راز صدای غنی و فراگیر ساندبارهای سامسونگ چیست؟

سامسونگ به تازگی و طی چند ماه گذشته از دو مدل جدید از ساندبارهای خود به نام‌های HW-Q950A و HW-Q900A رونمایی کرده است که دارای قابلیت‌های جالبی هستند.

راز صدای غنی و فراگیر ساندبارهای سامسونگ چیست؟

تولید تلویزیون‌های با صفحه نمایش بزرگ و در کنار آن توسعه سرویس‌های VOD باعث شده تا افراد زیادی به دنبال ایجاد تجربه‌ای شبیه به سینماهای پیشرفته در خانه‌های خود باشند. لزوم حفظ فاصله‌ اجتماعی و ماندن در خانه‌ها عاملی شده تا افراد بسیاری به فکر ارتقا و پیشرفت سرگرمی‌های خانگی بیفتند و در این راه تلویزیون‌ها، مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند. برای ایجاد تجربه‌ای لذت‌بخش از تماشای تلویزیون علاوه بر تصویر باکیفیت به صدای فراگیر و شفاف هم نیاز است.

شرکت سامسونگ که در چند سال اخیر با عرضه ساندبارهای جدید خود بازار دستگاه‌های صوتی را متحول کرده، به تازگی و طی چند ماه گذشته دو مدل جدید از ساندبارهای خود را به نام‌های HW-Q950A و HW-Q900A معرفی کرد.

این مدل‌های جدید با توجه به نیازهای اساسی کاربران طراحی و با مجموعه‌ای از جدیدترین فناوری‌های روز طراحی و عرضه شده‌اند. ساندبارهای جدید سامسونگ با ارائه سیستم‌های صوتی چند کاناله، سطح جدیدی از صدای فراگیر و غنی را در دسترس قرار داده‌اند.

ساندبارهای سامسونگ مدل HW-Q950A و HW-Q900A

صدای فراگیر در سرتاسر خانه

محتواهای ویدئویی و سینمایی رو‌ز‌ به روز پیشرفت می‌کند، همراه با کیفیت تصویر، صدای این محتواها هم غنی‌تر و قدرتمندتر شده است. حالا دیگر دوران صداهای تک بعدی که تنها از یک جهت شنیده می‌شد، گذشته است و عصر صداهای چند بعدی رسیده که تمامی فضای اتاق را پر می‌کند.

هائه کوانگ پارک، یکی از مهندسان آزمایشگاه صدای سامسونگ می‌گوید : «امروزه کاربران برنامه‌های متنوعی مثل برنامه‌های موسیقی و فیلم‌های سینمایی را تماشا می‌کنند که صدا و کیفیت آن نقش مهمی را ایفا می‌کند. برای همین صدای محتواها اهمیت بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده است».

سامسونگ برای برآورده کردن انتظارات و ایجاد تجربه صوتی لذت‌بخش تماشاگران، تمامی امکانات و تجهیزات را به کار گرفته است تا ساندبارهایی با کیفیت بالا و با صدای نزدیک به واقعیت تولید کند. برای همین سامسونگ در چند سال گذشته ساندبارهایی با سر و شکل جدید طراحی کرد که دیگر مثل گذشته فضای زیادی را نمی‌گیرد و مثل یک نوار باریک در کنار تلویزیون قرار داده می‌شود.

سال 2016 سامسونگ اولین مدل از ساندبارهای باریک خود را با قابلیت ارائه صدای 5.1.4 کاناله به بازار عرضه کرد. این ساندبار به کمک چهار بلندگو و یک ساب‌ووفر، قابلیت‌ پخش صدا از کانال‌های چپ، راست، میانه و عقب را داشت و می‌توانست به خوبی صدای فراگیر و سه‌بعدی ارائه دهد.

سامسونگ در مدل‌های بعدی، کانال‌های بیشتری را اضافه کرد، از جمله یک کانال فراگیر در کناره‌ها و کانالی برای ارائه صدای پرطنین از جلو. این پیشرفت‌ها موجب شد تا در سال 2020 ساندباری با سیستم صوتی 9.1.4 کاناله به بازار عرضه شود.

جدیدترین ساندبارهای سامسونگ یعنی مدل HW-Q950A که در سال جدید میلادی طراحی و ارائه شده است دارای سیستم صوتی 11.1.4 کاناله است و با ارائه صداهای فراگیر از دو کانال عقب، سطح جدیدی از صدای چند بعدی را به گوش‌ می‌رساند.

مین‌گیو اوه، از اعضای تیم سازنده ساندبار HW-Q950A می‌گوید : «کانال‌های تازه اضافه شده به ساندبار این اجازه را می‌دهد تا تماشاگران در صحنه‌هایی مثل پرواز هواپیما یا تعقیب و گریز خودروها، لذت و هیجان کم‌نظیری را تجربه کنند».

