خداحافظی بازار ایران با گوشی های قاچاق در تابستان ۹۶ + جدول

با کشف هزاران گوشی قاچاق در کشور قرار شد به زودی طرح رجیستری موبایل از سوی مسئولین انجام شود. به گفته وزیر ارتباطات و اطلاعات این طرح که امید است قاچاق این کالا را به حداقل برساند در تابستان ۹۶ عملی و اجرا خواهد شد.

خداحافظی بازار ایران با گوشی های قاچاق در تابستان ۹۶ + جدول

به گزارش کلیک ، سالانه اخبار مختلفی در خصوص کشف محموله های گوشی قاچاق در جای جای کشورمان شنیده و منتشر می‌ شود و اخیرا نیز یک محموله بزرگ قاچاق حاوی هفت هزار گوشی تلفن همراه در کرمان و اصفهان کشف شد. این در حالی است که وزیر ارتباطات نوید مبارزه با قاچاق از طریق طرح ریجستری را داده است.

۱۰ سال از اجرای طرح ریجستری می ‌گذرد اما پس از مدتی که این طرح از حرکت ایستاده بود قرار است تابستان ۹۶ شروع تازه ای برای این طرح باشد.

مدتی قبل مدیر کل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین گفت: در تاریخ ۲۶/۱۰/۹۵ قراری را با وزارت ارتباطات داریم که باید کاری را در این راستا انجام دهند و امیدواریم که با تأخیر مواجه نشود.

او درباره فرآیند رجیستری گوشی های تلفن همراه گفت: با طرحی که تدوین کردیم دنبال اجرا با کمترین اصطکاک برای مصرف کنندگان هستیم و می‌ خواهیم زمانی که مردم برای خرید گوشی به بازار می‌ روند، بتوانند با کمترین تأخیر و روش به اصالت کالای مورد نظر پی ببرند.

دهقانی ‌نیا ابراز کرد: ساختار طرح تدوین شده به این شکل است که شناسه ‌ای یکتا برای گوشی ها که برگرفته از کد شناسه‌ های IMEI و سیم ‌کارت است، ایجاد می ‌کند.چون براساس مستندات اتحادیه جهانی مخابرات به هیچ عنوان نمی‌ شد با شناسه IMEI این کار را به درستی پیش بریم.

او هم چنین گفت: مسئولان وزارت ارتباطات گفته ‌اند که این طرح را تا شهریور سال ۹۶ به سرانجام می ‌رسانند که به نظر ما دیر است و باید هر چه زودتر تا قبل از پایان سال جاری اجرایی شود. طرح رجیستری تلفن‎ های همراه و نحوه و شرایط اجرای آن موضوعی بود که چندین بار از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به آن اشاره شده است.

محمود واعظی وزیر ارتباطات، شهریور ماه سال جاری امسال گفت: ما باید طوری طرح رجیستری را پیگیری کنیم که افرادی که قبلا گوشی ‌های خود را خریداری کرده اند متضرر نشوند و یا باید مطمئن شویم که طرح رجیستری ارائه شده به گونه ای است که یک وارد کننده با واردات قانونی یک محموله و ثبت آن ها ۱۰ محموله قاچاق را به نام همان محموله اول وارد سیستم نکند چرا که این قبیل کارها قبلا انجام شده است.

آغاز دوباره طرح از اوایل تابستان ۹۶

البته امروز محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با نوید به اجرای دوباره طرح رجیستری گفت: طرح رجیستری موبایل از اوایل تابستان اجرا می ‌شود و هماهنگی خوبی با وزارت صنعت،‌ معدن و ستاد مبارزه با کالای قاچاق و ارز انجام شده است. واعظی همچنین افزود:

امروز بخش IT فضای بسیار خوبی را برای سرمایه‌ گذاری بخش خصوصی به وجود آورده و با توجه به اینکه حوزه IT فضای کسب و کار جدیدی است، قطعا این حوزه نیازمند حمایت دولت است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درمورد طرح رجیستری گوشی ‌های همراه، گفت: این طرح در گذشته ۲ بار با شکست مواجه شد، اما ما کار را به صورت عمیق و جدی شروع کرده‌ ایم.

برای این منظور هماهنگی خوبی با وزارت صنعت، ‌معدن و ستاد مبارزه با کالای قاچاق و ارز انجام شده و تقریبا مقدمات آن فراهم است و برای خریداری تجهیزات نیز مناقصه گذاشته شده است.

او با تاکید بر اینکه طرح رجیستری گوشی‌ های همراه باید به گونه‌ ای انجام شود که مزاحمتی برای فروشندگان و مصرف ‌کنندگان به وجود نیاورد، گفت: این کار فنی است اما با توجه به اقدامات انجام شده فکر می ‌کنیم که انجام آن تیر ماه سال آینده نهایی شود.

گفتنی ا‌‌ست طرح ریجستری می تواند به کاهش قاچاق در کشور کمک کند زیرا موجب می‌ شود تا گوشی‌ های قاچاق دیگر قابل استفاده نباشد و دیگر تمایلی به خرید آن ها وجود نخواهد داشت. گوشی‌های موبایل همیشه از طریق مبادی غیر قانونی به کشور وارد می‌ شود و دست به دست می‌ چرخد. نه تنها برند های نامعتبر بلکه برند های معروفی همچون آیفون نیز به صورت قاچاق وارد کشور می ‌شود.

به طوریکه مدتی قبل غلامحسین میرکریمی رییس اتحادیه تجهیزات مخابراتی اعلام کرد: همچنان بیش از ۹۰ درصد گوشی‌ های آیفون در بازار قاچاق است. او با اشاره به اینکه متاسفانه راهکارهای ارائه شده از اتحادیه درباره مبارزه با واردات قاچاق مورد توجه و همراهی سازمان‌ های دولتی قرار نگرفته، اظهار کرد: ما در این خصوص که چگونه می ‌توان با واردات قاچاق موبایل مبارزه کرد، راهکار های متعددی را ارائه کرده ‌ایم.

۹۷ درصد موبایل‌ ها در بازار قاچاق هستند

اخیرا نیز فرهاد احتشام‌ زاد رئیس فدراسیون واردات با بیان اینکه یکی از مشکلات بخش واردات مربوط به انجمن موبایل ایران است، گفت: ۹۷ درصد واردات موبایل در کشور به صورت قاچاق انجام می ‌شود و ۳ درصد رسمی است؛ در حالی که ارزش این واردات ۲.۵ تا ۳ میلیارد دلار در سال است.

در حال حاضر تعرفه گمرکی واردات گوشی تلفن همراه در کف (پنج درصد) است اما شاهد بیشتر شدن قاچاق آن هستیم، این یعنی باید تمهیداتی برای بازدارندگی از قاچاق و خطرپذیری آن برای قاچاقچیان صورت گیرد.

طرح رجیستری دو بار در دولت های قبلی مطرح شد و شکست خورد اما کارشناسان امیدوار هستند که در تابستان سال آینده شاهد روند جدیدی در این بخش باشند. ضمن اینکه این طرح نیازمند عزمی جزم در دولت است تا با رعایت شرایط به سرانجام برساند.

اجرای طرح رجیستری موبایل

ارسال نظر