ارزش تجهیزات مخابراتی ایران چقدر است؟

مدیرعامل شرکت ملی مخابرات در مراسم رونمایی از چندین طرح مخابراتی در کشور اعلام کرد که بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تجهیزات مخابراتی در کشور نصب شده است و هفت درصد این مبلغ باید برای نگهداری تجهیزات صرف شود. گفته می‌شود شبکه ارتباطی کشور برای به‌روزرسانی و بهبود فعالیت به این بودجه نیاز دارد. در ادامه همراه کلیک باشید. 

ارزش تجهیزات مخابراتی ایران چقدر است؟

مجید سلطانی، مدیرعامل شرکت ملی مخابرات در آیین رونمایی از ۲ هزار و ۸۰۰ طرح مخابراتی در کشور اظهار داشت: «توسعه شبکه ارتباطی ثابت در سال جاری به سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومانی نیاز دارد. اگر این منابع تزریق نشود نمی‌توان انتظار داشت که اینترنت آن‌طور که مورد انتظار است، سرعت بگیرد و به کیفیت آن افزوده شود.»

ارزش تجهیزات مخابراتی نصب شده در کشور چقدر است؟

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران ضمن اشاره به این موضوع که بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تجهیزات مخابراتی در کشور نصب شده و برای افتتاح این پروژه‌ها بیش از سه‌هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است، افزود:

اما این سرمایه‌گذاری فقط در بخش ثابت و زیرساختی انجام شده و در بخش سیار و توسعه این بخش به بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است. توسعه ارتباطات ثابت کشور در حوزه وویس و دیتا، نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتر دارد و دولت و مجلس با سیاست‌گذاری‌های مشخص از این مساله حمایت خواهند کرد. انتظار ما این است که در آینده نزدیک بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه در حوزه زیرساختی و توسعه ثابت را افتتاح کنیم که این سرمایه گذاری‌ها حوزه اینترنت ثابت کشور را دچار تحول خواهد کرد.

افزایش مصرف پهنای باند توسط کاربران

سلطانی همچنین در ادامه گزارشی از ارتباطات ثابت در کشور ارائه داد و گفت: «ترافیک روزانه استفاده کاربران از پهنای باند ۳۳ درصد شده داشته و رکورد ۱۵ هزار و ۵۰۷ ترابایت استفاده از پهنای باند را زده است. 38 درصد رشد درآمد مخابرات از پهنای باند است و در این مدت ۴۰۷ هزار مشترک فعال به باند پهن ثابت پیوسته‌اند.»

در ادامه، مدیرعامل شرکت ملی مخابرات نیز با تاکید بر اینکه اصلاح تعرفه باید در این حوزه انجام شود، افزود:

با وجود ثبات در تعرفه‌ها، شرکت مخابرات در سال ۱۴۰۰ در بخش تلفن ثابت ۶۸۲ هزار و ۹۱۴ دایری داشته و در بخشADSL گذشته به یک میلیون و ۱۴۶ هزار و ۳۸۹ پورت رسیده است.

وی علت چنین چیزی را هزینه‌های نگهداری از تجهیزات مخابراتی بسیار بالا می‌‎داند: «شبکه ارتباطی کشور برای به‌روزرسانی و بهبود فعالیت به هزینه‌ کردن این مبلغ نیاز دارد. مخابرات تا حد ممکن در بخش توسعه و نگهداری از تجهیزات هزینه کرده است، اما برای بهبود در این فرایند و رشد در به‌روزرسانی شبکه‌ای که ۲۴ ساعته در هفت روز هفته کار می‌کند باید تعرفه‌ها تغییر کند.»

ارسال نظر