ماریا خرسند کیست | آشنایی با بیوگرافی مادر بلوتوث

ماریا خرسند یکی از مدیران مشهور صنعت آی‌تی جهان است. هر چند ایرانی‌ها در میان مدیران رده‌بالای صنعت آی‌تی چندان کم‌شمار نیستند، اما او یکی از بلندپایه‌ترین و در عین حال معدود زنان ایرانی فعال در این رشته است. در ادامه به بیوگرافی مختصر مادر بلوتوث می پردازیم.

ماریا خرسند کیست | آشنایی با بیوگرافی مادر بلوتوث

ماریا خرسند کیست | آشنایی با بیوگرافی مادر بلوتوث

ماریا در سال ۱۳۳۶ در شهر ساری متولد شد و در سن ۱۵ سالگی برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت. هر چند مادر ماریا میل داشت که فرزندانش پس از پایان تحصیل به ایران بازگردند، اما ماریا و خواهرش پس از پایان تحصیل تصمیم به ادامه زندگی در خارج از ایران گرفتند. با این حال ماریا هیچ‌گاه هویت ایرانی خود را انکار نکرده است، هر چند این مسئله در مقاطعی باعث ایجاد مانع بر سر راه پیشرفت شغلی او شده است. خرسند می‌گوید: «من به مطالعه آدم‌ها و رفتارهاشان علاقمند بودم و می‌خواستم روانکاو بشوم.» به این ترتیب ماریا ابتدا در رشته روان‌شناسی ثبت نام کرد، اما پس از مدت کوتاهی به تشویق خواهر بزرگترش که او هم در آن زمان در آمریکا مشغول تحصیل در رشته علوم کامپیوتر بود، تغییر رشته داد و در رشته کامپیوتر ثبت نام کرد و مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه فولرتون کالیفرنیا دریافت کرد.

او با همسر خود در دوران تحصیل آشنا شد و بعد از کسب تجربه کاری در شرکت‌های نفتی و کامپیوتری آمریکا به همراه همسرش در سال ۱۳۶۶ به سوئد مهاجرت کرد. او پیش از آن تجربه کار در چند شرکت نفتی و کامپیوتری آمریکایی چون شرکت نفتی یونیون کالیفرنیا و شرکت کامپیوتری یونیسیس را به تجربیات کاری خود اندوخته بود و همین مساله باعث شد پس از ورود به سوئد بتواند در کمپانی بزرگ اریکسون استخدام شود.

امروزه همه ما در تلفن‌های همراه خود از این تکنولوژی استفاده می‌کنیم و جالب است که بدانیم او در زمانی که عضو هیئت مدیره این شرکت بود، مدیریت پروژه بلوتوث را با بیش از ۲۰۰ مهندس و کارشناس بر عهده گرفت و با سیاست‌گذاری‌های درست خود، راه را برای همه‌گیر شدن این تکنولوژی هموار کرد و به همین دلیل او را مادر این تکنولوژی می‌دانند.

ارسال نظر