ابداع دستگاه تزریق دارو از راه دور توسط محققان ایرانی

در خبری که مدیر فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی گیلان از موفقیت اختراع جدید دانشمندان و محققان ایرانی داد در مورد این دستگاه جدید و عملکرد آن توضیحات جالبی را به خبرنگاران ارائه کرد.

ابداع دستگاه تزریق دارو از راه دور توسط محققان ایرانی

به گزارش کلیک، در این اختراع، یک دستگاه چندکاناله برای تزریق دارو به بیمار ساخته شده است که پزشک از هرجای دنیا که باشد می تواند بیمار خود را کنترل کرده و با دادن کد دستوری به دستگاه دارو را به وی تزریق نماید.
دکتر نجم‌الله طایفه با تاکید بر این‌که این طرح از سوی دکتر تحریری به همراه تیم تحقیقاتی وی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اجرایی شده است، گفت: این دستگاه چند کاناله برای تزریق دارو به بیمار کاربرد دارد.
وی اساس این دستگاه را کنترل از راه دور دانست و خاطرنشان کرد: عملکرد این دستگاه بر اساس سیستم موبایل است؛ به این معنی که پزشک از هر جای دنیا می‌تواند با کد دستوری که به دستگاه می‌دهد، وضعیت بیمار و آخرین آزمایش‌هایی که برای بیمار انجام شده را از طریق این دستگاه، دریافت و بر اساس نتایج آزمایش‌ها، داروهای مورد نیاز را تجویز کند.
طایفه اضافه کرد: داروهای تجویز شده از سوی پزشک به دستگاه وارد می‌شود و دستگاه به صورت اتوماتیک دارو را در اختیار بیمار قرار می‌دهد.
وی با تاکید بر این که این دستگاه حتی می‌تواند در ساعات معینی از روز اطلاعات دارویی را دریافت و به بیمار تزریق کند، اضافه کرد: در حال حاضر نمونه اولیه این دستگاه که تنها برای داروهای تزریقی به کار می‌رود، تولید شده است.
مدیر فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر این که این دستگاه به صورت ۴ کاناله طراحی و ساخته شده است، به بیان عملکرد این دستگاه پرداخت و توضیح داد: این دستگاه دارای مخزنی بر روی هر یک از کانال‌ها است و زمانی که تزریق دارو به پایان می‌رسد، سرنگ مجددا به داخل مخزن بر می‌گردد و دارو در آن پر می‌شود.
ساخت این دستگاه گامی محکم در مورد دستگاه‌های کنترل از راه دور و رباتیک در زمینه ی درمان و خدمات پزشکی است و می‌تواند راهگشای تعامل بیشتر بیمار و پزشک باشد.

ارسال نظر