ایمیلی که حضوری باید فعال شود!

امروزه، ایمیل یکی از مهم ترین ابزارهای مورد استفاده در دنیای ارتباطات است. بحث امنیت و سرعت ایمیل ها نیز همواره در میان کاربران بسیار مهم و مورد توجه بوده است.

ایمیلی که حضوری باید فعال شود!

به گزارش کلیک، بحث استفاده از ایمیل‌ های بومی و داخلی همواره مورد توجه بوده است و در زمان هایی که ایجاد مشکلاتی برای ایمیل‌ های خارجی روند استفاده از آن را سخت می کرد، ضرورت وجود ایمیلی بومی بیشتر احساس می شد.

اما نکته قابل توجه در میان برخی ارائه کنندگان داخلی ایمیل، انتقاداتی است که بر آن ها وارد است. برای مثال اداره پست برای فعال سازی پست الکترونیکی که مربوط به این شرکت است، مراجعه حضوری را الزامی کرده است و حتی مبلغی را هم برای فعال سازی این ایمیل دریافت می کند.

مجتبی نصیری، معاون برنامه‌ ریزی و توسعه شرکت پست، گفت: یکی از موضوعاتی که جزو فعالیت‌ های اصلی ما در سال‌ های آتی خواهد بود بحث خدمات الکترونیک است. در این میان شاید سرویس ایمیل یکی از پیچیده‌ ترین خدمات حوزه الکترونیک باشد، چرا که با وجود نمونه‌ هایی مانند یاهو و جی ‌میل قطعا ارائه این سرویس دشواری‌ های خاص خود را خواهند داشت.

نصیری افزود: شرکت پست براساس مجوزهایی که از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات دریافت کرده‌ این امکان را دارد که به ارائه‌ چنین خدمتی بپردازد. برای استفاده بیشتر از این خدمت نیز به ‌طور دائم در تلاشیم تا شرایط برای کاربران این سرویس بهبود پیدا کند. برهمین اساس به تازگی نسخه موبایلی ایمیل پست را نیز ارائه کرده‌ ایم.

معاون برنامه ‌ریزی و توسعه شرکت پست ادامه داد: در توسعه ایمیل‌ های داخلی لازم است فضای کافی در اختیار مشترک قرار گیرد، برای انجام این کار باید زیرساخت‌ های نگهداری داده فراهم باشد که ما این مهم را در میان برنامه‌ های اصلی شرکت پست در سال ‌های آتی قرار داده‌ ایم تا بدین ترتیب زیرساخت ‌های لازم برای دسترسی مناسب فراهم شود.

او اضافه کرد: در حال حاضر ایمیل پست بیش از ۲۰۰ هزار کاربر دارد و لازم است افراد برای فعال ‌کردن ایمیل پست یکبار به دفاتر پستی مراجعه کند، چرا که برای ایجاد چنین ایمیلی نیاز است که هویت فرد مورد بررسی قرار گیرد.

وی بیان کرد: البته قطعا اگر زیرساخت ‌های لازم فراهم شود و موضوعاتی مانند امضای الکترونیک مشکلی ایجاد نکند می‌توان این سرویس را بدون مراجعه حضوری نیز فعال کرد، اما در حال حاضر قرار بر آن است که ایمیل پست یک ایمیل رسمی باشد که برای هر شهروند ایجاد می‌شود و برهمین اساس لازم است حتما مشخصات فرد و هویت او مورد بازبینی دقیق قرار گیرد.

معاون شرکت پست درباره‌ی هزینه این بخش نیز اظهار کرد: در حال حاضر دفاتر پستی مبالغ ۱۰۰۰ تومان برای این موضوع هزینه دریافت می‌کنند.

نصیری اعلام کرد: در اصل قرار بر این است که ایمیل پست به گونه‌ ای باشد که در صورت مراجعه فرد به سازمان های مختلف بتوان برای پیگیری امور از آن بهره گرفت و به همین دلیل لازم است پیش از ایجاد آن هویت فرد به شکل دقیقی مورد بررسی قرار گیرد.

وی توضیح داد: زمانی که بحث راه ‌اندازی ارائه‌ این ایمیل در رسانه‌ ها مطرح شد در دوره ‌ای حملات متعددی از سوی کشورهای مختلف نسبت به آن صورت گرفت، اما همان طور که دیده شد هیچ‌ گاه اتفاقی برای ایمیل‌ های پست نیفتاد.

معاون شرکت پست تصریح کرد: البته با این وجود هرگاه فردی ادعا کند ساختاری که در فضای مجازی ارائه کرده از امنیت ۱۰۰ درصدی بهره می‌برد حرفی نادرست زده چرا که حتی ناسا یا بانک‌ ها را می‌توان هک کرد اما در سیستم‌ های فعلی کشور ایمیل پست از امنیت خوبی برخوردار بوده و تاکنون از نظر امنیتی مشکلی برای آن ایجاد نشده است.

ارسال نظر