پرابلم با دو جایزه ۵۰ میلیون تومانی استارت زد

دیگر برای نوآوری و حل مسئله نیازی به شرکت در مناقصه‌ها و کاغذبازی اداری نیست. از هر مکان جغرافیایی می‌توان در جلو بردن لبه نوآوری رقابت کرد و با نشان دادن توانایی‌های خود، هم مسئله یک کارفرما را حل کرد و هم کسب‌وکار آینده خود را پایه‌گذاری کرد. «پرابلم» (Problem.ir) با ایجاد بستری برای نوآوری باز، این امکان را فراهم می‌کند.

پرابلم با دو جایزه ۵۰ میلیون تومانی استارت زد

کلیک - دیگر برای نوآوری و حل مسئله نیازی به شرکت در مناقصه‌ها و کاغذبازی اداری نیست. از هر مکان جغرافیایی می‌توان در جلو بردن لبه نوآوری رقابت کرد و با نشان دادن توانایی‌های خود، هم مسئله یک کارفرما را حل کرد و هم کسب‌وکار آینده خود را پایه‌گذاری کرد. «پرابلم» (Problem.ir) با ایجاد بستری برای نوآوری باز، این امکان را فراهم می‌کند.
رقابت با بهترین‌ها، حضور در «جامعه بهترین‌ها»
در پرابلم مسابقه‌ها بر اساس نیازهای سفارش‌دهنده ایجاد شده‌اند و «واقعی» هستند و بهترین‌های ایران در این مسابقه‌ها با یکدیگر برای ارائه بهترین راه حل‌ها رقابت می‌کنند. باید دید که چه زمانی پرابلم می‌تواند خود را در قواره بین‌المللی ببیند و شرکت‌کننده‌های خارجی نیز در رقابت وارد شوند؛ چرا که در برنامه‌های خود این موضوع را اعلام کرده است که قصد ندارد تنها به داخل ایران بسنده کند. دعوت از تعدادی از بهترین‌های هر حوزه برای داوری نیز یکی از شعارهای پرابلم بوده که به دنبال «جامعه‌ای از بهترین‌ها» است.

جوایز بزرگ و ارزنده
مسابقه‌های اعلام شده جایزه‌های نسبتاً بزرگی دارند و پرابلم قصد ندارد به مسابقه‌های کوچک ورود کند بلکه هدف خود را برگزاری مسابقه‌هایی قرارداده که بتواند در میان خبرگان یک حوزه شور و شوق و تحرک ایجاد کند تا مرزهای نوآوری را جلو ببرد. بر این اساس پرابلم به دنبال مسابقه‌های بزرگ و جایزه‌های بزرگ می‌رود. البته جوایز نقدی تنها جوایز موجود نیستند.
پیشنهادهای ایجاد کسب و کار نیز برای افراد برتر وجود دارد به‌عنوان مثال کارگزاری تدبیرگران فردا که سفارش‌دهنده یکی از مسابقه‌های پرابلم برای «توسعه الگوریتم پیش‌بینی قیمت سهام با یادگیری ماشین» است اعلام کرده که در کنار جایزه، به افراد برتر پیشنهاد عضویت در تیم معاملات الگوریتمی این کارگزاری را می‌دهد. همچنین در مسابقات آینده این سامانه تضمین خرید خدمات به شرکت‌های برتر نیز وجود دارد که طی آن شرکتی که در مسابقه برنده شود برای مدتی مشخص از بابت وجود مشتری آرامش خیال خواهد داشت.

رازداری و عدم افشا
پرابلم متعهد به حفاظت و عدم افشای تمام راه‌حل‌هایی است که توسط شرکت‌کنندگان ارائه می‌شود. درصورتی‌که سفارش‌دهنده نیز مجبور به ارائه اطلاعات باارزشی برای مسابقه باشد، این اطلاعات نیز مورد محافظت قرار می‌گیرد. به همین منظور در زمان ارائه راه‌حل‌ها، قرارداد عدم افشا به امضا می‌رسد تا شرکت‌کنندگان نسبت به حقوق مادی و معنوی خود مطمئن باشند.

شما هم نیاز به راه حل دارید؟ مسابقه سفارش دهید!
همواره بسیاری از مشکلات، نیازها و مسائل در شرکت‌های خصوصی، شرکت‌های دولتی، نهادهای عمومی و غیره وجود دارد که خرد جمعی بهتر می‌تواند آن‌ها را حل کند. در بسیاری از موارد کارفرما برای حل نیاز خود به یک ارائه‌دهنده خدمات مراجعه کرده و اعلام نیاز می‌کند یا مناقصه‌ای برگزار کرده و تعدادی از شرکت‌ها در آن حاضرشده و پیشنهادهای خود را ارائه می‌کنند. در مقابل، برگزاری مسابقه یک راه جایگزین است که به دلیل مزایای فراوان آن، امروزه مورد اقبال روزافزون قرارگرفته است.
از جمله این مزایا می‌توان به حضور گسترده‌تر نخبگان در مسابقه به دلیل ماهیت چالشی آن، قیمت کمتر برای رسیدن به راه‌حل و امکان مقایسه راه‌های مختلف با یکدیگر اشاره کرد. همچنین در مسابقه، سفارش‌دهنده می‌تواند راه‌حل نهایی را ببیند و سپس انتخاب کند، برخلاف روش‌های دیگر که ابتدا باید قرارداد بسته تا پس‌ازآن راه‌حل تولید شود.

