۴۰ درصد وب سایت های دولتی ایران در معرض خطر

رئیس کانون توسعه دهندگان فضای مجازی اعلام کرد که مطابق بررسی‌های صورت گرفته بالغ بر ۴٠ درصد وب‌سایت‌ها و پرتال‌های دولتی باگ امنیتی دارند و هکرهای تازه کار می‌توانند به راحتی در این سایت‌ها نفوذ کنند.

۴۰ درصد وب سایت های دولتی ایران در معرض خطر

به گزارش کلیک ، حمیدرضا همتی، رئیس کانون توسعه دهندگان فضای مجازی با اعلام این خبر که که ۴۰ درصد وبسایت های پرتال دولتی دچار مشکل باگ امنیتی هستند، ایشان همچنین خبر داد که کانون توسعه دهندگان فضای مجازی، وب فارسی را از لحاظ محتوایی و برنامه نویسی و کدنویسی مورد بررسی قرار می دهد. براین اساس ارزیابی سایتهای دستگاه‌های دولتی از نظر برنامه نویسی، محتوا و موضوعات امنیتی انجام شده است تا مشکلات مربوط به این سایت‌ها، به دستگاه‌ها اعلام شود.

همتی همچنین گفت: برمبنای ارزیابی انجام شده از سیستم ها و پرتال‌های دستگاه‌های دولتی از منظر به روزرسانی بسیار ضعیف هستند و حتی پرتال‌هایی وجود دارند که بالغ بر ۵ ماه است که بروزرسانی نشده‌اند.

همتی در ادامه با تاکید براینکه باگ‌ها و رخنه‌های پرتال‌ها و وبسایت‌های دستگاه‌های اجرایی زیاد است گفت: بالغ بر ۴٠ درصد وبسایتها و پرتالهای دولتی باگ امنیتی دارند و حتی هکرهای تازه کار هم می‌توانند وارد سیستم اطلاعاتی این وب‌سایتها شوند و به آنها نفوذ کنند.

وی افزود: هک شدن وبسایت‌های دولتی به دلیل درز اطلاعات مشکل ساز می شود و به همین دلیل با ارزیابی این وبسایتها و بررسی مسائل امنیتی آنها، نتایج ارزیابی را به صورت محرمانه به دستگاه‌ها اعلام می‌کنیم.

رئیس کانون توسعه دهندگان فضای مجازی همچنین در ادامه با اشاره به راه اندازی قرارگاه پدافند سایبری در کشور اظهار امیدواری کرد که این قرارگاه بتواند در حوزه ارزیابی امنیت اطلاعات فضای وب فارسی موثر عمل کند.

وی تصریح کرد: محتوای فارسی در وب به سمت پررنگ‌تر شدن پیش می‌رود و جلوگیری از کپی بیش از اندازه محتوا در این بخش می‌تواند در افزایش سهم محتوای فارسی در فضای وب موثر واقع شود.

شایان ذکر است که به روزرسانی پرتال‌های دولتی یکی از الزامات توسعه دولت الکترونیک در کشور است.

ارسال نظر