ساندبارهای سامسونگ مدل HW-Q950A و HW-Q900A

پردازش صداها

کانال‌، یک گذرگاه است که مسیر و جهت عبوری صداها را تعیین می‌کند. برای همین وجود تعداد بیشتری از کانال‌ها، به وضوح و بهتر شدن صداها کمک می‌کند. به طور معمول برای ایجاد سیتستم صوتی 11.1.4 کاناله به تجهیزات پرهزینه‌ای نیاز است اما در ساندبار HW-Q950A سامسونگ به لطف استفاده از فناوری‌های پیشرفته‌ای مثل رندرینگ (rendering) و موجبر (waveguide)، به کمک تنها چهار بلندگو صداهایی فراگیر و سه‌بعدی به گوش می‌رسد.

رندرینگ، فرایندی است که طی آن صداها به گونه‌ای پردازش می‌شود تا در حالتی واقعی و نزدیک به آنچه سازنده محتوا در نظر داشته خارج شود. طراحان ساندبارهای سامسونگ با استفاده از فناوری رندرینگ پیشرفته، موفق شدند تجربه صوتی لذت‌بخش و گوش‌نوازی را در نوارهایی باریک و کم‌عرض ارائه دهند. ساندبارهای HW-Q950A صدایی ارائه می‌دهد که از جهت‌های مختلف و زوایای گوناگون به شکل مطلوب شنیده می‌شود.

فناوری موجبر (هدایت امواج)، تکنینک پیشرفته‌ای است که برای ارائه صداها در سطحی جدید و فراتر از آنچه تاکنون شنیده شده، ضرورت دارد. این فناوری به توسعه‌دهندگان و سازندگان ساندبار امکان می‌دهد تا مسیر و جهت‌های ارسال صدا را کنترل کنند و بلندگوهایی چند کاناله تولید شود.

قابلیت‌های SpaceFit و Q-Symphony

صداهایی که از بلندگوهای تلویزیون یا ساندبار خارج می‌شود به طور معمول پیش از رسیدن به گوش تماشاگران به دیوارها، پرده‌ها یا سایر اجسام داخل اتاق برخورد می‌کنند. این موضوع می‌تواند بر کیفیت صدا تاثیر بگذارد.

تلویزیون‌ها و ساندبارهای مدل 2021 سامسونگ به قابلیت SpaceFit Sound+ مجهز است که با تجزیه و تحلیل ابعاد و فضای اتاق، صدایی بدون افت کیفی را به گوش تماشاگران می‌رساند.

این قابلیت ترکیبی از فناوری SpaceFit Sound و Auto EQ (اکولایزر خودکار) است که بر روی بهینه‌سازی و ارتقا کیفیت صداها کار می‌کنند.

در این فناوری از میکروفون‌های تعبیه‌شده کمک گرفته می‌شود تا بررسی کاملی از فضای داخلی اتاق‌ها انجام شود. پس از آن داده‌ها به ساندبار منتقل می‌شود و ساندبار براساس فضا و ابعاد قادر به ارائه بهترین و مناسب‌ترین تجربه صوتی به کاربران است.

همکاری بین تلویزیون‌ها و ساندبارهای جدید سامسونگ به اینجا خلاصه نمی‌شود و با قابلیت Q-Symphony این تعامل به اوج خود می‌رسد. در فناوری Q-Symphony با ترکیب صدای ساندبار و تلویزیون، کیفیت صدا به بالاترین سطح خود می‌رسد.

تا پیش از این در زمان استفاده از ساندبار صدای تلویزیون قطع می‌شد تا تنها از ساندبارها صدا شنیده شود. در فناوری Q-Symphony با هماهنگی تلویزیون و ساندبار صدا از بلندگوهای هر دو دستگاه پخش می‌شود تا صدایی واقعی‌تر و غنی‌تر به گوش تماشاگران برسد.

ساندبار سامسونگ مدل HW-Q950A و HW-Q900A

ساندبارهای هوشمند

مثل سایر ساندبارهای سامسونگ، مدل HW-Q950A برای ایجاد سطحی جدید از تجربه صوتی به قابلیت‌های نوآورانه‌ای مجهز شده است. فناوری تقویت کننده صدا یا Active Voice Amplifier یکی از این ویژگی‌هاست. در این فناوری به کمک میکروفون‌های تعبیه‌شده، میزان نویزهای داخل اتاق اندازه‌گیری می‌شود تا در صورت زیاد بودن آنها، صدای ساندبار افزایش یابد. مثلا در زمانی که جارو برقی خانه روشن می‌شود و مانع شنیدن صدای تلویزیون است، این فناوری با دخالت به موقع، صدای دستگاه را افزایش می‌دهد.

ساندبارهای HW-Q950A این توانایی را دارد تا صداها را براساس نوع محتواها و صحنه‌های ویژه آن پردازش و بهینه‌سازی کند. در این فناوری که Adaptive Sound نام دارد، ویژگی‌ها و سیگنال‌های صوتی محتواها تجزیه و تحلیل می‌شود تا بهترین تجربه صوتی ممکن ارائه شود.

سامسونگ با بکارگیری گروهی از متخصصان و استفاده از فناوری‌های پیشرفته، تلاش و تعهد خود را برای ارائه صدایی با بالاترین کیفیت ادامه می‌دهد. هدف نهایی توسعه‌دهندگان ساندبارهای سامسونگ این است که بتوانند صرف‌نظر از محتوا، بهترین تجربه صوتی را با توجه به ویژگی‌های خاص محیطی در اختیار کاربران بگذارند.

ارسال نظر