نتایج آزمایش صوت DxOMark اعلام شد؛ هواوی میت 20 ایکس در صدر

رسانه کلیک – آزمایش صوت DxOMark روی گوشی های هوشمند صورت گرفت. طبق نتایج به دست آمده، گوشی میت X 20 هواوی با امتیاز 75 در رتبه اول قرار دارد.  

نتایج آزمایش صوت DxOMark اعلام شد؛ هواوی میت 20 ایکس در صدر

DxOMark یک سازمان معروف و شناخته شده در زمینه بررسی کیفیت دوربین گوشی های هوشمند است. این سازمان در اوایل سال جاری، سلفی DxOMrak را معرفی کرد که کارایی دوربین جلو را ارزیابی می کند. حال، این شرکت به طور رسمی از پروتکل آزمایش صوت DxOMark رونمایی کرده است.

طبق گزارش های DxOMark، اندازه یا کیفیت نمایشگر و ویژگی ها یا توابع دوربین در گوشی های همراه، جزو الزامات اصلی برای کاربران به حساب می آیند. با این حال در سال های اخیر، کیفیت صوت نیز اهمیت بالایی پیدا کرده است. در همین راستا، این کمپانی تصمیم گرفته تا کارایی پخش اسپیکرهای داخلی گوشی های هوشمند را مورد آزمایش قرار دهد. البته این ارزیابی ها، موارد کاربردی اتصال اسپیکر به هدفون یا بلندگوهای جانبی را شامل نمی شوند.

در این آزمایش، ابتدا مشخصه های متعدد کیفیت صوت، به آیتم های جداگانه ای تقسیم می شوند. سپس امتیاز هر آیتم محاسبه شده و امتیازهای هر مشخصه با هم جمع می شوند. در نهایت امتیاز مربوط به تمام آیتم ها با هم ادغام شده و یک رتبه کلی به دست می آید. آزمایش صوت DxOMark نیز درست همانند آزمون کیفیت تصویر، از یک سیستم امتیازدهی باز استفاده می کند. به این معنی که با افزایش کیفیت اسپیکرها و میکروفن ها، امتیاز نیز بالاتر می رود.

آزمایشگاه صوت DxOMark شامل دو دستگاه تست اصلی است: اتاق عایق صدا و اتاق شنود. در یک اتاقک بدون اکو، تیم صوتی ابتدا دستگاه آزمایشی را در یک جعبه قرار داده و جعبه را مهر و موم می کنند. سپس با استفاده از یک میکروفن، نتایج را ثبت می کنند. علاوه بر میکروفن، به منظور آزمایش عملکرد ضبط صدای دستگاه، یک اسپیکر نیز در جعبه قرار می گیرد تا سناریوهای کاربردی متعدد را شبیه سازی کند.

رتبه دهی گوشی ها بر اساس آزمایش صوت DxOMark

کمپانی DxOMark با اجرای آزمایش خود، رتبه بندی های متعددی را برای گوشی های هوشمند ارایه کرده است. در این رتبه بندی، نام محصولاتی نظیر آیفون 11 پرو مکس و XS مکس آیفون، گلکسی نوت 10 پلاس و S10 پلاس سامسونگ، آنر 20 پرو، میت X 20 هواوی و اکسپریا 1 سونی به چشم می خورد. با توجه به نتایج به دست آمده، به نظر می رسد که میت 20 ایکس هواوی با امتیاز 75 در رتبه اول قرار دارد. پس از آن، آیفون های XS مکس و 11 پرو مکس به ترتیب با امتیاز 74 و 71 در رده های دوم و سوم جای گرفته اند. گلکسی نوت 10 پلاس و S10 پلاس به ترتیب دارای امتیاز 66 و 65 هستند. آنر 20 پرو و اکسپریا 1 سونی به ترتیب با امتیاز 53 و 45 در رتبه های آخر قرار دارند.

ارسال نظر