ششمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران به ایستگاه آخر می رسد

نشست خبری جشنواره بازی های رایانه ای تهران صبح امروز ۱۶ اسفند ماه در حالی با دبیری متین ایزدی برگزار شد که در آن به تشریح برنامه های مختلف اختتامیه و جوایز برندگان نیز پرداخته شد.

ششمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران به ایستگاه آخر می رسد

به گزارش کلیک، آقای ایزدی در خصوص تغییر زمان برگزاری اختتامیه به خبرنگاران گفت: دلایل متعددی برای تغییر زمان برگزاری اختتامیه این رویداد از ۵ اسفند به ۲۱ اسفند وجود داشته و خوشبختانه این مدت زمان اضافی به ما فرصت داد تا علاوه بر بهبود روند داوری، برنامه‌ریزی‌ها برای بهتر برگزار شدن اختتامیه نیز به خوبی پیش برود.

ایزدی به تفکیک تعداد آثار ارسالی به جشنواره را اشاره کرد و اینطور ادامه داد: از ۱۸۷ بازی ارسال شده به جشنواره، ۱۶۰ بازی برای اندروید، ۳۶ بازی برای رایانه‌های شخصی و ۳۵ بازی نیز برای پلتفرم iOS بودند که در تمام پلتفرم‌ها شاهد رشد تعداد آثار ارسالی هستیم. هم‌چنین ۱۹ بازی‌نامه نیز به جشنواره ارسال شده است. ارسال کننده این آثار ۱۰۵ شرکت و ۴۲ تیم بوده‌اند.

وی تعداد بازی‌ها در هر ژانر را نیز این‌طور برشمرد که ۱۰ بازی در ژانر اکشن ماجرایی، ۱ بازی در ژانر نقش‌آفرینی، ۲۹ بازی در ژانر استراتژی و مدیریتی، ۴۳ بازی در ژانر اکشن، ۵۳ بازی در ژانر ساده، ۱۶ بازی در ژانر سکوبازی، ۲۰ بازی در ژانر ماجرایی و ۱۵ بازی در ژانر ورزشی داوری شده‌اند.

او در ادامه به اتمام داوری آثار اشاره کرد و گفت، داوری آثار توسط ۱۳ داور داخلی و ۱۶ داور بین‌المللی به اتمام رسیده است و نماینده‌ی بازی‌سازان در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نیز به عنوان ناظر در تمام جلسات داوری حضور داشته است تا شائبه‌ای پیش نیاید. با توجه به این که اختتامیه به تعویق افتاد، این فرصت برای تیم داوری ایجاد شد تا یک بار دیگر بازی‌هایی که بیش‌ترین امتیازها را کسب کرده بودند؛ بررسی کرده و اگر می‌خواهند نمرات خود را دقیق‌تر کنند. به همین دلیل می‌توان گفت امسال با داوری بسیار دقیقی روبه‌رو بودیم.

اعلام جوایز عملیاتی جشنواره

متین ایزدی درباره‌ی ایدئولوژی جشنواره گفت: از نظر ما ایدئولوژی و نقش جشنواره در صنعت بازی همانند حلقه یا چرخ‌دنده‌ای است که کمک می‌کند اتصال بین بازی‌ها و بازار و مخاطب بهتر شکل گیرد.

وی تشریح کرد: بر همین اساس ما هر ساله به دنبال حامیان یا همراهانی هستیم که بتوانند نه به جشنواره و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای بلکه به بازی‌سازان و بازی سازی کشور کمک کنند. خوشبختانه امسال حامیانی داریم که این کار را در سطح وسیع و گسترده‌ای انجام می‌دهند. ما به ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که این حامیان به بازی‌های برتر می‌دهند «جوایز عملیاتی» می‌گوییم.

یکی از اپراتورهای تلفن همراه به عنوان یکی از حامیان جشنواره از بازی‌های برتر پشتیبانی ویژه مالی پرداخت داخل بازی از طریق شارژ ، میزبانی بازی‌های آنلاین روی سرورهای آن شرکت، تخصیص ترافیک ارزان‌تر بر بستر اینترنت به بازی‌های برتر و ارسال ۱ میلیون پیامک تبلیغاتی (BTL) برای بازی‌های برتر از جمله جوایز عملیاتی آن شرکت برای جشنواره است.

یک شرکت تبلیغاتی نیز به‌عنوان حامی دیگر جشنواره حضور دارد و به بازی‌های برتر پکیج‌های بزرگ و کوچکی اعطا می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به تخفیف ویژه ۵۰ درصدی تبلیغات، مشاوره تبلیغاتی رایگان، استفاده از سرویس سرور بکتوری و غیره اشاره کرد.

وی افزود:‌ یکی از سایت های معروف در زمینه هاستینگ ویدئو، نیز با ارائه ردیف اختصاصی به جشنواره کمک شایانی به فرهنگ تریلر یا ویدیو ساختن از بازی‌های ایرانی کرده است. علاوه بر آن ویدیوی بازی‌های برتر جشنواره در صفحه اول آپارات به نمایش در می‌آیند. خوشبختانه مراسم اختتامیه جشنواره به صورت زنده توسط این سایت پخش خواهد شد.

دبیر جشنواره گیم تهران، جوایز عملیاتی نمایشگاه بین‌المللی TGC را یکی دیگر جوایز مهم اعلام کرد و گفت: به بازی‌های برتر غرفه ۹ متری رایگان، معرفی بازی به ناشران در روز ناشران نمایشگاه و بلیت‌های رایگان برای شرکت در کنفرانس‌ها و کلاس‌های تخصصی اعطا می‌شود.

فقط نظر داوران ملاک است

ایزدی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در رابطه با نحوه انتخاب بازی با محتوای فرهنگی گفت: در برخی جشنواره‌ها که نگاه ویژه یا بخش‌های خاصی دارند، دبیر جشنواره تعیین می‌کند که فلان اثر جایزه بگیرد اما ما‌ به‌هیچ وجه در جشنواره گیم تهران چنین رویکردی نداریم.

وی با اشاره به اضافه شدن بخش بهترین بازی فرهنگی به جشنواره گفت: برای ما در بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مهم است که بازی‌هایی با رویکرد فرهنگی بیش‌تر و بیش‌تر ساخته شود. به همین دلیل جایزه بهترین بازی فرهنگی را به جشنواره اضافه کردیم و معیارهای مشخصی برای بازی فرهنگی تعریف کردیم. این معیارها به تمام داوران داخلی جشنواره ارائه شده و آن‌ها تصمیم گرفتند که کدام بازی از نظرشان بازی فرهنگی بهتری است.

متین ایزدی ملاک قرار دادن برآیند ۱۳ داور مطرح داخلی را بهتر دانست و گفت: نتیجه‌ی جایزه‌ی فرهنگی هر چه باشد تصمیم ۱۳ متخصص داخلی است، در نتیجه این تیم راحت‌تر می‌تواند از تصمیمی که گرفته است دفاع کند.

اختتامیه ششمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران با حضور دکتر صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری روز شنبه ۲۱ اسفند ماه از ساعت ۱۸ الی ۲۲ در سالن اصلی مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار خواهد شد.

ارسال نظر