12 ایده بزرگ که جهان را متحول می کنند

رسانه کلیک - در این مطلب 12 مورد از ایده های بزرگ ، از اتومبیل های خودران و برقی گرفته تا چاپ سه بعدی و ارزهای دیجیتال، را به شما معرفی می کنیم که می توانند ساز و کار دنیای ما را به کلی تغییر داده و آن را به سمت و سوی دیگری ببرند.

12 ایده بزرگ که جهان را متحول می کنند

کمپانی ARK Invests اخیرا گزارشی را منتشر کرده و در آن از 12 ایده بزرگ در سال 2021 سخن گفته است. این گزارش از 2017 به صورت سالانه و با هدف برجسته سازی تحولات نوآورانه اخیر منتشر می شود. مواردی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم فناوری های به نسبت نوظهوری هستند که اگر بیشتر به آن ها پرداخته شود، پتانسیل دگرگون کردن زندگی روزمره ما را خواهند داشت.

یادگیری عمیق

یادگیری عمیق یا Deep Learning بدون شک مهم ترین پیشرفت نرم افزاری دنیای امروز به شمار می آید. این فناوری با گذشت زمان می تواند زنجیره ارزش اقتصادی را حتی بیشتر از اینترنت افزایش دهد. طبق گزارش ARK، یادگیری عمیق طی 15 تا 20 سال آینده، 30 تریلیون دلار به سرمایه بازار جهانی اضافه خواهد کرد.

اختراع مجدد دیتا سنتر

ایده بزرگ

پردازنده های سرور در دهه آینده به کلی تغییر شکل خواهند داد. پردازنده های ارزان تر و سریع تری در راه هستند که بهره وری انرژی آن ها به مراتب از پردازنده های فعلی اینتل بیشتر است. شاید جالب باشد بدانید که اینتل در گذشته بیش از 90 درصد کل درآمد پردازنده را به خود اختصاص داده بود. در گزارش ARK ذکر شده که RISK-V، ARM و واحدهای پردازش گرافیکی (GPUs) پتانسیل آن را دارند تا در زمینه رایانش ابری به عنوان پردازنده های اصلی ظهور کنند. در حوزه دیتا سنتر (مرکز داده) نیز احتمال می رود که شتاب دهنده های تحت سلطه GPU به پردازنده های غالب بازار تبدیل شوند و ارزش آن ها تا سال 2030 به 41 میلیارد دلار برسد.

دنیاهای مجازی

دنیاهای مجازی یکی دیگر از ایده های بزرگ در عصر امروز هستند که فعلا شامل بازی های ویدیویی، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی می شوند. درآمد حاصل از این فناوری برابر با 180 میلیارد برآورد شده که البته این رقم تا سال 2025 به 390 میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد.

کیف پول دیجیتال

کیف پول دیجیتال را می توان به عنوان پلتفرم جدید برای فعالیت های تجاری به شمار آورد. ارزش این کیف فعلا چیزی حدود 250 دلار تا 1900 دلار در ازای هر کاربر است. این رقم تا سال 2025 به 20 هزار دلار می رسد و یک فرصت 4.6 تریلیارد دلاری را در ایالات متحده رقم می زند.

مبانی بیت کوین

قیمت بیت کوین در سال گذشته به بالاترین میزان خود رسیده است. تحقیقات ARK نشان می دهند که مبانی شبکه بیت کوین در آینده نیز سالم باقی می ماند. در واقع افزایش مقبولیت بیت کوین، بستر مناسب را برای پذیرش اتریوم و موج جدیدی از آزمایش های مالی نیز فراهم آورده است.

بیت کوین برای موسسات

رشد سریع ارزش بیت کوین آن را به یکی از گزینه های مناسب برای تخصیص سرمایه گذاری تبدیل کرده است. به طوری که طی پنج الی ده سال آینده شاهد رشد این شبکه از 500 میلیارد دلار به 1 تا 5 تریلیون دلار خواهیم بود.

اتومبیل های برقی یا EVها

ایده بزرگ

گزارش ARK با تکیه بر قانون رایت (Wright's Law) گفته که فروش اتومبیل های برقی در 2025 حدودا 20 برابر شده و از 2.2 میلیون واحد در سال، به 40 میلیون واحد می رسد. توسعه EV یکی دیگر از ایده های بزرگ است که علاوه بر کمک به محیط زیست، می تواند سیستم حمل و نقل را با تغییرات عمده ای مواجه کند.

اتوماسیون یا خودکارسازی

خودکارسازی جزو مسائلی است که بسیاری افراد از آن وحشت دارند؛ چراکه معتقدند توسعه این تکنولوژی افراد را از کار برکنار می کند. اما گزارش ARK نشان می دهد که اتوماسیون علاوه بر رشد بهره وری، افزایش دستمزد را نیز به دنبال خواهد داشت. در واقع اتوماسیون پتانسیل آن را دارد تا کار بدون اجرت را به کارمزد تبدیل کند. به گفته ARK فرایند خودکارسازی طی 5 سال آینده 1.2 تریلیون دلار را به تولید ناخالص ذاخلی ایالات متحده اضافه می نماید.

سواری با اتومبیل های خودران

هزینه جابجایی با ماشین های خودران در آینده و در پی استقبال مردم، تقریبا یک دهم متوسط هزینه تاکسی خواهد بود. پلتفرم های مرتبط با این تکنولوژی نیز در سال 2030 می توانند به سود سالانه 1 تریلیون دلار دست پیدا کنند. علاوه بر این، خودروسازان نیز می توانند به سود 250 میلیارد دلاری برسند. این ایده بزرگ مدت هاست که به ذهن نوآوران خطور کرده و اکنون آماده رشد و توسعه است.

پهپادهای مخصوص دلیوری

استفاده از پهپادها برای جابجایی کالا، علاوه بر نیروی کار انسانی، سایر هزینه های مربوطه را نیز کاهش می دهد. گفته می شود درآمد حاصل از این پلتفرم تا سال 2030 در بخش دلیوری برابر با 275 میلیون دلار و در بخش خرید و فروش سخت افزار برابر با 50 میلیون خواهد بود.

هوافضایی اوربیتال یا مداری

ایده بزرگ

به لطف توسعه یادگیری عمیق، اتصالات، حسگرها، چاپ سه بعدی و رباتیک، بخش عمده هزینه هایی که برای مدت ها در حال صعود بوده اند بالاخره با روند کاهشی مواجه شده اند. از طرفی تعداد پرتاپ ماهواره ها و فرود موشک ها روز به روز در حال افزایش است. به گزارش ARK، ارزش تکنولوژی هوافضایی اوربیتالی یا مداری (از جمله اتصالات ماهواره ای و پرواز مافوق صوت) در آینده، سالانه از مرز 370 میلیارد دلار نیز عبور خواهد کرد.

چاپ سه بعدی

چاپ سه بعدی گونه ای از تولید افزودنی است که با ساخت لایه به لایه اشیاء، مدت زمان صرف شده از مرحله طراحی تا تولید را به حداقل می رساند. به همین خاطر عده ای معتقدند که این ایده بزرگ و خلاقانه، نیاز به طراحان را افزایش و پیچیدگی های مربوط به زنجیره تامین را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. طبق اظهارات ARK، چاپ سه بعدی تحول بزرگی را در صنایع تولیدی ایجاد می کند. به طوری که در سال 2025 شاهد افزایش 60 درصدی ارزش آن از 12 میلیارد دلار به 120 میلیارد دلار خواهیم بود.

ارسال نظر