نخستین رقابت علمی ربات های پرنده در ایران

نخستین رقابت علمی ربات های پرنده در ایران، در دو بخش سرعت و فضای بسته برگزار می شود. این مسابقه از این پس به صورت سالانه در ایران برگزار خواهد شد.

نخستین رقابت علمی ربات های پرنده در ایران

به گزارش کلیک، این مسابقه با حضور بیش از ۱۵۰ دانشجو از سراسر ایران اجرا می ‌شود. از جمله اهداف این مسابقات ایجاد پویایی در میان جامعه مهندسان ایرانی به ویژه دانشجویان مهندسی برق، ایجاد ارتباط میان صنعت و دانشگاه و معرفی فناوری رباتیک ایران به جامعه بین‌ المللی می باشد.

اولین دوره مسابقات ربات‌ های پرنده با مشارکت و میزبانی انجمن علمی دانشجویان برق و دانشگاه صنعتی مالک اشتر ۶ تا ۸ مردادماه جاری برگزار می ‌شود.

سید مرتضی جابری ‌فرد، دبیر اولین مسابقه ربات ‌های پرنده در این باره گفت: شرکت‌ کنندگان در بخش سرعت پرنده ‌های بدون سرنشین با کنترل دید غیر مستقیم باید توسط دوربین و فرستنده تصویر پرنده خود را هدایت کرده و زودتر از رقبای خود به مقصد برسند. در بخش فضای بسته (Indoor) نیز تیم‌ های شرکت‌ کننده باید با موفقیت اشیا مهم را در شرایطی خاص مثل حرارت بالا، دود غلیظ و... از داخل ساختمان مبدأ برداشته و در مقصد که سطحی متحرک است، فرود آورند.

جابری فرد توضیح داد: ربات‌ های پرنده، در صنایع آینده نقش موثری خواهند داشت، در حال حاضر پهپادها برای شرکت در عملیات‌ های دفاعی، شناسایی، مقابله با بحران، امداد رسانی، نظارت بر مرزها، تنگه‌ ها، نیروگاه ‌ها، خطور انتقال انرژی و مناطق مهم کشور مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

این مسابقات طی سه روز در مجموعه ورزشی سازمان صنایع دفاع برگزار می ‌شود. تیم‌ های اول تا سوم لیگ سرعت برای این دوره از مسابقات به ترتیب ۱۵۰ میلیون ریال، ۷۰ میلیون ریال و ۳۰ میلیون ریال دریافت خواهند کرد و به تیم ‌های اول تا سوم لیگ Indoor نیز به ترتیب مبلغ ۵۰ میلیون ریال، ۳۰ میلیون ریال و ۲۰ میلیون ریال به عنوان جایزه نقدی اعطا می ‌شود.

ارسال نظر