ساخت اولین شرکت تولیدکننده برق از زباله ایران

پس از مدت ها انتظار برای تولید برق از پسماند زباله ها، سرانجام چندی پیش یکی از بزرگترین و البته اولین پروژه‌ استحصال برق از زباله در شمال شرق پایتخت اجرا و ساخته شده است.

ساخت اولین شرکت تولیدکننده برق از زباله ایران

به گزارش کلیک، زباله یا همان طلای کثیف امروزه در تهران دیگر به عنوان یک معضل نگاه نمی‌شود و اکنون زباله‌ها در چرخه‌ تولید انرژی یا تولید کمپوست به بهترین شکل ممکن به چرخه طبیعت بازمیگردند تا ضمن حفظ محیط زیست، صرفه اقتصادی هم برای بخش خصوصی داشته باشد. یکی از بزرگترین و اولین پروژه‌های استحصال برق از زباله در کشور توسط شهرداری تهران در شمال شرق پایتخت اجرا و ساخته شده است.

تصاویر ماهواره‌ای مراحل ساخت این کارخانه تولید برق از پسماند را به وضوح نشان می‌دهد.

تصاویر ماهواره ای شرکت پسماند تهران

تصاویر ماهواره ای شرکت پسماند تهران

این کارخانه که با همکاری کشور چین ساخته شده، با سوزاندن روزانه ۲۰۰ تن زباله سه مگاوات برق تولید می‌کند. برای ساخت کارخانه زباله سوز آرادکوه ۱۲ میلیون دلار اعتبار ارزی و ۱۶۰ میلیارد ریال اعتبار ریالی هزینه شده که ۶۰ درصد آن توسط شهرداری و ۴۰ درصد از سوی بخش خصوصی تامین شده است. ضمن اینکه ساخت این مجتمع با عملیات خاکبرداری به حجم ۳۳ هزار متر مکعب، هشت هزار مترمکعب بتن ریزی و با به کارگیری دو هزار تن آهن آلات اجرا شده است. ساخت مجتمع دفن و پردازش آرادکوه سه سال به طول انجامید و مخزن این نیروگاه ظرفیت ذخیره سوخت به مدت ۱۰ روز را دارا می باشد.

ارسال نظر