رقابت فعلی اینترنت موبایل و ADSL نابرابر است

بحث بر سر قیمت اینترنت موبایل و رقابت آن با ADSL مدتی است که نظرها را به خود جلب کرده است.

رقابت فعلی اینترنت موبایل و ADSL نابرابر است

به گزارش کلیک، به نقل از ایسنا، احمدرضا نخجوانی، مدیرعامل یکی از شرکت‌های ارائه کننده ADSL ، گفت اینترنت پهن ‌باند ثابت و موبایل در تمام دنیا بحث خاص خود را داشته و تنظیم رابطه این دو بخش از اهمیت خاصی برخوردار است تا به واسطه‌ تنظیم قیمت مناسب، بازار هر دو بخش حفظ شود و منابع به شکل بهینه تخصیص یابد.

وی عنوان کرد اکنون نیز کار رگولاتور تنظیم بازار است و این‌که برای اینترنت رقمی به عنوان کف تعیین شود اقدام درستی است که حتی باید زودتر از این به انجام می‌رسید تا دامپینگ صورت نگیرد. در حقیقت، تعیین قیمت کف، در شرایطی که اپراتور غالب وجود دارد، اجتناب ناپذیر است، در غیر این صورت همان مصرف کنندگانی که امروز از دامپینگ و قیمت های پایین خوش حالند، در آینده مجبور به پرداخت بهای آن هستند.

نخجوانی بیان کرد: اینترنت تلفن ثابت در ایران تحت تاثیر اینترنت موبایل قرار گرفته، از آن جا که اپراتورهای غالب چند اپراتور با توان اقتصادی بسیار بالا هستند پهنای باند را با قیمتی به مراتب پایین‌ تر از قیمت تمام شده خود، در قالب بسته ‌های تخفیفی در اختیار مشترکان خود قرار می‌دهند.

وی افزود یکی از اموری که در دنیای رقابت، مجاز نیست، همین بحث یارانه دهی متقاطع است و معنای این گفتار آن است که از یک بازار برای بازار دیگر یارانه در نظر بگیرند. به عنوان مثال اکنون اپراتورها بخشی از درآمدی که در حوزه مکالمه یا Voice دارند را در حوزه دیتا مورد استفاده قرار می ‌دهند و بدین ترتیب ترافیک را با قیمت بسیار پایین تر از قیمت تمام شده در اختیار مشترکان خود قرار می‌دهند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که قیمت پهنای باندی که اپراتور می‌خرد چند برابر این رقم بوده و به نظرم ورود رگولاتور به این موضوع اقدام بسیار درستی است.

او اضافه کرد در بازار ما اپراتورهای تلفن همراه به غیر از بحث فرکانس محدودیت جدی دیگری در ارائه سرویس ندارند در حالی که شرکت ‌های PAP و FCP با مخابرات های استانی مشکلات متعدد دارند و در شرایطی که ما در بسیاری استان ‌های خود مشکلات عدیده داریم اپراتورهای موبایل بدون داشتن این مشکلات حتی یارانه ‌دهی هم می‌ کنند.

نخجوانی اظهار کرد با تعیین کف قیمت اینترنت قطعا اپراتورهای تلفن همراه مشترکان خود را از دست نمی‌ دهند. نکته دیگر آن که در کشور ما در مجموع هزینه دسترسی به اینترنت در سبد خانوار سهم بسیار ناچیزی دارد.

وی یادآور شد: چه اینترنت ثابت و چه موبایل هر یک رشد خود را دنبال می‌ کنند، با این وجود قطعا رشد اینترنت بخش ثابت به اندازه موبایل نخواهد بود، به خصوص آن که بخش عمده‌ ای از کاربران اینترنت در حال حاضر از این ابزار برای بهره ‌مندی از نرم ‌افزارهایی مانند تلگرام استفاده می ‌کنند و برای انجام فعالیت‌ هایی در این حد معمولا شیوه دسترسی به موبایل سهولت بیشتری دارد.

ارسال نظر