بقای شبکه های مجازی خارجی به شرط انتقال سرور

تلاش می‌ کنیم تمام مسایل شبکه‌ های مجازی در داخل باشد تا اطلاعات مصرف کنندگان در کشور باقی بماند شبکه ‌های مجازی خارجی می‌ توانند در کشور فعالیت کنند به شرط اینکه سرورهایشان در داخل کشور باشد.

بقای شبکه های مجازی خارجی به شرط انتقال سرور

به گزارش کلیک، محمود واعظی، وزیر ارتباطات ضمن بیان این موضوع، درباره گوشی ‌های قاچاق نیز گفت: تعداد گوشی‌ های موبایل و تبلت که در طول سال قاچاق می ‌شوند بسیار زیاد است و می‌ توان گفت ۷۰ تا ۷۵ درصد گوشی‌ هایی که در ایران استفاده می‌ شوند قاچاق هستند. در جلسه ‌ای تصمیم ‌گیری شده است که این موضوع سازمان‌ دهی شود. قرار است وزارت ارتباطات با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک و سازمان مبارزه با قاچاق فعالیت ‌هایی را پیرامون موضوع قاچاق انجام دهد.

وزیر ارتباطات در خصوص جذب سرمایه در حوزه ICT نیز افزود: سیاست دولت توسعه است و فکر می‌ کنیم توسعه می ‌تواند باعث رونق اقتصادی و اشتغال شود. یکی از بخش‌ هایی که به استقبال این سیاست دولت رفته است، ICT است. شرکت ‌های بزرگ اینترنتی و مخابراتی پس از برجام اقبال بسیار خوبی برای همکاری با بخش خصوصی از خود نشان داده ‌اند.

وی اضافه کرد: ۱۴٫۵ درصد برنامه پنجم توسعه در دولت قبل انجام شده بود در حالی که با روی کار آمدن دولت جدید و در ۲٫۵ سال باقیمانده برای تحقق برنامه پنجم توسعه حدود ۸۵ درصد باقی مانده بود. با وجود این موضوع هر آنچه برعهده وزارت ارتباطات بود در زمان خود محقق شد. برای برنامه ششم نیز برنامه ‌های متعددی وجود دارد. در برنامه ششم توسعه برای اولین بار ICT دارای سرفصل شده است و جایگاه ICT بسیار جدی در برنامه ششم قرار گرفته است. از ابتدای دولت تدبیر و امید نیز ICT به عنوان پیشران توسعه در نظر گرفته شد.

وی بیان کرد: سهم بازار ICT در حال حاضر ۳۹ هزار میلیارد تومان است، قرار است این میزان به بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تا پایان دولت افزایش یابد. همچنین ۱۰۰ هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم در حوزه ICT ایجاد شود. در مدار قرار دادن دو ماهواره ملی مخابراتی و سنجش از راه دور نیز در برنامه ششم توسعه دیده شده است.

واعظی تصریح کرد: پس از نگرانی ‌هایی که مقام معظم رهبری در ارتباط با تولید محتوای فاخر داشتند و با توجه به اینکه مخاطب ایشان تمام بخش‌ های کشور هستند، ما نیز به عنوان بخشی که شبکه انتقال و پهنای باند در اختیارش است وارد عمل شدیم و کارگروهی را تشکیل دادیم و تمام فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه فضای مجازی را اجرا کردیم و همچنان در این زمینه در حال فعالیت هستیم.

وی اظهار داشت: از ابتدای فعالیت دولت مردم از ۱۰ درصد محتوای داخلی استفاده می ‌کردند، اما امروز این میزان به ۴۱ درصد افزایش یافته است. تلاشمان این است که تا پایان دولت استفاده از محتوای داخلی توسط مردم به ۵۰ درصد برسد.

وزیر ارتباطات در خصوص شبکه های مجازی نیز توضیح داد: در ارتباط با شبکه‌ های مجازی بررسی‌ هایی را انجام داده‌ ایم و اولویت‌ هایی را مشخص کرده ‌ایم. اولویت اولمان این است که همه مسایل شبکه ‌های مجازی در ایران باشد تا اطلاعات مصرف کنندگان و مردم در کشور باقی بماند. شبکه ‌های خارجی می‌ توانند در کشور فعالیت کنند به شرط اینکه سرورهایشان در داخل کشور باشد. آن دسته از شبکه‌ ها که مقررات و قانون کشورمان احترام بگذارند برایمان محترم شمرده خواهند شد.

وی با تأکید بر اینکه دولت بنایی بر ساخت شبکه ‌های اجتماعی ندارد، ادامه داد: در کشور باید دانشگاهیان و بخش خصوصی وارد این قضیه شوند. هر دانشگاهی در ایران که بتواند برای شبکه ‌های اجتماعی پلت فرم بنویسد، یک تا دو میلیون مخاطب را ساپورت کند از طرف وزارت ارتباطات حمایت مالی خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیرامون مسائل به وجود آمده در مورد ایران کانکت، اظهار کرد: از گذشته شرکتی به نام "یورو مانی" کار تدارکات این بخشنامه را انجام می ‌داد. در رابطه با ایران نیز با هماهنگی وزارت خارجه و وزارت اطلاعات هماهنگی‌ هایی انجام شد. اینکه شرکت‌ های بزرگ دنیا به ایران می ‌آیند و با هم مذاکره می‌ کنند و همچنین فرصتی برای شرکت‌ های ایرانی برای انجام مذاکرات انجام خواهد شد باید به صورت مثبت نگاه شود، اما متأسفانه برخی خبرگزاری‌ ها همچنان منفی نگاه می‌کنند.

وی پیرامون سرانجام بازی پوکمون گو نیز عنوان کرد: این بازی در کارگروه تعیین مصادیق بررسی و جلوی آن گرفته شده است. این بازی مشکلاتی برای فردی که این بازی را انجام می ‌دهد ایجاد خواهد کرد. گرفتاری ‌های بسیاری هم از نظر روانشناسی و از نظر امنیتی در این بازی وجود دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: قیمت هر گیگ اینترنت ۲۹۵۰ تومان است که با ۹ درصد ارزش افزوده ۳۲۰۰ تومان در اختیار مصرف کننده قرار خواهد گرفت. مالیات بر ارزش افزوده ربطی به مخابرات ندارد.

ارسال نظر