کنترل مصرف آزاد اینترنت چگونه طرحی است و چه کارایی دارد؟

با طرح کنترل مصرف آزاد اینترنت، مشترکان می‌توانند دسترسی خود به اینترنت با تعرفه عادی را مسدود کنند تا پس از اتمام اعتبار بسته، دسترسی‌شان به اینترنت متوقف شود.

کنترل مصرف آزاد اینترنت چگونه طرحی است و چه کارایی دارد؟

طرح کنترل مصرف آزاد اینترنت در ایرانسل و همراه اول

به منظور جلوگیری از اعمال تعرفه اینترنت عادی برای مشترکان و جلوگیری از متضرر شدن کاربران تلفن همراه، طرح «کنترل مصرف آزاد اینترنت» توسط اپراتور‌ها طراحی شده و مشترکان می‌توانند دسترسی خود به اینترنت با تعرفه عادی را مسدود کنند تا پس از اتمام اعتبار بسته اینترنت مشترکان، دسترسی به اینترنت آن‌ها متوقف شود.

بر اساس مصوبه شماره ۵-۲۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، مشترکان تلفن همراه باید توجه داشته باشند در صورتی که بدون خرید بسته اینترنت و یا پس از پایان بسته اینترنتی خود، از این سرویس استفاده کنند، تعرفه اینترنت آن‌ها به صورت تعرفه آزاد محاسبه می‌شود.

از همین رو ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت همراه موظف هستند قبل از تمام شدن اعتبار (اعتبار حجمی یا اعتبار زمانی) بسته‌های اینترنت مشترکان و یا در صورت استفاده مشترکان بدون داشتن بسته تشویقی، پایان اعتبار بسته و یا استفاده از اینترنت با تعرفه آزاد را در قالب پیامک به مشترکان اطلاع‌رسانی کنند.

بر اساس مفاد بند‌های پروانه اپراتورها، ارائه‌دهندگان خدمت اینترنت همراه موظفند در حساب کاربری مشترکان، جزئیات ریزمصرف اینترنت مشترکان را به آن‌ها نمایش دهند.

به منظور جلوگیری از اعمال تعرفه اینترنت عادی برای مشترکان و جلوگیری از متضرر شدن کاربران تلفن همراه، طرح «کنترل مصرف آزاد اینترنت» توسط شرکت‌های همراه اول و ایرانسل طراحی شده و در دسترس عموم مشترکان قرار گرفته است.

مشترکان با استفاده از این طرح می‌توانند دسترسی خود به اینترنت با تعرفه عادی را مسدود کنند تا پس از اتمام اعتبار بسته اینترنت مشترکان، دسترسی به اینترنت آن‌ها متوقف شود.

نکته: مشترکان باید توجه داشته باشند در صورت فعال‌سازی این طرح، همزمان با اتمام بسته اینترنتی و در صورت عدم رزرو بسته جدید، اینترنت گوشی آن‌ها کاملا قطع می‌شود.

نحوه فعال یا غیرفعال‌سازی طرح کنترل مصرف آزاد

برای فعال یا غیرفعال‌سازی طرح کنترل مصرف آزاد، مشترکان می‌توانند به اپلیکیشن مدیریت حساب مشترکان اپراتور خودشان (همراه اول MyMci و ایرانسل MyIrancell) مراجعه کرده و یا از کد‌های دستوری (USSD) استفاده کنند که این کد‌های دستوری در جدول زیر آمده است.

کد دستوری طرح کنترل مصرف آزاد

به‌علت بالا بودن هزینه اینترنت عادی، به همه کاربران توصیه می‌شود متناسب با مصرف خود از بسته‌های اینترنت تلفن همراه استفاده کنند. برای مصارف با حجم بالا، استفاده از بسته‌های تلفن همراه طولانی مدت (شش ماهه، سالانه) به‌صرفه‌تر است.

از طرفی با توجه به تفاوت هزینه اینترنت همراه و ثابت، برای مصارف با حجم بالا از قبیل VOD و IPTV پیشنهاد می‌شود از خدمت اینترنت ثابت که بر روی خط تلفن ثابت ارائه می‌شود، استفاده کنند.

بهتر است کاربران برای جلوگیری از هدررفت حجم اینترنت، تنظیمات اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزار‌های خود را به نحوی تنظیم کنند که از دانلود خودکار فایل‌ها یا به‌روزرسانی خودکار جلوگیری شود.

مشترکان در صورت نارضایتی از سرویس دریافتی می‌توانند از طریق تماس با پشتیبانی یا طرح شکایت در سایت اپراتور، شکایت خود را ثبت کنند. در صورت عدم رسیدگی اپراتور به شکایت مشترک و یا درصورتی که کاربران در این مرحله موفق به احقاق حقوق خود نشوند، می‌توانند برای طرح شکایت از طریق برقراری تماس تلفنی با شماره ۱۹۵ یا درج موضوع در درگاه www.۱۹۵.cra.ir اقدام کنند.

بیشتر بدانید: نحوه مشاهده میزان مصرف اینترنت در گوشی اندرویدی

منبع: ایسنا

ارسال نظر