مسابقه " الگوریتم پیش بینی قیمت سهام " و " داشبرد تحلیلی بازی های ویدئویی " با جوایز ۵۰ میلیون تومانی، دو مسابقه فعال پرابلم است، برای اطلاع از مسابقات فعلی و آینده پرابلم و ثبت نام در مسابقات به این صفحه مراجعه نمایید.

مسابقه الگوریتم پیش‌بینی قیمت سهام به وسیله یادگیری ماشین
پیش‌بینی روند آتی قیمت سهام یکی از ابزارهای بهینه‌سازی سبد سهام و سرمایه‌گذاری در بازار سهام است. با توجه به اینکه قیمت سهام تحت تأثیر تصمیم‌های طیف وسیعی از سرمایه‌گذاران و تحولات سیاسی و اقتصادی است، همانند سیستمی غیرخطی و آشوبناک رفتار می‌کند؛ بنابراین پیش‌بینی روند قیمت با چالش بسیاری مواجه است.
از طرف دیگر، افزایش حجم و سرعت ارائه اطلاعات در بازار سرمایه، لزوم کاربرد تکنیک‌های داده‌کاوی به منظور یافتن ارتباط منطقی میان اطلاعات ارائه شده را در سال‌های اخیر افزایش داده است؛ بنابراین، ارائه روش‌های نوین یادگیری ماشین که با استفاده از داده‌کاوی به پیش‌بینی‌های دقیق منتهی شوند، امری اجتناب‌ناپذیر است.

مسئله مورد نظر این مسابقه عبارت است از پیش‌بینی تغییرات قیمت سهام با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین که در آن طی فرآیند داده‌کاوی، اطلاعات مورد نیاز از داده‌های اولیه بازار استخراج می‌شود و الگوریتم مورد نظر با یادگیری و استفاده از داده های گذشته، قیمت سهام در آینده را پیش بینی می‌کند.
این مسابقه در دو مرحله برگزار خواهد شد. در مرحله اول شرکت‌کنندگان الگوریتم‌های خود را توسعه داده و پس از یادگیری، یک جواب اولیه پیش‌بینی شده ارائه خواهند کرد. بر اساس امتیازی که جواب ارائه شده‌ی آن‌ها کسب می‌کند، نفرات برتر انتخاب شده در رویدادی حضوری، کدهای خود را ارائه کرده و داده‌های جدید برای پیش‌بینی به آن‌ها ارائه خواهد شد تا توسط الگوریتم‌ها پردازش شده و جواب تولید شود. جواب‌های حاصل و پارامترهای دیگر الگوریتم، سنجیده و امتیازدهی خواهد شد و براساس این امتیازها نفرات برتر شناخته می‌شوند.
داده‌های آموزشی برای یادگیری الگوریتم در اختیار شرکت کنندگان قرار داده خواهد شد. الگوریتم‌های پیشنهادی یادگیری ماشین در این قسمت شامل شبکه دینامیکی بیزین، ماشین‌های بردار پشتیبان، روش‌های کلاسیک تخمین سری زمانی و یادگیری عمیق و دیگر روش‌های مرسوم است.
جوایز این مسابقه بدین نحو به سه تیم نخست اعطا می‌شود:

۱٫ تیم اول ۲۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
۲٫ تیم دوم ۱۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
۳٫ تیم سوم ۱۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مهلت ثبت‌نام اولیه برای این مسابقه تا ۳۰ فروردین ۹۶ تعیین شده است. ثبت نام اولیه تنها به معنی علاقه به شرکت در این مسابقه است و تنها نیازمند ثبت نام و مشخصات است. پس از ثبت نام اولیه اطلاعات تفصیلی مسابقه برای شرکت کنندگان ارسال می شود. در هفته اول خرداد ماه نشستی برای پرسش و پاسخ حضوری تیمها برگزار خواهد شد.
تیمها جوابهای اولیه خود را تا تاریخ ۹ مرداد بارگذاری می کنند و امتیاز خود را همانجا ملاحظه می کنند. روز بعد یعنی ۱۰ مرداد ۹۶ داده های جدیدی برای تکمیل یادگیری و تست الگوریتم به شرکت کنندگان ارائه می شود و ۱۴ مرداد ۹۶ شرکت کنندگان نتایج جدید خود را بارگذاری می کنند و امتیاز نهایی را مشاهده می کنند.

سپس تیمهای برتر مشخص شده و از آنها خواسته می شود تا کدهای خود را بارگذاری کنند. کدهای بارگذاری شده بررسی شده و در صورت وجود اشکال یا استفاده از هرگونه تقلب تیم مربوطه حذف شده و تیم دیگری جایگزین می شود. در نهایت روز ۳۰ مرداد ۹۶ رویداد داوری و اهدای جوایز برگزار خواهد شد. پس از آن نیز مذاکرات بین کارگزاری تدبیرگران و تیم/تیم‌های برتر برای جذب در تیم معاملات الگوریتمی کارگزاری یا ایجاد شرکت مشترک برگزار خواهد شد.

اطلاعات بیشتر و ثبت نام در
Problem.ir

ارسال نظر