنگامی که سطوح گوشت خام یا مرغ آلوده و دیگر مواد غذایی در یخچال و یا در سبد خرید چکه می کنند، رخ دهد.

استفاده از یک تخته برش و چاقو برای آماده سازی گوشت خام یا مرغ بدون شستشوی کامل آنها در زمان استفاده خطر را افزایش می دهد. غذاهای آلوده ظاهر و بوی طبیعی دارند.

محققان دانشگاه جورجیا (UGA) اعلام کردند بررسی سالمونلا در مواد غذایی خشک - و یا فعالیت کم در آب - بدلیل افزایش شیوع بیماری های ناشی از مواد غذایی مناسب است.

لری بویچت ، از دانشکده کشاورزی و علوم محیط زیست جورجیا، رهبری یک مطالعه برای بررسی مدت زمانی که باکتری عامل بیماری ناشی از مواد غذایی می تواند در برخی مواد غذایی خاص زنده بماند را بر عهده داشت.

انتظار نمی رفت که سالمونلا در مواد غذایی با یک محیط بسیار خشک رشد کند.

محققان از پنج سروتیپ مختلف سالمونلا که از غذاهای با رطوبت بسیار کم جدا شده بود، به طور خاص از کوکی و کراکر که در شیوع بیماریهای قبلی ناشی از مواد غذایی درگیر بودند استفاده کردند.

سالمونلا حداقل 6 ماه در محیط خشک زنده می ماند

محققان سالمونلا را در چهار نوع کوکی و یا کراکر پر شده قرار داده و آنها را ذخیره سازی کردند.

آنها از پنیر و کره بادام زمینی برای پر کردن ساندویچ های کراکر و از شکلات و وانیل برای پر کردن ساندویچ کوکی، برای ایجاد انواع محصولاتی که در فروشگاه های مواد غذایی و یا دستگاه های فروش اتوماتیک وجود دارد استفاده کردند.

پس از ذخیره سازی، دانشمندان تعیین کردند که چگونه سالمونلا قادر به زنده ماندن طولانی در هر یک از ساندویچها بود.

سالمونلا در برخی از ساندویچهای پرشده نسبت به بقیه بیشتر زنده ماند. عامل بیماری زا در ساندویچ کوکی نسبت به کراکر بهتر زنده ماند، و در برخی موارد، حداقل 6 ماه قادر به بقا بود.

بویچت و همکار وی دیوید مان پس از اینکه فهمیدند سالمونلا در محیط کوکی و به مدت طولانی زنده مانده شگفت زده شدند.

محققان اظهار داشتند این مطالعه به شواهد در حال رشدی که سالمونلا و سایر عوامل بیماری زای ناشی از مواد غذایی می توانند به مدت غیر عادی در غذاهای خشک زنده بماند می افزاید.

بر اساس یافته ها، محققان در حال بررسی اقدامات جدیدی برای جلوگیری از آلودگی و شیوع بیماری هستند.

بویچت می گوید:

"گام بعدی سنجش تمامی مواد تشکیل دهنده است که در این غذاها استفاده می شود."

او پیشنهاد می کند که اگر امکان حضور عوامل بیماری زا ناشی از مواد غذایی در مواد تشکیل دهنده خاص وجود داشته باشد، استفاده از این مواد باید متوقف شود. همچنین باید اقداماتی برای اطمینان از اینکه آلودگی در حین تولید رخ نمی دهد صورت گیرد.

منبع: medicalnewstoday

ارسال نظر