پرتاب یک صورت فلکی چینی به فضا برای پیش بینی بلایای طبیعی

یک صورت فلکی چینی با ۳۶ ماهواره تا پایان ماه مه سال ۲۰۲۳ در مدار نزدیک زمین مستقر می‌شود تا با ارائه تصاویری با وضوح بالا، بلایای طبیعی را پیش‌بینی و بررسی کند.

پرتاب یک صورت فلکی چینی به فضا برای پیش بینی بلایای طبیعی

پیش بینی بلایای طبیعی با ارسال ۳۶ ماهواره به فضا

به نقل از آی‌ای، چین برنامه‌های بلندپروازانه خود را برای ساخت مجموعه‌ای متشکل از ۳۶ ماهواره در مدار نزدیک زمین برای جمع آوری داده‌ها به منظور پیش بینی و نظارت بر بلایای طبیعی آغاز کرده است.

این پروژه جدید توسط شرکت "تیانجین ستکام" هدایت می‌شود و "گو جیانچیانگ" رئیس این شرکت فاش کرده است که اولین ماهواره از این ۳۶ ماهواره در ماه ژوئن ۲۰۲۲ پرتاب و راه‌اندازی می‌شود. همگی این ماهواره‌ها تا پایان ماه مه ۲۰۲۳ به فضا پرتاب خواهند شد.

منشور بین المللی فضا و بلایای بزرگ با ۱۷ کشور عضو

چین تنها کشوری نیست که از ماهواره‌ها برای پیشگیری از بلایای طبیعی استفاده می‌کند. منشور بین المللی فضا و بلایای بزرگ یک تلاش بین المللی است که از فناوری فضایی برای کمک به نیروهای امدادی و اورژانس در صورت وقوع بلایای طبیعی استفاده می‌کند و در حال حاضر دارای ۱۷ عضو و ۶۱ ماهواره در سراسر جهان است که برای سازماندهی منابع و تخصص برای واکنش سریع به حوادث فاجعه‌بار جهانی در دسترس هستند.

از همه مهمتر اینکه این شبکه در ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته فعال است تا مطمئن شود هیچ فاجعه‌ای غیر مترقبه یا بدون کمک رخ نمی‌دهد.

آژانس فضایی اروپا نیز از چنین ماهواره‌هایی برای نظارت و ثبت تصاویر حیرت انگیز از وقایعی مانند طوفان، زلزله، آتش سوزی وسیع، سیل، آتشفشان و حتی لکه‌های نفتی بر سطح اقیانوس‌ها استفاده می‌کند.

همچنین بخوانید: ابداع ابزار جدید جمع‌آوری زباله از فضا

ویژگی‌های پیشرفته صورت فلکی چینی

"جیانچیانگ" اظهار کرد که شبکه ماهواره‌ای جدید چین تصاویری با وضوح بالا ارائه می‌دهد تا به متخصصان در تشخیص و تحلیل تغییر شکل‌های زمین شناسی در مقیاس میلی‌متری کمک کند. این امر به سنجش و پیش بینی بهتر احتمال وقوع بلایای زمین شناسی مانند رانش زمین و فرونشست زمین کمک می‌کند.

وی افزود که داده‌های ماهواره‌ای همراه با بررسی زمین شناسی و داده‌های پایش شده توسط حسگرهای زمین به طور قابل توجهی دقت و پیش‌بینی به موقع بلایای طبیعی را بهبود می‌بخشد و به دولت و شهروندان اجازه می‌دهد زمان بیشتری برای آماده سازی خود برای مقابله با چنین رویدادهایی داشته باشند.

چین از آوریل گذشته نیز کار روی یک صورت فلکی اینترنتی متشکل از ۱۳ هزار ماهواره را آغاز کرده است. این ماهواره‌های اینترنتی در طیف وسیعی از باندهای فرکانسی کار می‌کنند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر